Резюме грає важливу при працевлаштуванні. Саме воно вперше знайомить роботодавця із здобувачем і має всього декілька секунд справити неймовірне враження. Зацікавити роботодавця і справді дуже важко, особливо за такий короткий час. Тож, дуже важливо робити резюме повністю відповідним до норм та вимог, а також максимально наповнити його інформаційно, щоб здивувати компанію своїм досвідом роботи та навичками.
Деяким здобувачам іноді здається, що чим більше наповнене резюме, тим краще. Але основними вимогами роботодавців до резюме – це змістовність, точність, чіткість. Нехтуючи цими принципами, здобувачі складають об’ємні резюме, додаючи помилок і невдалих фраз до документу. HR-спеціалісти, навчені досвідом, зауважують, що спеціалісти можуть видалити зі своїх резюме декілька фраз, щоб зробити їх біль ефективними і привабливими для рекрутера. Спробуємо розібратися, що це за фрази та пункти.
Якщо ви в резюме вказуєте знання мови і воно не відповідає найвищому рівню, то краще взагалі не вказувати рівень. Замість цього можете написати як добре знаєте розмовну, писемну, чи граматика. Також можна просто вказати достатній рівень для спілкування чи листування.
У HR-ів викликає посмішку, коли вони бачать в резюме у особистих навичках такі ключові характеристики: комунікабельність, стресостійкість, працьовитість. Погодьтесь, цими якостями повинен володіти кожен спеціаліст і відповідально відноситись до роботи, яку береться виконувати.
Не зовсім зрозуміло вказування і таких навичок - володіння MS Office. В наш технічний час майже не залишилось людей, хто ніяк не стикається з роботою на комп’ютері чи інших гаджетах. Тому базові знання ПК повинні бути у всіх.
Ще один негативний момент в вашому резюме – рекомендації за запитом. Якщо у вас є справді можливість взяти рекомендації у минулого роботодавця, то чому не зробити це заздалегідь і не подати рекомендаційного листа як додатковий документ. Не витрачайте свій час і час роботодавця на запит про вашу професійну діяльність у минулої компанії.
Не використовуйте в резюме таке застаріле кліше, як «робота на результат». Ми всі працюємо на результат і якщо його немає, то за що ви отримаєте гроші? Уникайте таких голосних фраз, які роблять з вашого резюме відверту «воду».
Змінюватися в кращий бік, безперечно, варто. Та чи треба прив’язуватися до конкретної дати — Нового року, понеділка, першого числа? Спробуємо розібратися в цій статті.
В наш час недостатньо просто йти в ногу з часом. Потрібні інновації, щоб досягати успіху в бізнесі чи кар’єрі. А щоб створювати інновації, потрібні люди з інноваційним мисленням. Простіше кажучи, лідери. Розбираємося, як «прокачати» силу людських зв’язків у 2025 році, бо це справжній каталізатор майбутніх здобутків.
Опанування технік саморегуляції, пошук власних ресурсів для відновлення енергії стають справжнім викликом сьогодення. Розвиток таких навичок є критично важливим скілом для підтримки ментального здоров’я. Ми підібрали для вас дієві поради, як підтримати працівників під час кризи.
Робота HR-спеціаліста містить чимало викликів. Трапляється так, що кандидат технічно підкований на всі сто, але із soft skills спостерігаються проблеми. Що треба знати досвідченому HR-фахівцю, щоб коректно відмовити кандидату?
Кандидати не люблять виконувати тестові завдання, факт. Цьому є цілком логічне пояснення: банально витрачений час. Якщо не візьмуть на роботу, цей час буде змарновано. Тож давайте розберемося, тестові завдання це все-таки перевірка здібностей чи безкоштовна праця на недобросовісного роботодавця?