В нашій країні відносно нещодавно з’явилася технологія 4G, а наступне покоління стільникового зв’язку вже наступає їй на п’яти. Здавалося б, навіщо нам 5G, якщо є 4G? Розглянемо, які перспективи несе в собі впровадження найновішого покоління мобільного зв’язку.
Головна ціль якнайшвидшого впровадження найновішої технології зв’язку – це створення нових умов для розвитку бізнесу. Міністерство цифрової трансформації України очікує, що перші тендери на закупівлю частот для 5G стануть реальністю вже наприкінці 2021-го року.
Наразі кипить підготовча робота: Мінцифри пліч-о-пліч з мобільними операторами та виробниками обладнання працює над створенням тестових зон, які мають на меті здійснити «обкатку» нової технології. Встановленням експериментальних базових станцій займаються також оператори.
Поглянувши на результати тестів мобільних операторів Сполучених Штатів, побачимо фантастичні цифри: середня швидкість передачі даних 5G становить 100-250 Мбіт/с, в той час як пропускна здатність 4G в 5-10 разів менша (15-50 Мбіт/с). А якщо 5G використовує частоти вище 30 ГГц, швидкість передачі інформації може сягнути 1,5 Гбіт/с! Фантастика, чи не так?
Ще двома суттєвими перевагами 5G є можливість одночасного приєднання до мільйона девайсів на квадратний кілометр (4G дозволяє приєднати тільки кілька тисяч) і мінімальна затримка з’єднання у високих діапазонах (менше 1 мс).
І все ж четверте покоління стільникового зв’язку цілком задовольняє потреби звичайних користувачів. Тоді які істотні можливості для ведення бізнесу дає найновіша технологія мобільної передачі даних?
Вишка 5G китайського мобільного оператора "China Telecom" в місті Макао
Будь-яке підприємство ставить собі за ціль, зокрема, оптимізувати витрати на виробництво продукції, що в кінцевому результаті призведе до збільшення прибутку. Використання на заводах і фабриках найновіших технологій, таких як ІоТ («Інтернет речей»), штучний інтелект та 5G, дозволять зробити обладнання більш технологічним та ефективним.
Розглянемо побутові ситуації, які наочно демонструють, як застосування нових технологій позитивно відіб’ється на процесах виробництва:
Технологія 5G може значно збагатити освітній процес новими можливостями. Наприклад, забезпечення широкосмугового зв’язку для підтримки додатків віртуальної та розширеної реальності, покращення якості дистанційного навчання.
Учні та студенти зможуть віртуально відвідати інші країни чи навіть планети, або ж здійснити віртуальну мандрівку тілом людини. Під час вивчення історії на учнів чекатимуть захоплюючі 3D-подорожі містами Древнього Риму чи Античної Греції (як приклад).
Тобто від впровадження 5G виграють всі сторони освітнього процесу: якісний сигнал під час онлайн-лекцій та презентацій стане реальністю. Вчителі, які викладають на YouTube свої уроки, заощадять чимало часу, оскільки завантаження буде відбуватися дуже швидко.
Симуляція надзвичайних ситуацій та бойових дій стане у нагоді пожежникам та військовим, а хірурги зможуть відточити майстерність, перш ніж приступити до найскладніших операцій. І все це стане можливим завдяки 5G. До речі, створення віртуальних симуляцій стимулюватиме попит на розробників програмного забезпечення для віртуальної реальності, що надасть додаткові можливості для розширення ІТ-індустрії.
Люди, які працюють у шахтах, піддають ризику своє здоров’я. Як у цій ситуації може допомогти 5-те покоління стільникового зв’язку? Видобуток корисних копалин можна довірити машинам, але в такому разі потрібно забезпечити наявність бездротових мереж із високою швидкістю і якістю зв’язку. Також, як і у випадку з виробничими процесами, застосування дистанційно керованої техніки і систем відеоспостереження дозволять знизити витрати на експлуатацію обладнання.
Для чого потрібна технологія 5G, якщо ми говоримо про Інтернет речей? По-перше, до мережі будуть підключені мільйони пристроїв (!) на кожен квадратний кілометр площі. Всім їм потрібно забезпечити високу і стабільну швидкість передачі даних. По-друге, програми для IoT пред’являтимуть високі вимоги до таких характеристик стільникової мережі, як надійність, доступність та надзвичайно низька затримка сигналу.
Мобільні оператори зіткнуться з проблемою розробки нових бізнес-моделей, адже чимало Іот-девайсів будуть працювати в режимі за потребою. Що ж, нові виклики – це завжди добре, адже вони стимулюють появу і впровадження інновацій.
Отже, підіб’ємо підсумки: запровадження новітньої технології мобільного зв’язку значно змінить ведення бізнесу і призведе до появи нових бізнес-моделей. Швидкісний зв’язок покращить практично всі сфери нашого життя, хоча прогнозується, що 5G з’явиться в Україні не раніше 2022 року. На даний момент у світі вже 37 країн використовують 5G, тому українцям слід поквапитися, якщо ми не хочемо відставати від цивілізованих країн.
Новачок на роботі. До нього завжди придивляються. Від того наскільки новий співробітник уважний, тактовний та обачний залежить, як його прийме колектив, як складатимуться взаємини з керівництвом. Треба докласти чимало зусиль, щоб перше враження було гідним, адже другого шансу може й не бути.
В сучасному ритмі життя, коли треба скрізь встигнути і багато чого зробити, наша пам'ять час від часу дає збій. Не завжди пам'ятаємо, де лежать документи, забуваємо про заплановану зустріч, вийшовши з дому, важко згадуємо, чи вимкнули з розетки праску тощо. А причина такого збою – перевтома, часті хвилювання, і, як не дивно, одноманітність.
Підвищення по службі чи в іншій діяльності, досягнення популярності, слави тощо – це все кар'єра. А з чого починається це сходження і коли? На це запитання дає відповідь соціолог із Оксфорда Марк Тейлор.
Декілька порад від наших експертів про те, як, повернувшись до роботи, правильно застосувати «відновлений багаж сил».
Впавши, піднімаємося, обтрушуємо одяг, хочемо зробити крок, але біль у забитих колінах не дає ступити. Адже йти треба, хоча б до медпункту. Одні встають і, перемагаючи біль, йдуть далі, а в інших сил вистачає лише до кабінету лікаря або самому перев'язати собі рани, а деякі не можуть навіть піднятися від сильних забитих місць, розчарування та зневіри. Що робити і як допомогти собі?