Наш мозок спроможний творити дивовижні речі. І його дійсно можна «перепрограмувати» згідно своїх запитів. Але як це зробити? Давайте з’ясуємо разом із Jobs.ua, на що здатен наш мозок і як це знання застосувати на практиці.
Функціонування мозку можна порівняти із роботою дуже складної апаратури, але водночас надзвичайно ефективної, якщо зуміти правильно її підналаштувати. Мозок – потужна енергетична машина; самі поміркуйте – при вазі в два відсотки від маси тіла наш «процесор» споживає п’яту частину енергії!
І якщо ви вважаєте, що мозок – це така собі єдина мережева структура, тільки сильно розгалужена… ви глибоко помиляєтеся. Насправді мозок – це тисячі нейронних мереж різного розміру, кожна з яких відповідає за щось своє. Якщо ви починаєте опановувати нову навичку, в мозку утворюється нова нейронна мережа. І чим більше часу ви приділяєте новому заняттю, чим глибше намагаєтеся розібратися у проблемі, тим складнішою ставатиме ця мережа. Так на нейробіологічному рівні проявляються здобуті вами майстерність і професіоналізм – тобто в надзвичайно розвиненій нейронній мережі, настільки просунутої, що будь-яке завдання стане вам під силу.
Щоб з-поміж мільярдів нейронів декотрі з них почали об’єднуватись між собою в мережу, збільшуватися у розмірі та ускладнюватися, опрацьовуючи все більше інформації по заданій темі і все краще опановуючи якусь навичку (вивчення англійської, уроки живопису чи тисяча інших речей) – потрібно просто почати це робити.
Але тут і починаються проблеми. Почати буває непросто, та й на пів дорозі кинути ой як легко. В такому разі спробуйте скористатися двома простими і вкрай дієвими техніками, які допоможуть не полишити важливу для вас справу на пів дорозі ("Ланцюжок успіху" і "Пісочний годинник"), читайте тут.
Хтось скаже: «Ну гаразд, ці техніки – чудова річ. Але звідки взяти час та енергію, якщо їх постійно не вистачає?»
Дійсно, це чудове питання. Давайте поміркуємо ось над чим – чому не вистачає енергії для справ, якими хочеться зайнятися, але щось постійно заважає? Чи не тому, що наш розум схильний самовільно пускатися в плавання і врешті потрапляти у такі місця, з яких йому – і нам заодно – непросто потім вибратися? Прокручування давно минулих подій, діалогів, суперечок, страх за майбутнє і сум за минулим – ці та багато інших речей відбирають у нас колосальну кількість енергії. І найгірше те, що ми дозволяємо мозку це робити.
Тому два ключові моменти, щоб взяти під контроль свій розум – це перестати витрачати ментальну енергію на безцільні заняття, і навчитися отримувати задоволення від того, чим займаєтеся. Коли ви вчитеся натхненно працювати, мозок обдаровує вас дофаміном. Тому такі заняття приносять радість і, відповідно, нам повертається багато енергії.
І ви самі можете це зробити, ось у чому суть. Для цього не потрібні жодні стимулятори ззовні, жодні тренери та коучі. Ці люди просто навчилися користуватися потенціалом свого мозку, от і все. І ви зможете. Кожен може, аби було бажання.
Успіхів вам у цьому цікавому і подекуди нелегкому занятті, бо навчитися контролювати своє мислення – це непросто, але й чимало можна отримати натомість.
Кандидати не люблять виконувати тестові завдання, факт. Цьому є цілком логічне пояснення: банально витрачений час. Якщо не візьмуть на роботу, цей час буде змарновано. Тож давайте розберемося, тестові завдання це все-таки перевірка здібностей чи безкоштовна праця на недобросовісного роботодавця?
Дорогі партнери, колеги, друзі!
Щиро вітаємо вас із Різдвом Христовим та Новим роком!
Шановні клієнти!
Напередодні нового року пропонуємо знижки на період з 23 грудня по 31 січня.
Так склалося, що в процесі найму більше прийнято звертати увагу на вміння і сильні сторони кандидата. Професійні досягнення і досвід — це чудово, але рекрутер не може знати апріорі, якою людиною є кандидат перед ним. Нижче спробуємо з’ясувати, які риси кандидата мають насторожити рекрутера.
Токсичні люди становлять більшу проблему, ніж здається на перший погляд. Вони можуть перетворити улюблену роботу на справжнісіньке пекло. Звичайно, якщо працюють поруч з нами. В цій статті пропонуємо поміркувати над життєвими уроками, які можна отримати від спілкування з токсичними колегами.