RUUA
Ваш аккаунт не активирован. Проверьте почту. 
  1. Работа в Украине
  2. Публикации о работе
  3. Работодателю
  4. Рынок труда Украины
  5. Трудові відносини під час війни – основні зміни до Кодексу законів про працю

Трудові відносини під час війни – основні зміни до Кодексу законів про працю

25.03.2022 365
Трудові відносини під час війни – основні зміни до Кодексу законів про працю

Трудові відносини під час війни – основні зміни до Кодексу законів про працю

25.03.2022     365

Двадцять третього березня Президент України підписав Закон №2136, який передбачає суттєві зміни до КзпП під час війни. Портал з працевлаштування Jobs.ua пропонує розглянути основні зміни до чинного законодавства про працю.

КзпП діятиме з обмеженнями

Це означає, що Закон №2136 отримує пріоритет над Кодексом законів про працю. Тобто, якщо в ньому говориться одне, а в старому законодавстві – інше, трудові відносини між роботодавцем та працівником визначатимуться саме положеннями нового Закону. Це стосується навіть Конституції України, бо обмеження накладаються на деякі конституційні права та свободи українців, визначені в статтях 43 та 44 нашої Конституції. Зокрема це право на вільний вибір праці та право на страйки для захисту інтересу працівників.

Оформлення на роботу під час війни

Під час війни оформлення працівників спрощується. Форма трудового договору визначається за згодою сторін. Що стосується випробувального терміну, він встановлюється будь-якому новоприйнятому працівнику. Також із новим працівником укладається строковий трудовий договір.

На практиці це означає, що роботодавці отримують більше прав та гарантій, ніж працівники.

Яка ситуація з умовами праці?

Знову ж таки, більше прав тут отримують роботодавці. Якщо раніше про зміну суттєвих умов трудового договору працівника потрібно було сповістити за два місяці, то під час війни це положення скасовується. Також роботодавці можуть встановити більшу тривалість робочого часу. Це означає, що замість звичних 40 год/тиждень тривалість може бути збільшена на половину – аж до 60-ти годин на тиждень. Якщо говоримо про вихідні дні протягом тижня, вони теж можуть бути скорочені до 24 годин, тобто до однієї доби.

Звичайно, це не означає, що ваш роботодавець саме так і вчинить, скориставшись положеннями нового Закону. Але не забуваємо й те, що на час війни він може це зробити в одну мить, якщо вважатиме за необхідність.

Відпустка

На час війни розмір відпустки зменшується до 24-х календарних днів. Більше того, у відпустці може бути відмовлено, якщо працівник задіяний на об’єктах критичної інфраструктури. Виняток становлять відпустки, пов’язані з вагітністю, пологами та догляду за новонародженим (аж до 3-річного віку). Зауважимо також, що на прохання працівника може надаватися відпустка без збереження зарплати без обмеження строку.

Яка ситуація з оплатою праці?

На щастя, хоч тут роботодавці великих преференцій не отримали. Тобто й надалі повинна виплачуватися зарплата в тому ж розмірі, що передбачений трудовим договором. Розмір мінімальної оплати праці також не зменшився, і він становить, нагадаємо, 6500 грн. Стосовно індексації зарплат, тут теж нічого не змінилось.

Хоча одна важлива зміна все ж таки є. Роботодавець не нестиме відповідальності за затримку зарплати, якщо зможе довести, що цьому завадили бойові дії чи інші обставини непереборної сили.

Читайте также

  • Тестові завдання: перевірка здібностей чи час, який витрачено марно?25 Декабрь, 2024

    Кандидати не люблять виконувати тестові завдання, факт. Цьому є цілком логічне пояснення: банально витрачений час. Якщо не візьмуть на роботу, цей час буде змарновано. Тож давайте розберемося, тестові завдання це все-таки перевірка здібностей чи безкоштовна праця на недобросовісного роботодавця?

  • Вітаємо вас із Різдвом Христовим та Новим роком!23 Декабрь, 2024

    Дорогі партнери, колеги, друзі!

    Щиро вітаємо вас із Різдвом Христовим та Новим роком!


  • Новорічні знижки на сайт Jobs.ua23 Декабрь, 2024

    Шановні клієнти!
    Напередодні нового року пропонуємо знижки на період з 23 грудня по 31 січня.

  • Тривожні сигнали: 5 рис, які мають насторожити рекрутера17 Декабрь, 2024

    Так склалося, що в процесі найму більше прийнято звертати увагу на вміння і сильні сторони кандидата. Професійні досягнення і досвід — це чудово, але рекрутер не може знати апріорі, якою людиною є кандидат перед ним. Нижче спробуємо з’ясувати, які риси кандидата мають насторожити рекрутера.

  • Токсичні колеги: 7 життєвих уроків, які працюють на вас11 Декабрь, 2024

    Токсичні люди становлять більшу проблему, ніж здається на перший погляд. Вони можуть перетворити улюблену роботу на справжнісіньке пекло. Звичайно, якщо працюють поруч з нами. В цій статті пропонуємо поміркувати над життєвими уроками, які можна отримати від спілкування з токсичними колегами.


↑ Наверх