Всі хочуть бути багатими, але лиш невеликий відсоток людей доб’ється своєї цілі. І річ не у відсутності великого спадку, а в звичках, які на підсвідомому рівні програмують нас на бідність.
Американський публіцист Томас Корлі, сім’я якого втратила мільйони доларів всього за 1 ніч, стверджує, що молоде покоління не приділяє достатньо уваги вивченню фінансової грамоти. При вихованні дітей батьки часто акцентують увагу на тому, як важливо бути багатим, але не вчать їх цьому.
Томас Корлі протягом багатьох років вивчав звички людей з різним матеріальним становищем. Він стверджує, що нав’язування стереотипів про багатство — одна з головних причин бідності.
Люди не хочуть працювати. Щоб досягти цілі, варто кардинально змінити своє життя.
Згідно з його дослідженнями, ключовими звичками, які програмують на бідність, є наступні:
Корисні звички — рушійна сила для досягнення фінансової стабільності. Звичайно, змінивши їх, очікувати поповнення в гаманці не варто. Для цього слід багато працювати, ставити цілі і йти до них, не боячись осуду, кардинальних змін. Ваше життя і благополуччя залежать тільки від вас.
Так склалося, що в процесі найму більше прийнято звертати увагу на вміння і сильні сторони кандидата. Професійні досягнення і досвід — це чудово, але рекрутер не може знати апріорі, якою людиною є кандидат перед ним. Нижче спробуємо з’ясувати, які риси кандидата мають насторожити рекрутера.
Токсичні люди становлять більшу проблему, ніж здається на перший погляд. Вони можуть перетворити улюблену роботу на справжнісіньке пекло. Звичайно, якщо працюють поруч з нами. В цій статті пропонуємо поміркувати над життєвими уроками, які можна отримати від спілкування з токсичними колегами.
Окрім того, як і що ми говоримо, важливу роль у спілкуванні відіграють міміка, рухи руками, постановка тіла. Але, на жаль, ми часто забуваємо про це, та й особливого значення не надаємо. А даремно. Від того, як ми поводимося на співбесіді, переговорах, ділових зустрічах, може залежати наша кар'єра.
Від попередніх поколінь зумери відрізняються передусім посиленим прагненням до життєвого балансу, гнучкості й свободи у виборі роботи. Та чи варто сприймати на ринку праці їхню амбітність як недолік? Давайте поміркуємо над цим питанням, а ще спробуємо розвінчати міфи про їхній підхід до роботи і життя.
Часті блекаути й аварійні відключення електроенергії висувають нові стандарти до енергонезалежності. Причому як власного житла, так і бізнесу. Дізнайтеся, як компаніям і співробітникам потурбуватися про безперебійну роботу під час блекаутів.