До сфери ІТ прикуто багато уваги. І це не дивно, адже працювати програмістом – це престижне і високооплачуване заняття. І безмежне по можливостям: особистий ріст безграничний, та й кар’єру є куди будувати – як в українських, так і в іноземних компаніях. За великого бажання можна навіть отримати роботу в Кремнієвій долині США.
Але в цій статті поговоримо про те, як виглядає середньостатистичний портрет українського ІТ-спеціаліста, а також – ІТ-спеціалістки, адже цю чудову перспективну професію починає опановувати все більше жінок і дівчат.
28 років – середній вік українського ІТ-спеціаліста. Якщо подивитися статистику від джуна до сеньйора, то джуніор-девелопери мають в середньому 23 роки, мідли – 26 років, сеньйори – 30 років. В спеціалістів вищої ланки середній вік дещо перевалює за 30 років. Цьому є очевидне пояснення – щоб досягти вищої посади, потрібно спершу здобути досвід на посаді джуніора і мідла, пройти шлях від самих низів.
Сімейний стан. В порівнянні з минулими роками збільшилась кількість ІТ-спеціалістів, які перебувають у шлюбі. Загалом узами Гіменея пов’язані близько 60% працівників сфери ІТ. А от дітьми українські програмісти і програмістки обзаводитися не поспішають – тільки 25% з них мають дітей. Що цікаво, найменше батьків і матерів серед джуніорів – 12-13%, найбільше – серед системних архітекторів (65%). А все тому, що на посадах джуніорів – найбільше молоді.
Як і в попередні роки, більшість технічних професій в ІТ залишається за чоловіками. Жінки більше працюють на нетехнічних посадах (рекрутери, сфера маркетингу, тестувальники, бізнес-аналітики). Серед дизайнерів – практично однакова кількість чоловіків і жінок.
Що цікаво, серед посад вищої ланки співвідношення чоловіків і жінок різко корелює в сторону чоловіків. Але в майбутньому це співвідношення буде потроху вирівнюватися – серед розробників нижчої ланки з’являється дедалі більше жінок.
Київ, Харків, Львів, Дніпро і Одеса – в п’яти топ-містах України живе найбільше програмістів, а це понад 80%. Звичайно, в кожному обласному центрі розташовуються офіси ІТ-фірм, але більшість програмістів обирають для життя найрозвиненіші міста України, з розвиненою інфраструктурою і великим парком розваг.
Ще одна характерна особливість – спеціалісти рівня Senior обирають для проживання Київ, що не можна сказати про спеціалістів нижчого рівня, яких у столиці проживає значно менше. Це можна пояснити тим, що Junior’и більше шукають роботу на місцях, а коли наберуться достатньо досвіду, подають резюме в компанії, офіси яких розташовуються в столиці.
Частка аутсорсингу в сфері ІТ складає 45%. Якщо порівнювати з минулим роком, на 8% зросла частка продуктових компаній – з 28% до 35%. Цікава статистика задіяності айтішників в компаніях різного калібру – більшість програмістів (60%) працюють в компаніях до 200 чоловік, а четверта частина працює у великих компаніях, штат яких налічує понад тисячу працівників.
Що стосується стажу роботи, в більшості ІТ-спеціалістів невеликий стаж роботи – 2-5 років. Чималим багажем досвіду можуть похвалитися системні архітектори – 74% представників цієї професії мають стаж в 10 і більше років.
Найнудніше на роботі доводиться системним адміністраторам і службі техпідтримки. Серед цих професій найвищий відсоток незадоволеності власним заняттям – 28% і 26% відповідно. Найбільш задоволені своєю професією і кар’єрою менеджери проектів (сеньйори) – серед них 74% подобається або дуже подобається те, що вони роблять.
Якщо говорити про завантаженість роботою, найбільше трудоголіків серед системних архітекторів – 10% працює понад 60 годин на тиждень. Але це скоріше виняток, адже більшість айтішників працює в межах 40-60 годин. Всього лиш 1,4% українських програмістів працюють менше 20 годин на тиждень.
Що цікаво, більшість ІТ-спеціалістів (55%) в роботі надають перевагу операційній системі Windows, але любителів Linux і MacOS теж знайдеться чимало. Найпопулярніші сервіси для спільної роботи – Jira, Slack, Confluence. Полюбляють розробники також GitHub. Окрім них, гітхаб активно юзають представники інших професій сфери ІТ.
Нікого не здивує той факт, що в загальному програмісти задоволені рівнем заробітної плати. Тільки 18% не подобається їхня зарплата, і вони бажали б більшої. Чи змінилася зарплата в айтішників через карантин? В більшості – ні, але близько 15% відчули зменшення зарплати. Найбільше фінансових втрат понесли системні адміністратори: майже третині сисадмінам зменшили зарплатню, а 4,5% поскаржилися, що їм взагалі не виплачують зарплату до завершення карантину. В дизайнерів теж спостерігаються перебої з виплатами – 3,7% не отримують зароблені гроші.
Більшість айтішників мають лише одне джерело доходу. Тільки 22% українських ІТ-спеціалістів мають додаткові варіанти заробітку. Також серед усіх професій програмісти найкраще почуваються у фінансовому плані навіть під час пандемії коронавірусу – тільки 5% витрачають більше, ніж заробляють.
Якщо вас цікавить ближче знайомство із сферою ІТ, пропонуємо до ознайомлення інтерв’ю з програмістом, який має за плечима чималий досвід роботи в українських та іноземних компаніях.
Дорогі партнери, колеги, друзі!
Щиро вітаємо вас із Різдвом Христовим та Новим роком!
Шановні клієнти!
Напередодні нового року пропонуємо знижки на період з 23 грудня по 31 січня.
Так склалося, що в процесі найму більше прийнято звертати увагу на вміння і сильні сторони кандидата. Професійні досягнення і досвід — це чудово, але рекрутер не може знати апріорі, якою людиною є кандидат перед ним. Нижче спробуємо з’ясувати, які риси кандидата мають насторожити рекрутера.
Токсичні люди становлять більшу проблему, ніж здається на перший погляд. Вони можуть перетворити улюблену роботу на справжнісіньке пекло. Звичайно, якщо працюють поруч з нами. В цій статті пропонуємо поміркувати над життєвими уроками, які можна отримати від спілкування з токсичними колегами.
Окрім того, як і що ми говоримо, важливу роль у спілкуванні відіграють міміка, рухи руками, постановка тіла. Але, на жаль, ми часто забуваємо про це, та й особливого значення не надаємо. А даремно. Від того, як ми поводимося на співбесіді, переговорах, ділових зустрічах, може залежати наша кар'єра.