Согласно статистическим данным, получаемых из государственных и независимых источников, рост средних заработков в Украине продолжается.
Так, в мае этого года, средняя заработная плата по стране выросла на 3%, составив сумму в 8 725 грн.
Стоит отметить, что сам по себе, такой рост, не является показателем увеличения реальных доходов украинских граждан. Не редко, читающие подобные сводки люди, буквально возмущены, поскольку не ощущают прибавки в своих портмоне.
Однако, несмотря на то, что фактические денежные знаки в карманах украинцев остаются в рамках оговоренных вакансиями сумм, такой процесс все-таки имеет положительную тенденцию. Jobs.ua предлагает взглянуть на происходящее, как на долгожданную тенденцию легализации зарплат в стране.
Средние показатели украинских зарплат растут потому, что, все больше работодателей и владельцев бизнеса увеличивают «белую» часть выплачиваемых сотрудникам вознаграждений, оставляя все меньше денег «в тени». И, это немаловажно, так как является одним из основ стабилизации экономики государства, а значит ведет к постепенному увеличению реальных доходов граждан.
Наиболее быстрые темпы роста, средние зарплаты показали в Закарпатье, хотя при увеличении на 8,4%, суммы доходов украинцев здесь, не дотянули даже до отметки в 8 000 грн. Медленнее всего «росли» зарплаты в столице, однако сохраняя при этом лидерство по стране в целом. На май месяц, средняя заработная плата (статистическая, конечно) в Киеве равнялась 13 286 грн.
Так склалося, що в процесі найму більше прийнято звертати увагу на вміння і сильні сторони кандидата. Професійні досягнення і досвід — це чудово, але рекрутер не може знати апріорі, якою людиною є кандидат перед ним. Нижче спробуємо з’ясувати, які риси кандидата мають насторожити рекрутера.
Токсичні люди становлять більшу проблему, ніж здається на перший погляд. Вони можуть перетворити улюблену роботу на справжнісіньке пекло. Звичайно, якщо працюють поруч з нами. В цій статті пропонуємо поміркувати над життєвими уроками, які можна отримати від спілкування з токсичними колегами.
Окрім того, як і що ми говоримо, важливу роль у спілкуванні відіграють міміка, рухи руками, постановка тіла. Але, на жаль, ми часто забуваємо про це, та й особливого значення не надаємо. А даремно. Від того, як ми поводимося на співбесіді, переговорах, ділових зустрічах, може залежати наша кар'єра.
Від попередніх поколінь зумери відрізняються передусім посиленим прагненням до життєвого балансу, гнучкості й свободи у виборі роботи. Та чи варто сприймати на ринку праці їхню амбітність як недолік? Давайте поміркуємо над цим питанням, а ще спробуємо розвінчати міфи про їхній підхід до роботи і життя.
Часті блекаути й аварійні відключення електроенергії висувають нові стандарти до енергонезалежності. Причому як власного житла, так і бізнесу. Дізнайтеся, як компаніям і співробітникам потурбуватися про безперебійну роботу під час блекаутів.