Jobs.ua узнал, что в ходе заседания правительства Украины, состоявшемся 31 мая этого года, были озвучены планы в отношении роста заработной платы украинцев.
Так, в частности, министр социальной политики, подчеркнул, что несмотря на пересмотр показателей макроэкономики страны на текущий год, украинцам нечего опасаться роста цен и тарифов. По словам министра, «прогнозные ориентиры роста зарплат существенно улучшились». Кроме того, прозвучала уверенность министра и в том, что эта тенденция к улучшению продолжит сохраняться в 2017 году.
Было отмечено, что ожидания размера средней заработной платы в Украине, на июль месяц, прогнозировались в районе цифры в 5 900 гривен, однако, новые данные позволяют смело говорить о прогнозе суммы в 7 100 грн.
Кроме этого, министр соцполитики отметил, что в данный момент реальная средняя заработная плата уже составляет не менее 6 600 грн, что еще раз подчеркивает обнадеживающий прогноз к ее дальнейшему увеличению.
В том числе, такие позитивные изменения связаны и с тем фактом, что Фонд оплаты труда составил 796 млн грн, вместо запланированных в прогнозе 656 млрд. грн.
Новые, откорректированные показатели макроэкономики, на сегодня выглядят следующим образом: рост ВВП – 1,8%, рост номин. зарпалты - +21,4%, годовой индекс роста цен (потребительских) – 12,9%.
Змінюватися в кращий бік, безперечно, варто. Та чи треба прив’язуватися до конкретної дати — Нового року, понеділка, першого числа? Спробуємо розібратися в цій статті.
В наш час недостатньо просто йти в ногу з часом. Потрібні інновації, щоб досягати успіху в бізнесі чи кар’єрі. А щоб створювати інновації, потрібні люди з інноваційним мисленням. Простіше кажучи, лідери. Розбираємося, як «прокачати» силу людських зв’язків у 2025 році, бо це справжній каталізатор майбутніх здобутків.
Опанування технік саморегуляції, пошук власних ресурсів для відновлення енергії стають справжнім викликом сьогодення. Розвиток таких навичок є критично важливим скілом для підтримки ментального здоров’я. Ми підібрали для вас дієві поради, як підтримати працівників під час кризи.
Робота HR-спеціаліста містить чимало викликів. Трапляється так, що кандидат технічно підкований на всі сто, але із soft skills спостерігаються проблеми. Що треба знати досвідченому HR-фахівцю, щоб коректно відмовити кандидату?
Кандидати не люблять виконувати тестові завдання, факт. Цьому є цілком логічне пояснення: банально витрачений час. Якщо не візьмуть на роботу, цей час буде змарновано. Тож давайте розберемося, тестові завдання це все-таки перевірка здібностей чи безкоштовна праця на недобросовісного роботодавця?