Штучний інтелект вже зараз готовий замінити два десятки професій, якими поки що займаються лише люди. Портал з працевлаштування та пошуку роботи Jobs.ua пропонує вам з’ясувати, чи є в цьому списку ваша професія.
Офісні працівники, які відповідають за введення та опрацювання даних – тому що швидкість і точність штучного інтелекту значно перевищує людські можливості.
Працівники служби підтримки клієнтів – з комунікацією та «емпатією» в штучного інтелекту, як не дивно, все в порядку. Чого не скажеш про людей в окремо взятих випадках, звісно. Не забуваємо також про стресові і важкі дні, притаманні людям і не притаманні ШІ.
Коректор. Увага до деталей – важлива складова цієї професії. І навіть якщо над статтею чи книгою попрацював дуже уважний коректор, це ще не означає, що книга чи прес-реліз компанії будуть без помилок. А ось штучний інтелект може позбавити всіх цих недоліків.
Бухгалтер – математичні навички та уважність до цифр, властиві цій професії, теж можна буде в майбутньому перекласти «на плечі» штучного інтелекту.
Перекладач. Штучний інтелект активно вчиться нюансам і лінгвістичним особливостям кожної мови. Звичайно, в майбутньому перекладачі нікуди не зникнуть, але в багатьох моментах їх зможе замінити ШІ.
Копірайтер. Цей фахівець відповідає за креативно і грамотно написані тексти. Для ШІ написання статей не складе жодних труднощів. Головне, це правильно і коректно сформулювати для нього завдання.
Маркетологи. Зібрати необхідні маркетингові дані та проаналізувати їх – з цим ШІ впорається без проблем. Та ще й запропонує можливі варіанти вирішення тих чи інших проблем.
Менеджер соціальних медіа. Представники нової відносно професії відповідають за створення, керування і наповнення цифровим контентом акаунтів компанії в соцмережах. Штучний інтелект цілком може виконувати й такі функції.
Віртуальний помічник – ніхто з людей так не впорається з багатозадачністю та ідеальною організацією праці, як штучний інтелект. Прогнозується, що в найближчому майбутньому чимало фахівців замість людей матимуть віртуального помічника.
Репортер новин – факт-чекінг та написання новин телекомпанії з часом почнуть доручати штучному інтелекту. Звичайно, живу людину в кадрі не заміниш, але перевірку фактів, написання та редагування новин можна сміливо делегувати «комп’ютерному мозку».
Турагент. Планування поїздок, пошук найкращих та оптимальних маршрутів для закордонних мандрівок – з цими завданнями ШІ теж впорається на «ура». Якщо й повністю не замінять роботу турагентів, то стануть їхніми незамінними помічниками.
Репетитори та вчителі. Поки що штучний інтелект інтенсивно навчається, і вже невдовзі зможе замінити репетиторів та вчителів. Подача нових знань з цікавими прикладами, тестування учнів та визначення їхніх здібностей… так, це не фантастика, ці завдання можна повністю передоручити ШІ.
Звичайно, повністю штучний інтелект не зможе замінити людину. Так, інтелектуальні чат-боти можуть суттєво полегшити життя, але багатьом фахівцям не доведеться «переживати» за своє робоче місце. Найперше це стосується професій, які вимагатимуть максимальної точності і від яких залежатиме людське життя.
Що цікаво, от кому точно не загрожує ШІ – так це будівельникам. Та й усім дотичним до ремонту і зведення будівель професіям.
Так склалося, що в процесі найму більше прийнято звертати увагу на вміння і сильні сторони кандидата. Професійні досягнення і досвід — це чудово, але рекрутер не може знати апріорі, якою людиною є кандидат перед ним. Нижче спробуємо з’ясувати, які риси кандидата мають насторожити рекрутера.
Токсичні люди становлять більшу проблему, ніж здається на перший погляд. Вони можуть перетворити улюблену роботу на справжнісіньке пекло. Звичайно, якщо працюють поруч з нами. В цій статті пропонуємо поміркувати над життєвими уроками, які можна отримати від спілкування з токсичними колегами.
Окрім того, як і що ми говоримо, важливу роль у спілкуванні відіграють міміка, рухи руками, постановка тіла. Але, на жаль, ми часто забуваємо про це, та й особливого значення не надаємо. А даремно. Від того, як ми поводимося на співбесіді, переговорах, ділових зустрічах, може залежати наша кар'єра.
Від попередніх поколінь зумери відрізняються передусім посиленим прагненням до життєвого балансу, гнучкості й свободи у виборі роботи. Та чи варто сприймати на ринку праці їхню амбітність як недолік? Давайте поміркуємо над цим питанням, а ще спробуємо розвінчати міфи про їхній підхід до роботи і життя.
Часті блекаути й аварійні відключення електроенергії висувають нові стандарти до енергонезалежності. Причому як власного житла, так і бізнесу. Дізнайтеся, як компаніям і співробітникам потурбуватися про безперебійну роботу під час блекаутів.