Підприємливі і кмітливі американці, які перейшли на віддалену роботу, примудряються суміщати кілька робіт одночасно, через що їхні прибутки значно виросли. А чому б і не поєднувати дві роботи, якщо є така можливість? Про переваги такої діяльності, її вигоди і деякі лайфхаки – дізнайтеся разом із Jobs.ua.
В статті The Wall Street Journal, в якій розповідається про це явище, зазначається, що ці люди змогли придбати собі все – від дорогої обручки до спорткара. Вони погасили кредити і не вбачають сенсу в тому, щоб будувати кар’єру в певній компанії. А навіщо, якщо за певної спритності і креативності можна суміщати дві роботи? І, відповідно, отримувати вдвічі, а то й втричі більше прибутків за той самий проміжок часу.
Чому їм так легко вдається суміщати кілька робіт? І що про це думають їхні роботодавці? А нічого роботодавці не думають, бо просто не знають про це (хоча випадки викриття, звісно, були). Кілька підприємливих ІТ-спеціалістів навіть розробили навесні 2021-го року сайт, в якому розповідають про свій досвід, тобто як вдало поєднувати дві роботи на дистанційці.
«А чому б і не спробувати? – міркують про себе такі люди. – Адже значно менше контролю з боку начальства». І це дійсно так: в офісі складно суміщати кілька робіт одразу, адже це доволі швидко виявив би хтось із співробітників. А вдома – запросто. Тільки для цієї справи знадобиться два комп’ютери, щоб додатки, які стежать за вашим робочим часом, не фіксували на одному комп’ютері сторонню діяльність.
Звичайно ж, фінансова сторона. За той самий робочий час ви встигаєте працювати на два боки, значить, і в фінансовому плані виграєте вдвічі більше; досвіду напрацьовуєте також більше, і список виконаних проектів швидше поповнюється; відпустку на одній роботі можете використати для того, щоб взяти «жирне» замовлення на іншій. А відпочинок компенсувати собі насиченими вікендами з друзями чи сім’єю.
Звісно, добре доведеться тим людям, в кого на віддаленій роботі не так багато обов’язків, і в них багато вільного часу для другої роботи. А в кого доволі напружений графік, доведеться робити його ще напруженішим. Це виснажує і може відбирати час в сну, відпочинку, ваших улюблених занять. В сім’ї, зрештою. Тому добре зважте, чи зможете «розриватися» на два боки. Та й іноді вам доведеться попрацювати значно більше, адже в процесі будь-якої роботи можуть виникнути неочікувані моменти, і над їхнім вирішенням доведеться потрудитися в післяробочий час.
Якщо ви прийняли таке рішення – попрацювати ще на одного роботодавця, перебуваючи на віддаленій роботі, скористайтеся наведеними нижче порадами:
Робота HR-спеціаліста містить чимало викликів. Трапляється так, що кандидат технічно підкований на всі сто, але із soft skills спостерігаються проблеми. Що треба знати досвідченому HR-фахівцю, щоб коректно відмовити кандидату?
Кандидати не люблять виконувати тестові завдання, факт. Цьому є цілком логічне пояснення: банально витрачений час. Якщо не візьмуть на роботу, цей час буде змарновано. Тож давайте розберемося, тестові завдання це все-таки перевірка здібностей чи безкоштовна праця на недобросовісного роботодавця?
Дорогі партнери, колеги, друзі!
Щиро вітаємо вас із Різдвом Христовим та Новим роком!
Шановні клієнти!
Напередодні нового року пропонуємо знижки на період з 23 грудня по 31 січня.
Так склалося, що в процесі найму більше прийнято звертати увагу на вміння і сильні сторони кандидата. Професійні досягнення і досвід — це чудово, але рекрутер не може знати апріорі, якою людиною є кандидат перед ним. Нижче спробуємо з’ясувати, які риси кандидата мають насторожити рекрутера.