Об этом заявил председатель Комитета Совета Федерации по делам Содружества Независимых Государств Вадим Густов на пресс-конференции на тему "Актуальные проблемы миграционной политики".
"Сейчас чётко просчитано, что для того, чтобы в ближайшие несколько месяцев выйти на строительство восьмидесяти-восьмидесяти пяти миллионов квадратных метров жилья, чтобы приступить к реальному возрождению России, нужно, чтобы к нам приехал как минимум миллион специалистов. Это четкая цифра. Есть ещё расчеты ООН, которые говорят, что в течение 25 лет в Россию нужно ежегодно привозить по 500-600 тысяч мигрантов. Проблема стоит очень серьезная, и нам нужно говорить уже не о необходимости, а о вопросах адаптации. Нужно вывести тех, кто приезжает, из налоговой тени и оказать им весь тот блок социальных услуг, который должно предоставить цивилизованное общество", - сказал Вадим Густов.
Так склалося, що в процесі найму більше прийнято звертати увагу на вміння і сильні сторони кандидата. Професійні досягнення і досвід — це чудово, але рекрутер не може знати апріорі, якою людиною є кандидат перед ним. Нижче спробуємо з’ясувати, які риси кандидата мають насторожити рекрутера.
Токсичні люди становлять більшу проблему, ніж здається на перший погляд. Вони можуть перетворити улюблену роботу на справжнісіньке пекло. Звичайно, якщо працюють поруч з нами. В цій статті пропонуємо поміркувати над життєвими уроками, які можна отримати від спілкування з токсичними колегами.
Окрім того, як і що ми говоримо, важливу роль у спілкуванні відіграють міміка, рухи руками, постановка тіла. Але, на жаль, ми часто забуваємо про це, та й особливого значення не надаємо. А даремно. Від того, як ми поводимося на співбесіді, переговорах, ділових зустрічах, може залежати наша кар'єра.
Від попередніх поколінь зумери відрізняються передусім посиленим прагненням до життєвого балансу, гнучкості й свободи у виборі роботи. Та чи варто сприймати на ринку праці їхню амбітність як недолік? Давайте поміркуємо над цим питанням, а ще спробуємо розвінчати міфи про їхній підхід до роботи і життя.
Часті блекаути й аварійні відключення електроенергії висувають нові стандарти до енергонезалежності. Причому як власного житла, так і бізнесу. Дізнайтеся, як компаніям і співробітникам потурбуватися про безперебійну роботу під час блекаутів.