Формули виражають відношення між величинами. А якщо ми говоримо про багатство, сума яких величин дасть потрібний нам результат? Давайте довідаємося з Jobs.ua, що входить у формулу багатства.
Багатство – це про те, що не тільки важливо заробити гроші, а й важливо їх зберегти. Багатство – це також пасивний прибуток, коли ви отримуєте більше, ніж витрачаєте; багатство – це гроші та активи, які працюють на вас, поки ви спите, відпочиваєте, проводите час із сім’єю.
Багатство – це також про економічну безпеку, коли ви впевнені за своє майбутнє. А в сучасному шаленому світі це важлива точка опори. І його формулу (тобто багатства) можна вивести так:
зосередженість + стійкість + час + інвестиційний портфель = багатство
Давайте розглянемо кожну з величин цієї формули окремо.
Ви можете бути надзвичайно талановитими, але якщо вам не вистачає такого вміння, як вміння зосереджуватися, ваш талант не принесе достойних плодів. У будь-якій справі потрібні терпіння та наполегливість, навіть якщо перед вами – справжній геній. А ще люди досить часто плутають невміння зосереджуватися із нестачею таланту.
На шляху до багатства сконцентруйтесь на кількох важливих речах: зосередьтеся на тому, щоб досягнути статусу фінансово успішної людини, бо подібне притягує подібне. Навіть знайомства легше заводити, бо всі хочуть товаришувати з успішними людьми, чи не так? Шукайте найкращу можливість для себе, особливо коли молоді. Коли ви молоді, правильно вибрана дорога в житті приведе до процвітання в усіх сферах життя. Ще про зосередження: фокусуйтесь також на особистому житті. Вдалий шлюб значно примножить ваш капітал, адже рухатися на шляху до процвітання з людиною, з якою повне взаєморозуміння – значно простіше, погоджуєтесь?
Важливо не тільки заробляти, а й вміння зберігати. Мабуть, друге вміння буде важливішим. Уявіть, скільки мільярдів доларів щороку витрачають корпорації, придумуючи все витонченіші способи, як впливати на наші емоції і почуття, щоб ми витрачали все більше грошей на різноманітні забаганки. Якщо не вмієте керувати своїми емоційними поривами – це ускладнить ваші зусилля на шляху до багатства. Відсутність дисципліни – це удар по власній економічній безпеці.
Багатство можна здобути – це так, і не один раз, якщо з якоїсь причини воно втратиться; але час не повернеться за всі гроші світу. Тому розкидатися ним – це невиправдана розкіш, і багаті люди чудово розуміють цю просту істину. Тому приділяйте увагу довгостроковим інвестиціям, які «спрацюють» через 10-20 років, адже приділяти значну долю уваги короткостроковим вкладенням, ігноруючи довгострокові – це означає завдавати удару по власній фінансовій стабільності.
Не потрібно класти усі яйця в один кошик, погоджуєтесь? Тому рухайтеся до того, щоб володіти найрізноманітнішими фінансовими активами. Інвестиційний портфель – це рятівна подушка від невдалих рішень, адже інвестиції – це завжди ризик. Чим більше у наявності активів, причому різних (від золота до цінних паперів та нерухомості), тим упевненіше можна стверджувати, що формулу багатства ви повністю осягнули.
Змінюватися в кращий бік, безперечно, варто. Та чи треба прив’язуватися до конкретної дати — Нового року, понеділка, першого числа? Спробуємо розібратися в цій статті.
В наш час недостатньо просто йти в ногу з часом. Потрібні інновації, щоб досягати успіху в бізнесі чи кар’єрі. А щоб створювати інновації, потрібні люди з інноваційним мисленням. Простіше кажучи, лідери. Розбираємося, як «прокачати» силу людських зв’язків у 2025 році, бо це справжній каталізатор майбутніх здобутків.
Опанування технік саморегуляції, пошук власних ресурсів для відновлення енергії стають справжнім викликом сьогодення. Розвиток таких навичок є критично важливим скілом для підтримки ментального здоров’я. Ми підібрали для вас дієві поради, як підтримати працівників під час кризи.
Робота HR-спеціаліста містить чимало викликів. Трапляється так, що кандидат технічно підкований на всі сто, але із soft skills спостерігаються проблеми. Що треба знати досвідченому HR-фахівцю, щоб коректно відмовити кандидату?
Кандидати не люблять виконувати тестові завдання, факт. Цьому є цілком логічне пояснення: банально витрачений час. Якщо не візьмуть на роботу, цей час буде змарновано. Тож давайте розберемося, тестові завдання це все-таки перевірка здібностей чи безкоштовна праця на недобросовісного роботодавця?