За інформацією агенції УНІАН, Центробанк прогнозує зниження темпів зростання заробітних плат в Україні.
Аналітики установи очікують, що вже наступного року, динаміка зростання, яку демонстрували, при найми, номінальні заробітні платні українців, дещо пригальмує, на показнику «+16%». Вже у 2020 році, відсоток зростання зарплатні, може не перейти відмітку у 10%, вважають спеціалісти.
Серед причин такого «демаршу» зростання, аналітики називають такі, як прогнозоване зниження темпів збільшення показника МЗП (мінімальної заробітною платні), при такому ж уповільненні зростання зарплат робітників державного сектору, так і зменшення інтенсивності трудової міграції, що може суттєво вплинути на фактор дефіциту робочої сили, який зараз залишається актуальною проблемою.
Треба відзначити, що бюджет країни на наступний рік має, в той же час, рекомендовані «помірні темпи» збільшення МЗП, які визначені на рівні 12%, що повинно збільшити «мінімалку» до 4 170 грн у 2019 році.
Також, прогнози щодо середніх місячних зарплат українців, склали можливу цифру у 11 500 гривень на місяць: саме такою може бути середня зарплатня вже наступного року.
Можливо такою вона буде не у всіх, бо тіж самі експерти називають де-які сфери праці більш перспективними, такими, де збільшення зарплат гарантовано відбудеться й суттєве.
Серед цих галузей такі, як страхування, фінанси, та декілька медичних напрямків роботи, а також аграрна сфера. Також, найбільш реальні зміни у своїх заробітних платах, за думкою аналітиків, в першу чергу, побачать мешканці міст. Саме у великих містах, збільшення зарплат «обіцяє» залишатися статичним.
Jobs.ua нагадує, що у минулому році, українські номінальні зарплатні збільшилися на 37%, цього року, очікується їх планове зростання ще на 25%.
Змінюватися в кращий бік, безперечно, варто. Та чи треба прив’язуватися до конкретної дати — Нового року, понеділка, першого числа? Спробуємо розібратися в цій статті.
В наш час недостатньо просто йти в ногу з часом. Потрібні інновації, щоб досягати успіху в бізнесі чи кар’єрі. А щоб створювати інновації, потрібні люди з інноваційним мисленням. Простіше кажучи, лідери. Розбираємося, як «прокачати» силу людських зв’язків у 2025 році, бо це справжній каталізатор майбутніх здобутків.
Опанування технік саморегуляції, пошук власних ресурсів для відновлення енергії стають справжнім викликом сьогодення. Розвиток таких навичок є критично важливим скілом для підтримки ментального здоров’я. Ми підібрали для вас дієві поради, як підтримати працівників під час кризи.
Робота HR-спеціаліста містить чимало викликів. Трапляється так, що кандидат технічно підкований на всі сто, але із soft skills спостерігаються проблеми. Що треба знати досвідченому HR-фахівцю, щоб коректно відмовити кандидату?
Кандидати не люблять виконувати тестові завдання, факт. Цьому є цілком логічне пояснення: банально витрачений час. Якщо не візьмуть на роботу, цей час буде змарновано. Тож давайте розберемося, тестові завдання це все-таки перевірка здібностей чи безкоштовна праця на недобросовісного роботодавця?