Штучний інтелект вже зараз готовий замінити два десятки професій, якими поки що займаються лише люди. Портал з працевлаштування та пошуку роботи Jobs.ua пропонує вам з’ясувати, чи є в цьому списку ваша професія.
Офісні працівники, які відповідають за введення та опрацювання даних – тому що швидкість і точність штучного інтелекту значно перевищує людські можливості.
Працівники служби підтримки клієнтів – з комунікацією та «емпатією» в штучного інтелекту, як не дивно, все в порядку. Чого не скажеш про людей в окремо взятих випадках, звісно. Не забуваємо також про стресові і важкі дні, притаманні людям і не притаманні ШІ.
Коректор. Увага до деталей – важлива складова цієї професії. І навіть якщо над статтею чи книгою попрацював дуже уважний коректор, це ще не означає, що книга чи прес-реліз компанії будуть без помилок. А ось штучний інтелект може позбавити всіх цих недоліків.
Бухгалтер – математичні навички та уважність до цифр, властиві цій професії, теж можна буде в майбутньому перекласти «на плечі» штучного інтелекту.
Перекладач. Штучний інтелект активно вчиться нюансам і лінгвістичним особливостям кожної мови. Звичайно, в майбутньому перекладачі нікуди не зникнуть, але в багатьох моментах їх зможе замінити ШІ.
Копірайтер. Цей фахівець відповідає за креативно і грамотно написані тексти. Для ШІ написання статей не складе жодних труднощів. Головне, це правильно і коректно сформулювати для нього завдання.
Маркетологи. Зібрати необхідні маркетингові дані та проаналізувати їх – з цим ШІ впорається без проблем. Та ще й запропонує можливі варіанти вирішення тих чи інших проблем.
Менеджер соціальних медіа. Представники нової відносно професії відповідають за створення, керування і наповнення цифровим контентом акаунтів компанії в соцмережах. Штучний інтелект цілком може виконувати й такі функції.
Віртуальний помічник – ніхто з людей так не впорається з багатозадачністю та ідеальною організацією праці, як штучний інтелект. Прогнозується, що в найближчому майбутньому чимало фахівців замість людей матимуть віртуального помічника.
Репортер новин – факт-чекінг та написання новин телекомпанії з часом почнуть доручати штучному інтелекту. Звичайно, живу людину в кадрі не заміниш, але перевірку фактів, написання та редагування новин можна сміливо делегувати «комп’ютерному мозку».
Турагент. Планування поїздок, пошук найкращих та оптимальних маршрутів для закордонних мандрівок – з цими завданнями ШІ теж впорається на «ура». Якщо й повністю не замінять роботу турагентів, то стануть їхніми незамінними помічниками.
Репетитори та вчителі. Поки що штучний інтелект інтенсивно навчається, і вже невдовзі зможе замінити репетиторів та вчителів. Подача нових знань з цікавими прикладами, тестування учнів та визначення їхніх здібностей… так, це не фантастика, ці завдання можна повністю передоручити ШІ.
Звичайно, повністю штучний інтелект не зможе замінити людину. Так, інтелектуальні чат-боти можуть суттєво полегшити життя, але багатьом фахівцям не доведеться «переживати» за своє робоче місце. Найперше це стосується професій, які вимагатимуть максимальної точності і від яких залежатиме людське життя.
Що цікаво, от кому точно не загрожує ШІ – так це будівельникам. Та й усім дотичним до ремонту і зведення будівель професіям.
В наш час недостатньо просто йти в ногу з часом. Потрібні інновації, щоб досягати успіху в бізнесі чи кар’єрі. А щоб створювати інновації, потрібні люди з інноваційним мисленням. Простіше кажучи, лідери. Розбираємося, як «прокачати» силу людських зв’язків у 2025 році, бо це справжній каталізатор майбутніх здобутків.
Опанування технік саморегуляції, пошук власних ресурсів для відновлення енергії стають справжнім викликом сьогодення. Розвиток таких навичок є критично важливим скілом для підтримки ментального здоров’я. Ми підібрали для вас дієві поради, як підтримати працівників під час кризи.
Робота HR-спеціаліста містить чимало викликів. Трапляється так, що кандидат технічно підкований на всі сто, але із soft skills спостерігаються проблеми. Що треба знати досвідченому HR-фахівцю, щоб коректно відмовити кандидату?
Кандидати не люблять виконувати тестові завдання, факт. Цьому є цілком логічне пояснення: банально витрачений час. Якщо не візьмуть на роботу, цей час буде змарновано. Тож давайте розберемося, тестові завдання це все-таки перевірка здібностей чи безкоштовна праця на недобросовісного роботодавця?
Дорогі партнери, колеги, друзі!
Щиро вітаємо вас із Різдвом Христовим та Новим роком!