Двадцять третього березня Президент України підписав Закон №2136, який передбачає суттєві зміни до КзпП під час війни. Портал з працевлаштування Jobs.ua пропонує розглянути основні зміни до чинного законодавства про працю.
Це означає, що Закон №2136 отримує пріоритет над Кодексом законів про працю. Тобто, якщо в ньому говориться одне, а в старому законодавстві – інше, трудові відносини між роботодавцем та працівником визначатимуться саме положеннями нового Закону. Це стосується навіть Конституції України, бо обмеження накладаються на деякі конституційні права та свободи українців, визначені в статтях 43 та 44 нашої Конституції. Зокрема це право на вільний вибір праці та право на страйки для захисту інтересу працівників.
Під час війни оформлення працівників спрощується. Форма трудового договору визначається за згодою сторін. Що стосується випробувального терміну, він встановлюється будь-якому новоприйнятому працівнику. Також із новим працівником укладається строковий трудовий договір.
На практиці це означає, що роботодавці отримують більше прав та гарантій, ніж працівники.
Знову ж таки, більше прав тут отримують роботодавці. Якщо раніше про зміну суттєвих умов трудового договору працівника потрібно було сповістити за два місяці, то під час війни це положення скасовується. Також роботодавці можуть встановити більшу тривалість робочого часу. Це означає, що замість звичних 40 год/тиждень тривалість може бути збільшена на половину – аж до 60-ти годин на тиждень. Якщо говоримо про вихідні дні протягом тижня, вони теж можуть бути скорочені до 24 годин, тобто до однієї доби.
Звичайно, це не означає, що ваш роботодавець саме так і вчинить, скориставшись положеннями нового Закону. Але не забуваємо й те, що на час війни він може це зробити в одну мить, якщо вважатиме за необхідність.
На час війни розмір відпустки зменшується до 24-х календарних днів. Більше того, у відпустці може бути відмовлено, якщо працівник задіяний на об’єктах критичної інфраструктури. Виняток становлять відпустки, пов’язані з вагітністю, пологами та догляду за новонародженим (аж до 3-річного віку). Зауважимо також, що на прохання працівника може надаватися відпустка без збереження зарплати без обмеження строку.
На щастя, хоч тут роботодавці великих преференцій не отримали. Тобто й надалі повинна виплачуватися зарплата в тому ж розмірі, що передбачений трудовим договором. Розмір мінімальної оплати праці також не зменшився, і він становить, нагадаємо, 6500 грн. Стосовно індексації зарплат, тут теж нічого не змінилось.
Хоча одна важлива зміна все ж таки є. Роботодавець не нестиме відповідальності за затримку зарплати, якщо зможе довести, що цьому завадили бойові дії чи інші обставини непереборної сили.
Короткий світловий день, холод і осіння мряка впливають на настрій, а втома, апатія і навіть легка депресія — компаньйони гнітючих осінніх днів. Втім, скористайтеся нашими порадами, щоб мінімізувати стрес від перебування в такій непривітній «компанії».
Новачок на роботі. До нього завжди придивляються. Від того наскільки новий співробітник уважний, тактовний та обачний залежить, як його прийме колектив, як складатимуться взаємини з керівництвом. Треба докласти чимало зусиль, щоб перше враження було гідним, адже другого шансу може й не бути.
В сучасному ритмі життя, коли треба скрізь встигнути і багато чого зробити, наша пам'ять час від часу дає збій. Не завжди пам'ятаємо, де лежать документи, забуваємо про заплановану зустріч, вийшовши з дому, важко згадуємо, чи вимкнули з розетки праску тощо. А причина такого збою – перевтома, часті хвилювання, і, як не дивно, одноманітність.
Підвищення по службі чи в іншій діяльності, досягнення популярності, слави тощо – це все кар'єра. А з чого починається це сходження і коли? На це запитання дає відповідь соціолог із Оксфорда Марк Тейлор.
Декілька порад від наших експертів про те, як, повернувшись до роботи, правильно застосувати «відновлений багаж сил».