Портал з пошуку роботи і працевлаштування Jobs.ua пропонує своїм читачам з’ясувати таке важливе питання, як бути з відпусткою у воєнний час.
Звичайно, якщо ми говоримо про отримання відпустки у воєнний час, ми маємо на увазі зовсім не відпочинки на курортах чи якісь інші розваги. Річ у тому, що працівники можуть потребувати відпустку зовсім з інших, з цілком об’єктивних причин. Наприклад, для лікування чи відпочинку від важкого виробництва. Або ж для того, щоб евакуюватися в західні області або ж для виконання сезонних польових робіт.
Спеціалісти з кадрових питань пояснюють, що чинне українське законодавство не забороняє писати заяву на відпустку під час воєнного стану. Тим більше, якщо працівник потребує відпустку в зв’язку із загрозою своїй власній безпеці. В такому разі роботодавці не мають права змушувати своїх працівників залишатися на роботі і надалі виконувати свої робочі обов’язки.
Що важливо, під час війни скасовується таке поняття як «прогул». Якщо робітник з об’єктивних причин не може потрапити на своє робоче місце, роботодавець не має права застосовувати до нього будь-які штрафні чи дисциплінарні санкції. Але у випадку, якщо працівник не може виходити на роботу впродовж багатьох днів підряд, таке питання повинно розглядатися в індивідуальному порядку.
Звичайно, якщо людина працевлаштована офіційно, жодних питань з виплатою йому випускних не повинно виникати. Зауважимо, що багато українців, які були змушені евакуюватися з територій, де ведуться бойові дії, були змушені взяти відпустку. І все для того, щоб було на що жити на новому місці. І, звичайно, щоб зменшити навантаження на місцеве населення, куди вони переїхали.
Але з виплатою відпускних є певні нюанси. На жаль, в умовах воєнного стану можуть спостерігатися затримки з їхньою виплатою. Згідно чинного законодавства відпускні, як правило, виплачуються за декілька днів до настання відпустки. Але не забуваємо, що велика кількість українців переїжджали в екстреному порядку, і заяви на відпустку писалися в той же день, коли працівник залишав своє місце проживання. В такому разі нічого дивного, що вам на деякий час затримують нарахування відпускних. Але держава в цьому питанні теж пішла на деякі поступки, пообіцявши підприємствам і компаніям, що штрафи за затримку відпускних накладатися не будуть.
Зауважимо ще одну річ. Не всі компанії можуть віднайти кошти на оплату відпустки своїм працівникам під час війни. Та й працівники, які займаються такими питаннями, теж можуть бути відсутні на робочому місці. В таких ситуаціях максимум, що можуть запропонувати компанії своїм працівникам, це взяти неоплачувану відпустку.
Підсумовуючи це питання, зауважимо, що отримання відпустки у воєнний час – це нова для нашої країни практика. Простіше кажучи, життя нас до такого не готувало. Тому багатьом компаніям доведеться пристосовуватися до неї «на ходу».
В сучасному ритмі життя, коли треба скрізь встигнути і багато чого зробити, наша пам'ять час від часу дає збій. Не завжди пам'ятаємо, де лежать документи, забуваємо про заплановану зустріч, вийшовши з дому, важко згадуємо, чи вимкнули з розетки праску тощо. А причина такого збою – перевтома, часті хвилювання, і, як не дивно, одноманітність.
Підвищення по службі чи в іншій діяльності, досягнення популярності, слави тощо – це все кар'єра. А з чого починається це сходження і коли? На це запитання дає відповідь соціолог із Оксфорда Марк Тейлор.
Декілька порад від наших експертів про те, як, повернувшись до роботи, правильно застосувати «відновлений багаж сил».
Впавши, піднімаємося, обтрушуємо одяг, хочемо зробити крок, але біль у забитих колінах не дає ступити. Адже йти треба, хоча б до медпункту. Одні встають і, перемагаючи біль, йдуть далі, а в інших сил вистачає лише до кабінету лікаря або самому перев'язати собі рани, а деякі не можуть навіть піднятися від сильних забитих місць, розчарування та зневіри. Що робити і як допомогти собі?
Jobs.ua хоче підтримати Кращих Роботодавців і розширити можливості Шукачам роботи у важку хвилину, тому продовжує працювати в галузі працевлаштування та зберігає знижки і можливість безкоштовного розміщення вакансій для роботодавців.