Пройдена співбесіда з роботодавцем - це тільки половина пройденого шляху до працевлаштування. Тому й недивно, що багатьох здобувачив цікавить питання, а що робити після співбесіди, коли питання працевлаштування ще невирішене. Рекрутинговий сайт jobs.ua має для вас практичні рішення, що робити далі?
Якщо ви домовились із роботодавцем про виконання тестового завдання після співбесіди - це значить, що ваша кандидатура підходить, але справа залишається тільки перевірити вашу кваліфікованість і професійність. Саме тому ваша справа одразу після співбесіди якомога швидко залучитися до виконання тестового завдання, щоб бути першим з конкурентів, хто його відправить. Бо якщо хтось встигне зробити завдання швидше за вас, то отримає пропозицію впершу чергу.
Окрім цього здобувач після співбесіди може запросити зворотній зв’язок. Дех-то просить мобільний телефон, де-хто електронну пошту. Це допоможе вам зрозуміти, що ви зробили так, а де помилились. До того ж работоджавець зрозуміє, що ви готові слухати зауваження та справді зацікавились вакантним місцем в компанії. Це також дуже важліво, бо, чесно кажзучи, не всі здобувачі готові до цього. Тому не соромтесь задати питання після співбесіди.
Після співбесіди не бійтесь нагадати хоча б раз про свою кандидатуру і спитати у роботодавця як проходять пошуки роботи за вакантним місцем, а також чи є вже якісь рішення щодо вашої кандидатури. Але не обов’язково нав’язуватись менеджерам з пошуку персонала компанії і писати усюди, дзвонити на всі номери.
Виходячи після співбесіди здобувач чітко відчуває де і в яких питаннях отримав поразку при відповідях. Тому якщо ви відчуваєте свої недоліки, у вас є неймовірний шанс підготуватися до настуної співбесіди, наздолужуючи ці прогалини. Це може бути потреба вдосконалити свої відповіді в професійних знаннях, а може питанняях впевненості.
Окрім того, що ви можете питати у HR-ів про результати пошуку здобувачів в компанію, ви так само можете повідомляти й про свої результати пошуку. Можливо в процесі пошуку ви знайшли більш цікави компанії і вони вам симпатизують бильше. Чи навпаки, на стільки ця компанія вам сподобалась, що ви тільки і очікуєте від них відповіді.
Опанування технік саморегуляції, пошук власних ресурсів для відновлення енергії стають справжнім викликом сьогодення. Розвиток таких навичок є критично важливим скілом для підтримки ментального здоров’я. Ми підібрали для вас дієві поради, як підтримати працівників під час кризи.
Робота HR-спеціаліста містить чимало викликів. Трапляється так, що кандидат технічно підкований на всі сто, але із soft skills спостерігаються проблеми. Що треба знати досвідченому HR-фахівцю, щоб коректно відмовити кандидату?
Кандидати не люблять виконувати тестові завдання, факт. Цьому є цілком логічне пояснення: банально витрачений час. Якщо не візьмуть на роботу, цей час буде змарновано. Тож давайте розберемося, тестові завдання це все-таки перевірка здібностей чи безкоштовна праця на недобросовісного роботодавця?
Дорогі партнери, колеги, друзі!
Щиро вітаємо вас із Різдвом Христовим та Новим роком!
Шановні клієнти!
Напередодні нового року пропонуємо знижки на період з 23 грудня по 31 січня.