Якщо ви не стикалися з професійним вигоранням на роботі – вважайте, вам пощастило. Коли на тлі хронічного стресу зникає інтерес до професійної діяльності, це може призвести до непередбачуваних наслідків. Професійне вигорання працює як бомба уповільненої дії: якщо пустити процес на самотік, нічого хорошого в результаті не очікуйте. Сподіватись, що проблема вирішиться сама по собі – це самообман.
Виділимо основні симптоми професійного вигорання: загальне почуття втоми, втрата інтересу до роботи («від роботи верне», як кажуть в народі), відчуття тривоги і незадоволеності. Працівник стає дратівливим, може конфліктувати з колегами чи начальством через дрібниці; з’являється відчуття втрати сенсу («Навіщо я це роблю?», «Кому це потрібно?»).
Причин для професійного вигорання теж достатньо:
Ресурс із пошуку персоналу та працевлаштування Jobs.ua у листопаді провів соціологічне опитування на цю тему. Питання було поставлене так: «Що допомагає вам уникати професійного вигорання на роботі?»
За перший варіант відповіді «Улюблене хобі, відпочинок з родиною та друзями» віддали свої голоси 23% опитаних. Другий варіант відповіді («Заняття спортом, фізична активність») обрали 12% відвідувачів сайту, які долучились до опитування. За цілющу властивість сну («Добре відіспатися на вихідних») висловилися 7% респондентів. Що ж, не хочеться розчаровувати людей, які воліють нормально відсипатися лише на вихідних, але вчені, які досліджують природу сну, мають дещо іншу думку. Річ у тому, що відіспатися лише на вихідних, ігноруючи з тієї чи іншої причини повноцінний сон під час робочого тижня – для нашого організму це недостатньо.
Практично половина опитаних (48%) віддали свої голоси за варіант «Усе з вищепереліченого». І, нарешті, останній пункт опитування («Щось інше») вподобали усього лиш 10% опитаних.
Які висновки напрошуються з результатів нашого опитування? Фактично половина відвідувачів сайту вдаються до комплексної профілактики і протидії професійному вигоранню. Такий підхід, безперечно, спрацьовує найефективніше, адже професійне вигорання – це серйозна проблема, і чим більше засобів протидії цій проблемі у вашому «арсеналі», тим краще.
Звичайно, можемо тільки здогадуватися, що криється за останнім варіантом відповіді для окремо взятого респондента («Щось інше»). Для когось це можуть бути медитації чи інші нетрадиційні практики оздоровлення організму, а для когось – зняття стресу за допомогою алкогольних напоїв чи просто, як-то кажуть, щоб «ніхто не чіпав ввечері бодай декілька годин».
На заміну старій філософії work-life balance приходить нова концепція, work-life blend. Розбираємося разом із Jobs.ua, що за новий тренд з’явився в світі праці.
У вашому оточенні є люди, які говорять так швидко і нерозбірливо, що нічого не збагнеш? Але навіть такі люди можуть заговорити чітко і переконливо, якщо скористаються добіркою чудових вправ для дикції, які підготував Jobs.ua.
Ви знали, що один цікавий тест на визначення профпридатності допоміг незвичайному в’язню втекти з в’язниці? Поговоримо про це в статті, а також з’ясуємо, які популярні тести стануть орієнтиром у визначенні ваших сильних сторін і вибору професійної кар’єри.
Портал з працевлаштування і пошуку роботи Jobs.ua поставив низку питань штучному інтелекту Grok від X, щоб дізнатися, що думає цей ШІ про перспективи такої цікавої, потрібної і важливої в літературному світі професії, як літературний агент.
Розглянемо в статті метод STAR, щоб ваші відповіді на співбесідах набрали структурованого вигляду, були логічними, зрозумілими і переконливими.