Успішно пройдена співбесіда може обіцяти запрошення від роботодавця. Саме таку ціль і сподівання має кожний спеціаліст, коли йде на ділову зустріч із работодавцем. Але, на жаль, не всі співбесіди закінчуються успішно. Здобувачі рекрутингового сайту jobs.ua хочуть знати справжні ознаки проваленої співбесіди, щоб помітити їх і зуміти вчасно вплинути на перебіг співбесіди. Отже, саме про це сьогоднішня наша стаття.
Провалену співбесіду важко не помітити - у обох сторін після ділової зустрічі залишаються або негативні, або невпевнені відчуття щодо іншої сторони. Інколи це невпевнені відчуття, яким ми шукаємо підтвердження. Наступні наявні ознаки підтвердять ваші підозри.
Час відведений на співбесіду може казати сам за себе. Дуже часто работодавці всередньому відводять пів години на зустріч. Якщо співбесіда закінчується дуже швидко, це може говорити лише про те, що роботодавець отримав всі зацікавлені ним відповіді та навіть прийняв рішення щодо вашої особи, найчастіше це відмова. Якщо співбесіда затягується бильше ніж на півгодини, це також не завжди добре. Можливо, де-які моменти роботодавцю були незрозумілі для нього, і йому приходилось підбиратися до них досить довго.
Звісно, співбесіду можна вважати проваленою, якщо рроботодавець у кінці зустрічі сам каже про те, що ваша кандидатура не підходить.
Співбесіду можна вважати проваленою, якщо роботодавець довго розказує про себе, а про вас майже нічого не питає. Так само і зі сторони здобувача, якщо він нічого не пітає про компанію, це каже про те, що він і не зацікавлений в її діяльності.
Якщо ви не впевнені щодо пройденої співбесіди з якимось роботодавцем, ви можете спробувати наступні способи розвідати результат зустрічі. Наприклад, написати імейл, в якому подякуєте за пойдену співбесіду, і про те що ви згадали ще одну цікаву вашу роботу або кейс, який забули позначити у резюме чи забули вказати на співбесіді. Ви також можете подзонити роботодавцю і спитати щодо власної особи, бо вам поступають нові запрошення, а ви очікуєте відповіді ще від цього роботодавця і зацікавлені його вакансією.
Опанування технік саморегуляції, пошук власних ресурсів для відновлення енергії стають справжнім викликом сьогодення. Розвиток таких навичок є критично важливим скілом для підтримки ментального здоров’я. Ми підібрали для вас дієві поради, як підтримати працівників під час кризи.
Робота HR-спеціаліста містить чимало викликів. Трапляється так, що кандидат технічно підкований на всі сто, але із soft skills спостерігаються проблеми. Що треба знати досвідченому HR-фахівцю, щоб коректно відмовити кандидату?
Кандидати не люблять виконувати тестові завдання, факт. Цьому є цілком логічне пояснення: банально витрачений час. Якщо не візьмуть на роботу, цей час буде змарновано. Тож давайте розберемося, тестові завдання це все-таки перевірка здібностей чи безкоштовна праця на недобросовісного роботодавця?
Дорогі партнери, колеги, друзі!
Щиро вітаємо вас із Різдвом Христовим та Новим роком!
Шановні клієнти!
Напередодні нового року пропонуємо знижки на період з 23 грудня по 31 січня.