Зараз фріланс актуальний як ніколи. Як і дистанційна робота. Але фріланс має суттєву відмінність від дистанційки: ви самі собі начальник і водночас підлеглий в одній особі. Іншими словами, безмежна свобода граничить з самодисципліною і відповідальністю. Оскільки все більше людей обирає фріланс як основний спосіб заробітку, адже тут відкривається чимало можливостей, поговоримо про те, як стати фрілансером, а також розглянемо його плюси і мінуси.
Слово «freelance» утворене від англійських слів «free», тобто вільний, і «freelance» – спис. Так у Середньовіччі стали називати військових найманців, які самі вибирали, кому служити. Сьогодні вони воювали на боці однієї сторони конфлікту, а вже завтра могли перейти на іншу сторону, якщо умови оплати були вигідніші. В наш час військові найманці заборонені в ряді країн, їхня «діяльність» переслідується законом. Але це зовсім не заважає окремим країнам користуватися їхніми послугами нелегально.
З часом цей термін розширив своє поняття і став означати вільнонайманого працівника без підписання юридичного договору про працю. І хоч фрілансер є сам собі начальником і водночас і підлеглим, існує також роботодавець, замовлення якого, власне, і виконує вільнонайманий працівник. Причому роботодавець може знаходитися в іншому куточку країни, а то й земної кулі.
Бути фрілансером – це не лише про заробіток в інтернеті. Фрілансером може стати людина будь-якої спеціальності: водій, фотограф чи фотомодель, сантехнік чи електрик. Але зазвичай під фрілансом ми розуміємо виконання замовлень через інтернет.
Технічно все просто: ви зареєструвалися на будь-якій біржі праці (чи освітній платформі, якщо ви володієте іноземними мовами), і ви вже фрілансер. Але правда полягає в тому, що не кожен зможе стати вільнонайманим працівником. Велику роль відіграє дисципліна і вміння концентруватися на роботі. Багато людей, спробувавши «вільний хліб», сходять з дистанції.
Також потрібно бути спеціалістом своєї справи. Бо якщо взяти в роботу кілька замовлень і не вкластися в часові рамки, або ж виконати їх неякісно, отримаєте негативні відгуки. Кілька таких відгуків – і ніхто не захоче співпрацювати з вами. А хороші відгуки, навпаки, сприятимуть підвищенню вашого рейтингу.
Отже, якщо ви вирішили стати фрілансером, обов’язково зважте всі плюси і мінуси.
Будемо об’єктивні – такий спосіб заробітку має чимало мінусів. Це означає, що фріланс підійде далеко не всім людям. Якщо вам складно організовувати свою діяльність без вказівок і нагляду з боку інших людей, то фріланс стане для вас суцільним розчаруванням. Отже, мінуси фрілансу:
Фрілансхант позиціонує себе як найкраща українська біржа для фрілансу. Тут зможуть знайти роботу представники всіх професій, діяльність яких пов’язана з комп’ютером: розробники, дизайнери, копірайтери, контент-менеджери, спеціалісти з просування у соцмережах тощо.
Можливість резервування коштів означає певні гарантії для роботодавця і для фрілансера. Для роботодавця – що йому повернуть кошти, якщо угода зірветься; для фрілансера – що він гарантовано отримає свої кошти, коли виконає замовлення.
Ще одна непогана українська біржа фрілансу, яка має одну суттєву особливість: існує поділ замовлень на разові проекти, довгострокове співробітництво і постійна робота в офісі. Що замовники, що фрілансери можуть таким способом обирати підходящі для себе проєкти. На Freelance.ua також можна обирати замовників на умовах «безпечної угоди», причому комісію оплачує замовник.
Онлайн-платформа для репетиторів іноземних мов, яку створили українські розробники. Якщо ви володієте будь-якою іноземною мовою, пропонуйте свої знання за достойну оплату. Чим кваліфікованіший фахівець, тим більшу ціну ви можете виставити за свої послуги.
Потужна платформа для вивчення десятків мов. Тут ви знайдете учнів з будь-якого куточка світу. Принцип той самий, що й на Preply: ви реєструєтеся як репетитор, заповнюєте свій профіль, викладаєте ознайомче відео… і чекаєте, поки з вами зв’яжуться студенти. Знову ж таки, чим вищий ваш рівень володіння мовою, тим більшу ціну можна встановити за годину заняття.
Так склалося, що в процесі найму більше прийнято звертати увагу на вміння і сильні сторони кандидата. Професійні досягнення і досвід — це чудово, але рекрутер не може знати апріорі, якою людиною є кандидат перед ним. Нижче спробуємо з’ясувати, які риси кандидата мають насторожити рекрутера.
Токсичні люди становлять більшу проблему, ніж здається на перший погляд. Вони можуть перетворити улюблену роботу на справжнісіньке пекло. Звичайно, якщо працюють поруч з нами. В цій статті пропонуємо поміркувати над життєвими уроками, які можна отримати від спілкування з токсичними колегами.
Окрім того, як і що ми говоримо, важливу роль у спілкуванні відіграють міміка, рухи руками, постановка тіла. Але, на жаль, ми часто забуваємо про це, та й особливого значення не надаємо. А даремно. Від того, як ми поводимося на співбесіді, переговорах, ділових зустрічах, може залежати наша кар'єра.
Від попередніх поколінь зумери відрізняються передусім посиленим прагненням до життєвого балансу, гнучкості й свободи у виборі роботи. Та чи варто сприймати на ринку праці їхню амбітність як недолік? Давайте поміркуємо над цим питанням, а ще спробуємо розвінчати міфи про їхній підхід до роботи і життя.
Часті блекаути й аварійні відключення електроенергії висувають нові стандарти до енергонезалежності. Причому як власного житла, так і бізнесу. Дізнайтеся, як компаніям і співробітникам потурбуватися про безперебійну роботу під час блекаутів.