Після завершення війни в Україні налічуватимуться сотні тисяч ветеранів. Українські чоловіки і жінки, повернувшись з війни, потребуватимуть всебічної підтримки не лише з боку власних родин, а й з боку держави та майбутніх (колишніх) роботодавців.
Втім, ця проблема й наразі є актуальною. Розглянемо добірку порад для роботодавців, як зробити реінтеграцію ветеранів максимально ефективною та продуктивною для обох сторін.
Результати проведених опитувань свідчать, що близько третини ветеранів потребують підтримки в сфері працевлаштування, освіти та отримання нових знань. Також кожен десятий ветеран потребує підтримки для реінтеграції в мирний соціум.
Поряд із тим цілком зрозумілим є те, що корегування корпоративної культури для потреб ветеранів може виявитися серйозним кроком для компаній, які раніше не мали подібного досвіду. Зважте усі за і проти, проговоріть всі кроки з командою топ-менеджменту. Запропонуйте конкретні рішення та активності, повідомте про них найвищим ланкам керівництва. Для більшої переконливості власної позиції і бачення перелічіть можливі переваги та вигоди, які чекатимуть на корпоративну культуру внаслідок таких змін. Порадьтеся з фінансистами стосовно бюджетних витрат, поміркуйте над тим, чи можна підшукати для цього альтернативні джерела фінансування – приміром, державні програми для підтримки ветеранів, соціальні ініціативи від волонтерських фондів, благодійна допомога від іноземних партнерів. Насправді таких джерел фінансування можна відшукати значно більше; ми перелічили найважливіші.
Після того, як ваші ідеї схвалить керівництво, зберіть команду і призначте відповідальних за ті чи інші ініціативи. Вислухайте та врахуйте ідеї й пропозиції від кожного учасника процесу; це потрібно для того, щоб кожен відчував і розумів важливість того, що всі ви разом робите вкрай потрібну справу. Ну і наостанок – заплануйте регулярні зустрічі для обговорення реалізації плану, внесення коректив до нього тощо.
Коли на роботу повертається людина, яка брала участь у військових діях, це певним чином впливає на весь робочий колектив. Досить часто працівники не розуміють, як реагувати на присутність ветерана в їхньому середовищі; хтось надокучає з непотрібними питаннями, хтось поводиться боязко чи недовірливо в присутності такої людини. Щоб усунути всі ці негативні моменти, зберіть працівників і чітко донесіть їм усім, що відбувається і до яких змін це призведе. Ознайомтеся з порадами, як спілкуватися з ветеранами і розкажіть про них всіх працівникам. Такі важливі кроки з вашого боку дадуть змогу уникнути спротиву з боку колег, непорозумінь та конфліктних ситуацій.
Що ще варто обговорити на подібних зустрічах?
Щоб зробити реінтеграцію ветеранів максимально успішною, увагу доведеться приділяти не так їм, як… поточним співробітникам. Звучить парадоксально, але організація навчання, тренінгів та консультацій поточних працівників щодо особливостей взаємодії з людьми з військовим досвідом – насправді одна з найважливіших складових у питанні повернення ветеранів до цивільного життя.
Знову ж таки, який формат навчання ви оберете – вирішувати вам. Це можуть бути разові вебінари чи тренінги, серія подібних заходів або навіть масштабний освітній курс. Щоб краще визначитися, який формат навчання підійде саме вашому колективу, спершу перевірте поточний рівень знань своїх співробітників на предмет взаємодії з ветеранами.
Найважливіші аспекти, які потрібно проговорити в процесі навчання:
Звичайно, ви можете провести весь процес навчання самостійно. Але не зайвим буде запросити експертів-спікерів, які знаються на всіх тонкощах повернення ветеранів до цивільного життя. До яких організацій можна звернутися, щоб вони допомогли в цьому питанні? На думку найперше спадають Veteran Hub, ГО «Вільний вибір», «Побратими», «Блакитний птах», «IREX» (програми реінтеграції ветеранів). Запрошення спеціалістів з інклюзивних підходів буде особливо доречним, якщо у вашому колективі з’являться ветерани з інвалідністю.
Чому це так важливо? Недостатньо лише вказати в резюме, що ви готові брати на роботу учасників бойових дій. Невміння поводитися з такими людьми на співбесідах, незнання того, як з ними обговорювати ті чи інші питання – поставлять в незручне становище не лише ветеранів, а й ваших працівників. Навчіть своїх рекрутерів та HR-спеціалістів аналізувати військовий досвід в резюме ветеранів, тактовно запитувати на співбесідах про їхні навички та вміння. У випадку, якщо певний кандидат вам не підходить, вміти повідомити йому про відмову таким чином, щоб у нього не склалося враження, що ви відмовляєте йому саме через те, що він – учасник бойових дій. Здавалося б, дрібниці, але насправді це зовсім не так.
Основні рекомендації роботодавців, які мають великий досвід в цьому питанні, зводяться до кількох важливих пунктів:
Новачок на роботі. До нього завжди придивляються. Від того наскільки новий співробітник уважний, тактовний та обачний залежить, як його прийме колектив, як складатимуться взаємини з керівництвом. Треба докласти чимало зусиль, щоб перше враження було гідним, адже другого шансу може й не бути.
В сучасному ритмі життя, коли треба скрізь встигнути і багато чого зробити, наша пам'ять час від часу дає збій. Не завжди пам'ятаємо, де лежать документи, забуваємо про заплановану зустріч, вийшовши з дому, важко згадуємо, чи вимкнули з розетки праску тощо. А причина такого збою – перевтома, часті хвилювання, і, як не дивно, одноманітність.
Підвищення по службі чи в іншій діяльності, досягнення популярності, слави тощо – це все кар'єра. А з чого починається це сходження і коли? На це запитання дає відповідь соціолог із Оксфорда Марк Тейлор.
Декілька порад від наших експертів про те, як, повернувшись до роботи, правильно застосувати «відновлений багаж сил».
Впавши, піднімаємося, обтрушуємо одяг, хочемо зробити крок, але біль у забитих колінах не дає ступити. Адже йти треба, хоча б до медпункту. Одні встають і, перемагаючи біль, йдуть далі, а в інших сил вистачає лише до кабінету лікаря або самому перев'язати собі рани, а деякі не можуть навіть піднятися від сильних забитих місць, розчарування та зневіри. Що робити і як допомогти собі?