По данным Государственной службы статистики, в марте текущего года в нашей стране существенно увеличился показатель количества наемных сотрудников, получающих заработную плату не менее, чем в 10 000 гривен.
Jobs.ua узнал, что по данным Госстата, ровно год назад, получающие такую зарплату работники составляли в Украине 12,6% от общего числа. Согласно же последним данным, в это же время в этом году, их количество составило 21,3%.
Также, представители Службы показали, что количество людей, работающих за «минималку» в Украине, уменьшилось. Показатель таких сотрудников составил 7,9%, по сравнению с данными прошлого года, которые в это же время составляли 10,3%.
Среди направлений занятости, где сотрудникам выплачивались заработные платы выше 10-15 000 грн, лидируют такие, как металлургия, фармацевтическая промышленность и энергосектор. Среди рабочих направлений, по уровню заработных плат, уверенно лидирует направление автотранспорта.
Наиболее высокооплачиваемой сферой деятельности в стране остается авиационный транспорт. Как упоминалось в предыдущих материалах, средняя зарплата здесь достигает показателей, превышающих суммы в 30 000 грн.
Так склалося, що в процесі найму більше прийнято звертати увагу на вміння і сильні сторони кандидата. Професійні досягнення і досвід — це чудово, але рекрутер не може знати апріорі, якою людиною є кандидат перед ним. Нижче спробуємо з’ясувати, які риси кандидата мають насторожити рекрутера.
Токсичні люди становлять більшу проблему, ніж здається на перший погляд. Вони можуть перетворити улюблену роботу на справжнісіньке пекло. Звичайно, якщо працюють поруч з нами. В цій статті пропонуємо поміркувати над життєвими уроками, які можна отримати від спілкування з токсичними колегами.
Окрім того, як і що ми говоримо, важливу роль у спілкуванні відіграють міміка, рухи руками, постановка тіла. Але, на жаль, ми часто забуваємо про це, та й особливого значення не надаємо. А даремно. Від того, як ми поводимося на співбесіді, переговорах, ділових зустрічах, може залежати наша кар'єра.
Від попередніх поколінь зумери відрізняються передусім посиленим прагненням до життєвого балансу, гнучкості й свободи у виборі роботи. Та чи варто сприймати на ринку праці їхню амбітність як недолік? Давайте поміркуємо над цим питанням, а ще спробуємо розвінчати міфи про їхній підхід до роботи і життя.
Часті блекаути й аварійні відключення електроенергії висувають нові стандарти до енергонезалежності. Причому як власного житла, так і бізнесу. Дізнайтеся, як компаніям і співробітникам потурбуватися про безперебійну роботу під час блекаутів.