Згідно з даними статистики, більш ніж 70% серед сучасних мешканців планети працездатного віку нещасні, займаючись своїми професіями.
Jobs.ua дізнався, що майже третина офісних працівників з Великобританії не люблять свою роботу, вважаючи, що їхня праця «вбиває в них почуття гумору». Ще 60% працюючих європейців стверджують, що саме робота стала причиною появи в них розладів сну чи довготривалої безсонні.
За океаном, чверть мешканців США впевнені, називаючи свою роботу головною причиною наявності в них постійного стресового стану. Й це при тому, що робочі стреси офіційно названі п’ятою (за обсягом) причиною смерті. Не менш трагічна статистика й у Країні Сходячого Сонця, де смерть від перевтомлення, щороку забирає сотні японських громадян.
Щодо України, то тут маємо 64% громадян, що потерпають від стану емоційного вигоряння. З них 22% впевнені у тому, що такий майже депресивний стан, пов’язаний виключно з їх роботою.
Відомий вираз про працю, яка повинна приносити задоволення, вже давно не сприймається людиною серйозно. А, життєві обставини, взагалі підштовхують до частих погоджень на працю, яка може трохи вправити матеріальний стан але не має нічого спільного із любимою справою.
Це зрозуміло. Но, все ж таки обираючи то, чим ви збираєтесь заробляти собі на життя, врахуйте й такі статистичні дані.
При середньому періоду життя в умовні 72 роки, людина проводить там де працює не менш ніж 14% цього часу.
«Сухі відсотки» - це насправді, 90 000 годин або 3 750 діб, або 125 місяців чи 10 років нашого із вами життя.
Здається, це занадто великий його шматок, щоб витрачати його виключно на те, щоб просто регулярно заробляти.
Робота HR-спеціаліста містить чимало викликів. Трапляється так, що кандидат технічно підкований на всі сто, але із soft skills спостерігаються проблеми. Що треба знати досвідченому HR-фахівцю, щоб коректно відмовити кандидату?
Кандидати не люблять виконувати тестові завдання, факт. Цьому є цілком логічне пояснення: банально витрачений час. Якщо не візьмуть на роботу, цей час буде змарновано. Тож давайте розберемося, тестові завдання це все-таки перевірка здібностей чи безкоштовна праця на недобросовісного роботодавця?
Дорогі партнери, колеги, друзі!
Щиро вітаємо вас із Різдвом Христовим та Новим роком!
Шановні клієнти!
Напередодні нового року пропонуємо знижки на період з 23 грудня по 31 січня.
Так склалося, що в процесі найму більше прийнято звертати увагу на вміння і сильні сторони кандидата. Професійні досягнення і досвід — це чудово, але рекрутер не може знати апріорі, якою людиною є кандидат перед ним. Нижче спробуємо з’ясувати, які риси кандидата мають насторожити рекрутера.