Поява та стрімке поширення «чуми XXI сторіччя» - пандемії коронавірусної вірусної хвороби, створило неабияку загрозу, не лише для життя та здоров’я сучасних мешканців Землі. Вплив карантинних заходів в країнах світу, які були обумовлені намаганням стримати інфікування громадян, суттєво «вдарив» й по світовому ринку праці, викликаючи втрату доходів працівників, закриття численних бізнесів та компаній та безповоротно змінюючи цілі напрямки людської діяльності.
Українська економіка, яка й без того переживала період серйозних трансформацій, також, «болісно відреагувала» на нову реальність. Втрата чималою кількістю вітчизняних компаній та підприємств звичної можливості нормально продовжувати свою робочу діяльність, призвела до втрати робочих місць працівниками, суттєво скоротив розмір заробітних плат тих «щасливчиків», кому вдалося зберегти свою роботу.
Намагаючись підтримати громадян України, доходи яких постраждали внаслідок карантинних обмежень, уряд нашої країни запровадив низку заходів, спрямованих на полегшення податкових навантажень на вітчизняні бізнеси та виплату фінансової компенсації фізичним особам-підприємцям та найманим працівникам.
Як відомо, 31 грудня, вже минулого, 2020 року, завершився термін надання заявок від українців на отримання восьми (8 000) тисяч гривень одноразової допомоги для тих працівників та ФОПів, чия заробітна платня та доходність від господарської діяльності, постраждала внаслідок застосування державою карантинних обмежень задля стримання пандемії COVID-19.
Загалом, у цей період в Україні введено цілих три спеціальних державних програми виплат вітчизняному бізнесу, який визнано постраждалим через введення карантинних обмежень та тимчасового «локдауну». Одна з таких урядових програм - це й є виплата восьми тисяч гривень найманим працівникам та фізичним особам-підприємцям з тих видів економічної діяльності, які було «зачеплено» впливом заходів карантину.
Перелік типів економічної діяльності, які постраждали, був затверджений Кабінетом міністрів України, а самі заявки від громадян на отримання фінансової компенсації необхідно було подавати за допомогою інтернет ресурсу "Дія" до 31 грудня 2020 року, включно. Міністерством соціальної політики України було прогнозовано, що за одноразовою матеріальною допомогою у вісім тисяч гривень могли звернутися не менш, аніж 712 000 осіб, які підпадали під дію прийнятого закону.
Наразі відомо, що Пенсійний фонд виплатив 3,6 мільярда гривень фінансової компенсації підприємцям-ФОПам та постраждалим найманим працівникам, кількість яких склала лише 456 000 осіб. Більше 200 000 українців, з числа тих, хто міг розраховувати на таку допомогу, до державних органів з відповідною заявою не зверталися.
Чому така суттєва кількість громадян України «проігнорувала» можливість отримати 8 000 гривень компенсаційних виплат за встановлений урядом карантин, розбирався й Jоbs.ua.
Проводячи соціальне опитування серед українців, ресурс з пошуків персоналу та роботи, спитав у громадян «Чи отримали ви 8 000 грн "компенсації" від держави?», отримав від респондентів наступні відповіді.
Висновки робіть самі, але цікаво, чи точно ми живемо в «інформаційному сторіччі»?
Дорогі партнери, колеги, друзі!
Щиро вітаємо вас із Різдвом Христовим та Новим роком!
Шановні клієнти!
Напередодні нового року пропонуємо знижки на період з 23 грудня по 31 січня.
Так склалося, що в процесі найму більше прийнято звертати увагу на вміння і сильні сторони кандидата. Професійні досягнення і досвід — це чудово, але рекрутер не може знати апріорі, якою людиною є кандидат перед ним. Нижче спробуємо з’ясувати, які риси кандидата мають насторожити рекрутера.
Токсичні люди становлять більшу проблему, ніж здається на перший погляд. Вони можуть перетворити улюблену роботу на справжнісіньке пекло. Звичайно, якщо працюють поруч з нами. В цій статті пропонуємо поміркувати над життєвими уроками, які можна отримати від спілкування з токсичними колегами.
Окрім того, як і що ми говоримо, важливу роль у спілкуванні відіграють міміка, рухи руками, постановка тіла. Але, на жаль, ми часто забуваємо про це, та й особливого значення не надаємо. А даремно. Від того, як ми поводимося на співбесіді, переговорах, ділових зустрічах, може залежати наша кар'єра.