За інформацією агенції УНІАН, Центробанк прогнозує зниження темпів зростання заробітних плат в Україні.
Аналітики установи очікують, що вже наступного року, динаміка зростання, яку демонстрували, при найми, номінальні заробітні платні українців, дещо пригальмує, на показнику «+16%». Вже у 2020 році, відсоток зростання зарплатні, може не перейти відмітку у 10%, вважають спеціалісти.
Серед причин такого «демаршу» зростання, аналітики називають такі, як прогнозоване зниження темпів збільшення показника МЗП (мінімальної заробітною платні), при такому ж уповільненні зростання зарплат робітників державного сектору, так і зменшення інтенсивності трудової міграції, що може суттєво вплинути на фактор дефіциту робочої сили, який зараз залишається актуальною проблемою.
Треба відзначити, що бюджет країни на наступний рік має, в той же час, рекомендовані «помірні темпи» збільшення МЗП, які визначені на рівні 12%, що повинно збільшити «мінімалку» до 4 170 грн у 2019 році.
Також, прогнози щодо середніх місячних зарплат українців, склали можливу цифру у 11 500 гривень на місяць: саме такою може бути середня зарплатня вже наступного року.
Можливо такою вона буде не у всіх, бо тіж самі експерти називають де-які сфери праці більш перспективними, такими, де збільшення зарплат гарантовано відбудеться й суттєве.
Серед цих галузей такі, як страхування, фінанси, та декілька медичних напрямків роботи, а також аграрна сфера. Також, найбільш реальні зміни у своїх заробітних платах, за думкою аналітиків, в першу чергу, побачать мешканці міст. Саме у великих містах, збільшення зарплат «обіцяє» залишатися статичним.
Jobs.ua нагадує, що у минулому році, українські номінальні зарплатні збільшилися на 37%, цього року, очікується їх планове зростання ще на 25%.
Так склалося, що в процесі найму більше прийнято звертати увагу на вміння і сильні сторони кандидата. Професійні досягнення і досвід — це чудово, але рекрутер не може знати апріорі, якою людиною є кандидат перед ним. Нижче спробуємо з’ясувати, які риси кандидата мають насторожити рекрутера.
Токсичні люди становлять більшу проблему, ніж здається на перший погляд. Вони можуть перетворити улюблену роботу на справжнісіньке пекло. Звичайно, якщо працюють поруч з нами. В цій статті пропонуємо поміркувати над життєвими уроками, які можна отримати від спілкування з токсичними колегами.
Окрім того, як і що ми говоримо, важливу роль у спілкуванні відіграють міміка, рухи руками, постановка тіла. Але, на жаль, ми часто забуваємо про це, та й особливого значення не надаємо. А даремно. Від того, як ми поводимося на співбесіді, переговорах, ділових зустрічах, може залежати наша кар'єра.
Від попередніх поколінь зумери відрізняються передусім посиленим прагненням до життєвого балансу, гнучкості й свободи у виборі роботи. Та чи варто сприймати на ринку праці їхню амбітність як недолік? Давайте поміркуємо над цим питанням, а ще спробуємо розвінчати міфи про їхній підхід до роботи і життя.
Часті блекаути й аварійні відключення електроенергії висувають нові стандарти до енергонезалежності. Причому як власного житла, так і бізнесу. Дізнайтеся, як компаніям і співробітникам потурбуватися про безперебійну роботу під час блекаутів.