RUUA
Ваш аккаунт не активирован. Проверьте почту. 
  1. Работа в Украине
  2. Публикации о работе
  3. Все о работе
  4. На работе
  5. Трудоголізм і пристрасть до роботи – в чому різниця

Трудоголізм і пристрасть до роботи – в чому різниця

25.09.2020 622
Трудоголізм і пристрасть до роботи – в чому різниця

Трудоголізм і пристрасть до роботи – в чому різниця

25.09.2020     622

В нашому суспільстві прийнято ставити знак рівності між трудоголізмом і пристрастю до роботи. Але ці поняття геть не тотожні. Трудоголізм небезпечний по своїй суті, а пристрасть до роботи – ні. Розглянемо з Jobs.ua, в чому відмінності між цими поняттями.

Визначаємо суть терміну «трудоголізм»

Трудоголізм, як і будь-який інший «-ізм», це стан залежності. В нашому випадку – це залежність від роботи, що позначається нав’язливим бажанням працювати. На відміну від пристрасті до роботи, трудоголізм негативно впливає на людину в усіх можливих аспектах: фізично, психологічно, соціально. Він має подібність до інших форм залежності за характерними ознаками: людина стає тривожною, бо відчуває, що щось не так, мислення трудоголіка спотворюється, бо він зациклений на своїй роботі, і через це зациклення може проявлятися обсесивно-компульсивний синдром, тривожні розлади або навіть клінічна депресія.

Звідки береться трудоголізм?

Розглянемо психологічні аспекти появи трудоголізму.

  • Спрацьовує компенсаторний механізм – людина з головою занурюється в роботу не тому, що вона відчуває пристрасть до неї, що вона відчуває задоволення від виконання якогось комплексу дій, бо так реалізовується її особистий потенціал, а щоб пережити важку втрату чи заглушити сильний стрес;
  • Трудоголізм як емоційна регуляція – деякі люди у такий спосіб намагаються структурувати своє життя, тобто повне занурення у роботу дозволяє заміщувати ті почуття, які вони бояться переживати;
  • Проблеми виховання – існують сім’ї з «високими стандартами», коли прийняття дитини відбувається тільки тоді, коли вона демонструє постійні досягнення, а неприпустимість будь-яких помилок – це канон, порушення якого суворо карається. Такі діти виростають і стають людьми, залежними від роботи (їм видається, що інакше заслужити любов і схвалення інших неможливо).

Небезпека трудоголізму

Трудоголікам може видаватися, що постійне перевантаження себе роботою не несе жодної небезпеки, але це, на жаль, помилкове судження. Виокремимо ризики трудоголізму для фізичного і психічного здоров’я:

  1. Для фізичного здоров’я – людина фізично втомлюється і виснажує свій організм, порушуються циркадні ритми (сон – бадьорість) та харчова поведінка, що веде до захворювань шлунково-кишкового тракту, загальне зниження імунітету, внаслідок чого організм стає більш вразливим до різноманітних хвороб;
  2. Для психічного здоров’я – ангедонія (тобто незмога отримувати задоволення від звичних приємних речей), емоційна депривація (людина перестає отримувати приємні емоції від спілкування з іншими людьми), розвивається тривога, депресія, а також інші залежності (наприклад, вживання психоактивних речовин для підтримки трудоголізму).

Найкраща робота – це монетизоване хобі. Але важливо, щоб робота не займала весь життєвий простір. Важливо жити і працювати, а не працювати і ще раз працювати. В тому й полягає різниця між трудоголізмом і пристрастю до роботи, що в другому випадку людина чітко проводить межі між роботою і відпочинком, роботою і проведенням часу з дорогими людьми.

Читайте также

  • Осінній сезон без стресу: поради для гармонії та спокою21 Ноябрь, 2024

    Короткий світловий день, холод і осіння мряка впливають на настрій, а втома, апатія і навіть легка депресія — компаньйони гнітючих осінніх днів. Втім, скористайтеся нашими порадами, щоб мінімізувати стрес від перебування в такій непривітній «компанії».

  • Вчитися у всіх, не наслідувати нікого12 Ноябрь, 2024

    Новачок на роботі. До нього завжди придивляються. Від того наскільки новий співробітник уважний, тактовний та обачний залежить, як його прийме колектив, як складатимуться взаємини з керівництвом. Треба докласти чимало зусиль, щоб перше враження було гідним, адже другого шансу може й не бути.

  • Як все пам’ятати, а не забувати?22 Октябрь, 2024

    В сучасному ритмі життя, коли треба скрізь встигнути і багато чого зробити, наша пам'ять час від часу дає збій. Не завжди пам'ятаємо, де лежать документи, забуваємо про заплановану зустріч, вийшовши з дому, важко згадуємо, чи вимкнули з розетки праску тощо. А причина такого збою – перевтома, часті хвилювання, і, як не дивно, одноманітність.

  • Читання в юному віці – кар'єра у майбутньому 28 Сентябрь, 2024

    Підвищення по службі чи в іншій діяльності, досягнення популярності, слави тощо – це все кар'єра. А з чого починається це сходження і коли? На це запитання дає відповідь соціолог із Оксфорда Марк Тейлор.

  • Як полегшити вихід на роботу після відпустки? 8 Сентябрь, 2024

    Декілька порад від наших експертів про те, як, повернувшись до роботи, правильно застосувати «відновлений багаж сил».


↑ Наверх