Щастя, як поняття реалістичне, суттєво відрізняється від загально прийнятої назви ідеального психологічного та емоційного стану особи. Тож, навіть ті, хто не вірить у можливість «щастя на роботі», принаймні, вже точно не бажають бути на роботі нещасними.
Нещасливими на тому місці, де ми заробляємо гроші, нас може зробити поява стану «професійного вигоряння», від якого не вберігаються, навіть, ті, хто має справжню роботу мрії. Перенавантажуючи нервову систему невірним графіком роботи, складними завданнями, додатковим об’ємом праці чи навіть відповідальністю, людина починає гірше працювати, складніше виконувати завдання та встигати з термінами виконання завдань. В цей час, підсвідомо вона починає боятися роботи та відчувати справжній негатив лише згадуючи про те, що їй належить виконати.
Поява стану професійного вигоряння визнана одною з головних проблем та ризиків сучасного бізнесу. Навантаження на працівників призводять до зупинки роботи, завдяки спадання її якості чи, навіть, неможливості виконання. Той робітник, в кого є проблеми із вигорянням, по-справжньому страждає, як морально так, й фізично. Можна побачити помітну втрату енергії та мотивації в нього. Про справжнє бажання «вкладатися в загальну справу» й мова не йдеться. Відчуваючи себе нещасним, часто без усвідомлення справжньої проблеми. Людина наближається до депресивного стану, наражаючи на руйнування не лише своє професійне, але й побутове, позаробоче життя.
Гарно, коли керівництво стежить за станом власних працівників та має у складі керівників професіонала, який здатен виявляти випадки наставання вигоряння та допомагати з ними тим працівникам, хто в цьому має необхідність. Відомі випадки, коли керівництво, не лише погоджувалося надати сплачені відпустки своїм провіреним працівникам, які відверто говорили про неможливість виконувати роботу, але й ставило їх у приклад та закликало колектив не зволікати та попереджати про можливість появи «професійного вигоряння».
Проте, не зважаючи на те, якого керівника дала вам доля, зіткнувшись з такою проблемою, як професійне вигоряння, вам доведеться самому боротися з ним. Тому, краще одразу, зрозуміти нюанс проблеми та подивитися на проблему вигоряння під іншим кутом зору, сприймаючи таки обставини, у якості необхідності здійснення змін у власному професійному житті. Вам доведеться щось змінити, переоглянути вашу роботу, її об’єми та графіки, чесно відповісти собі, скільки роботи ви можете виконувати без погляду на «необхідність грошей», «якщо не я, то хто» та інших, часом, цілком правдивих зауважень.
Розуміючи про можливість наразитися на отримання професійного вигоряння, головне знати основні признаки тих «надлишків» під час роботи, що можуть призвести до нього. Тож, ви маєте цілком реальний ризик підхопити стан професійного вигоряння, якщо ваша робота має ознаки, зазначені нижче.
Багатозадачність - сьогодні є одною з головних якостей кандидата на вакансію, яку шукають роботодавці. Проте, часто працівник переоцінює власні сили та можливості. Не враховує затримок від колег. Які призведуть до зривів «дедлайнів» та накопичення роботи необхідної до негайного виконання.
Тим більше, таким чином хапаєтеся за усі можливі та складні завдання, прагнучі зробити неможливе, той працівник, який не відчуває власної професійної цінності або не відчуваючи визнання від роботодавця та колег та намагаючись це всім довести.
Розповсюджена ситуація, ризик якої полягає в тому, що «вигорівши» психологічно, емоційно та фізично втомившись, людина не зможе, навіть, змінити роботу, так й не отримав необхідного визнання на місці. Тож, спробувати робити так, звичайно, можна, проте, слід бути пильним та не втратити ту межу, коли сили ще залишаються. А ви вже маєте підозру, що ваш титанічний труд, так й не буде оцінений.
Навіть маючи впевненість у тому, що сил вистачає, люди обов’язково відчує втому від великого об’єму роботи та відповідальності дотримання строків її видачи. Мова не йдеться про втому, яку можна «вилікувати» відіспавшись на вихідні.
Поява хронічної втоми, яка супроводжує вас з ранку до кінця робочого дня та заважає, навіть, відпочивати вдома, має стати тривожною ознакою того, що ви починаєте «вигоряти».
Коли проекти, які «вчора» надихали, сьогодні стають важким тягарем, треба зрозуміти небезпеку впертого «просування вперед» під гаслами «не здаватися» та «протриматися». Повірьте, будь-які зміни, навіть такі, що тимчасово «відкидають» вас назад у кар‘єрі та заробітках – є менше зло, аніж змога дотриматися «до крапки» та втратити все й не лише роботу.
Відомо, що люди, які зіткнулися з подібними проблемами, використовували обставини, навіть, для спроби відшукати себе у нових незвичних напрямках діяльності людини, та врешті-решт, змогли найти дійсно таку роботу, яка стала для них ідеальним зайняттям.
Втрата концентрації, яка вам не притаманна, також є одною з головних ознак появи «професійного вигоряння». Неможливість зосередитися на завданнях, при тому, що ще не так давно, ви тримали «у голові» деталі не лише ваших проектів, дратує та призводить до численних помилок.
Знервованість та страхи втрати роботи, що прийдуть пізніше, спонукатимуть до зловживання кавою. Енергетиками та іншими стимуляторами бадьорості, руйнуючи психічне здоров’я та не приводячи до бажаного результату.
Можливо, які-небудь, нові можливості, що існують поруч – у компанії де ви працюєте, стануть у нагоді та допоможуть поверненню цікавості та безпечного продуктивного «горіння» своєю справою.
Засиджуватися довгий час на одному місці, також небезпечно, тож майте під рукою варіант таких змін, що допоможуть вам уникнути проблеми з професійним вигорянням.
Поступово стаючи дратівливою, людина починає звинувачуватиу власних помилках та робочих негараздах будь-кого, лякаючись повернутися до існуючої проблеми обличчям або, справді не помічаючи змін, які відбуваються з нею.
Це призводить до численних непорозумінь з колегами, партнерами та керівництвом та ще більше заводить людину у глухий кут депресії.
Тут, треба знайти те, що справді вас надихає або в існуючій роботі, або в іншій сфері діяльності, щоб максимально швидко та «безболісно» для вашого звичного способу життя, почати займатися такою справою.
Конфлікт внутрішнього уявлення особистості про те, як має виглядати робоча реальність із тією реальністю, що справді склалася на роботі, призводить й до багатьох проблем із фізичним здоров’ям людини, яка страждає на професійне вигоряння.
Починаючи від частих захворювань на простуди та постійну хронічну втому, така людина наражається й на отримання ще більших проблем, оскільки втрачає енергію організму, у тому числі й нервову, що допомагає боротися зі стресом.
Депресія, про яку вже говорилося вище, також «не за горами», а це вже загрожує більш шкідливими наслідками.
По-перше, пам’ятайте те, що не можна ігнорувати власні побажання та бачення того, як повинна виглядати ваша робота. Обираючи роботу, не можна враховувати такі аспекти, як необхідність грошей чи щось на кшталт цього, якщо у майбутньому вам доведеться займатися роботою, яку ви просто не зможете прийняти за «свою». Нехтування «собою справжнім» та намагання «витерпіти все що буде» - пряма дорога в нікуди, яка призведе до великих проблем та може зруйнувати й особистість, й її життя.
Сучасне комфортне життя, майже не можливо для людини, яка не має роботу та намагається гідно жити у цивілізованому суспільстві. Принаймні, такі справи в переважній більшості пересічних мешканців сьогодення. До того ж, сучасний темп життя, провокує приділяти роботі чимало часу, й у середньому, саме там перебігає більша частина життя людини. Виходячи з цього, треба й обирати свій професійний напрямок та зайняття, яке зможе приносити вам, як заробіток, так й рівновагу, зберігаючи ваші нерви та психіку від жахів зіткнутися з необхідністю працювати там, де людина не бажає. Тому, правильний вибір роботи, який ви зробите з самого початку свого професійного шляху, стане гідною запорукою уникнення небажаних ситуацій у подальшому житті.
Зміни на роботі, які ви можете використати себе на користь або просто узяти в них участь, стануть гарною профілактикою проблеми професійного вигоряння. Нехай, де-що з таких змін й лякає, проте, ви повинні сприймати адекватно необхідність їх впровадження у своє професійне життя.
Лише таким чином ви зможете плідно та ефективно працювати, без ризику отримати несприйняття вашої роботи.
Декілька порад від наших експертів про те, як, повернувшись до роботи, правильно застосувати «відновлений багаж сил».
Впавши, піднімаємося, обтрушуємо одяг, хочемо зробити крок, але біль у забитих колінах не дає ступити. Адже йти треба, хоча б до медпункту. Одні встають і, перемагаючи біль, йдуть далі, а в інших сил вистачає лише до кабінету лікаря або самому перев'язати собі рани, а деякі не можуть навіть піднятися від сильних забитих місць, розчарування та зневіри. Що робити і як допомогти собі?
Jobs.ua хоче підтримати Кращих Роботодавців і розширити можливості Шукачам роботи у важку хвилину, тому продовжує працювати в галузі працевлаштування та зберігає знижки і можливість безкоштовного розміщення вакансій для роботодавців.
Пропонуємо вам познайомитися з перспективною сучасною професією, яка допомагає компаніям приймати рішення на основі даних, а не інтуїтивно.
Jobs.ua хоче привітати вас з наступаючим Новим 2024 роком і порадувати новорічними святковими знижками!