Літо розпочалося, і хтось уже планує де відпочиватиме, а хтось уже навіть пакує валізи і купує квитки, які на одному з транспортних засобів доправлять в омріяне місце відпочинку. Рекомендуємо ознайомитися з книжковими новинками, які ви можете взяти з собою у відпустку, щоб збавити час у літаку чи вагоні потяга за цікавими книгами. І не просто книгами, а гарячими новинками, серед яких – проколи Facebook, мемуари Обами та поради Ґейтса щодо запобіганню кліматичній катастрофі. Але давайте за порядком.
Цей нон-фікшн збурив величезний скандал у Кремнієвій долині. Оскільки поганої реклами не буває, скандал дозволив книзі одного з найвідоміших інвесторів стати світовим бестселером.
Автор цієї книги багато років формував кадрову політику Facebook, тому завжди мав доступ до внутрішньої кухні компанії. А коли око уважне, воно здатне помічати не надто приємні речі. Іншими словами, Роджер Макнамі виявив низку загроз для користувачів соцмережі… але книгу не оприлюднив, ні. Він спершу звернувся до Марка Цукенберга і операційної директорки Facebook, щоб найвищі посадовці зарадили цій проблемі. Але йому відповіли, що Facebook не несе відповідальності за дії третіх осіб, які використовують потужності соцмережі для поганих справ.
В результаті такої злочинної відмазки світ побачила ця книга, з якої ви дізнаєтеся, наскільки небезпечними є безвідповідальність монополіста, і як вправні зловмисники за допомогою Facebook можуть завдавати величезної шкоди не лише окремим людям чи соціальним групам, а й навіть цілим країнам.
Що-що, а захоплюючі автобіографії американці вміють писати. Книги про найвідоміших особистостей пишуть так звані ґоуст-райтери. Або можливий інший варіант – мемуари політика редагує професіонал, і, відповідно, вони змінюються до невпізнанності. Але з Обамою дещо інша ситуація – він писав ці мемуари, будучи редактором журналу та громадським активістом, тобто ще до свого президентства. Тому його спогади можна вважати щирими та автентичними, без прилизаного блиску стилістики найкращих редакторів та райтерів.
В цій книзі ви не побачите образу супергероя. Обама не ліпить з себе когось такого, ким він не являється. Це просто розповідь про шлях чорношкірого хлопця з міжрасової сім’ї, який зміг посісти крісло в Овальному кабінеті.
Сильні світу цього давно б’ють на сполох, бо їхні видатні уми розуміють, що з цією планетою відбувається щось не те. Всім нам знаний Білл Ґейтс у своєму бестселері пропонує якісну аналітику сучасного кліматичного стану на нашій планеті, і стан цей, на жаль, бажає кращого. Нуль мільярдів парникових газів щороку – ось така цифра має стати метою всіх людей на Землі, запевняє відомий мільярдер. Якщо ми, звісно, хочемо залишити нашим нащадкам цю планету в квітучому стані.
Ось такі цікаві книжкові новинки можна взяти з собою у літню відпустку. А Jobs.ua бажає усім відпочиваючим і тим, хто тільки готується до відпочинку, незабутніх днів відпустки і повного відновлення душевних і фізичних сил.
Змінюватися в кращий бік, безперечно, варто. Та чи треба прив’язуватися до конкретної дати — Нового року, понеділка, першого числа? Спробуємо розібратися в цій статті.
В наш час недостатньо просто йти в ногу з часом. Потрібні інновації, щоб досягати успіху в бізнесі чи кар’єрі. А щоб створювати інновації, потрібні люди з інноваційним мисленням. Простіше кажучи, лідери. Розбираємося, як «прокачати» силу людських зв’язків у 2025 році, бо це справжній каталізатор майбутніх здобутків.
Опанування технік саморегуляції, пошук власних ресурсів для відновлення енергії стають справжнім викликом сьогодення. Розвиток таких навичок є критично важливим скілом для підтримки ментального здоров’я. Ми підібрали для вас дієві поради, як підтримати працівників під час кризи.
Робота HR-спеціаліста містить чимало викликів. Трапляється так, що кандидат технічно підкований на всі сто, але із soft skills спостерігаються проблеми. Що треба знати досвідченому HR-фахівцю, щоб коректно відмовити кандидату?
Кандидати не люблять виконувати тестові завдання, факт. Цьому є цілком логічне пояснення: банально витрачений час. Якщо не візьмуть на роботу, цей час буде змарновано. Тож давайте розберемося, тестові завдання це все-таки перевірка здібностей чи безкоштовна праця на недобросовісного роботодавця?