Двадцять третього березня Президент України підписав Закон №2136, який передбачає суттєві зміни до КзпП під час війни. Портал з працевлаштування Jobs.ua пропонує розглянути основні зміни до чинного законодавства про працю.
Це означає, що Закон №2136 отримує пріоритет над Кодексом законів про працю. Тобто, якщо в ньому говориться одне, а в старому законодавстві – інше, трудові відносини між роботодавцем та працівником визначатимуться саме положеннями нового Закону. Це стосується навіть Конституції України, бо обмеження накладаються на деякі конституційні права та свободи українців, визначені в статтях 43 та 44 нашої Конституції. Зокрема це право на вільний вибір праці та право на страйки для захисту інтересу працівників.
Під час війни оформлення працівників спрощується. Форма трудового договору визначається за згодою сторін. Що стосується випробувального терміну, він встановлюється будь-якому новоприйнятому працівнику. Також із новим працівником укладається строковий трудовий договір.
На практиці це означає, що роботодавці отримують більше прав та гарантій, ніж працівники.
Знову ж таки, більше прав тут отримують роботодавці. Якщо раніше про зміну суттєвих умов трудового договору працівника потрібно було сповістити за два місяці, то під час війни це положення скасовується. Також роботодавці можуть встановити більшу тривалість робочого часу. Це означає, що замість звичних 40 год/тиждень тривалість може бути збільшена на половину – аж до 60-ти годин на тиждень. Якщо говоримо про вихідні дні протягом тижня, вони теж можуть бути скорочені до 24 годин, тобто до однієї доби.
Звичайно, це не означає, що ваш роботодавець саме так і вчинить, скориставшись положеннями нового Закону. Але не забуваємо й те, що на час війни він може це зробити в одну мить, якщо вважатиме за необхідність.
На час війни розмір відпустки зменшується до 24-х календарних днів. Більше того, у відпустці може бути відмовлено, якщо працівник задіяний на об’єктах критичної інфраструктури. Виняток становлять відпустки, пов’язані з вагітністю, пологами та догляду за новонародженим (аж до 3-річного віку). Зауважимо також, що на прохання працівника може надаватися відпустка без збереження зарплати без обмеження строку.
На щастя, хоч тут роботодавці великих преференцій не отримали. Тобто й надалі повинна виплачуватися зарплата в тому ж розмірі, що передбачений трудовим договором. Розмір мінімальної оплати праці також не зменшився, і він становить, нагадаємо, 6500 грн. Стосовно індексації зарплат, тут теж нічого не змінилось.
Хоча одна важлива зміна все ж таки є. Роботодавець не нестиме відповідальності за затримку зарплати, якщо зможе довести, що цьому завадили бойові дії чи інші обставини непереборної сили.
А ви знали, що адаптацію персоналу поділяють на первинну і вторинну? Якщо ні, в цій статті з’ясовуємо відмінності між ними. А також розказуємо найдієвіші поради, як швидко адаптуватися на новій роботі.
YouTube пропонує безліч можливостей для зростання і заробітку. Але тільки якщо знати, що робити. Нещодавно ми писали, як зацікавити дитину фрилансом, а сьогодні повідаємо корисні поради, як успішно запустити власний YouTube-канал в 2025 році.
Прояви дискримінації на співбесідах зазвичай не вибиваються зі стандартного кола питань. Хоча іноді HR-спеціалісти можуть і здивувати. Сьогодні з’ясовуємо, як відповідати кандидату в подібних ситуаціях.
Ще в часи пандемії фрилансерські заробітки для багатьох українців стали справжнім порятунком. Відтак чимало батьків усвідомили просту істину: потрібно не лише вчити дітей фінансовій грамотності, а й зацікавлювати дитину фрилансом. Як це робити? Детальніше читайте в статті.
Робочі зустрічі не завжди минають ефективно, бажані результати залежать від низки факторів. Чому так відбувається і як цьому запобігти, — читайте в статті.