Розроблений Фондом держмайна, проект закону «Про брокерську діяльність у сфері нерухомості» має нарешті створити певні загальні правила операцій з нерухомістю та інших процесів, що здійснюються у цій сфері.
Спеціалісті з Державного фонду майна працювали над створенням проекту не самі. До розробки закону було залучено багатьох відомих фахівців сфери продаж нерухомого майна.
На думку Jobs.ua, це питання давно вже на часі. Сфера операцій із нерухомістю- неконтрольована «дика» територія, на якій вдало «працюють» чи здійснюють махінації особи – псевдо брокери. Навіть ті з одиначок чи компаній, що займаються нерухомістю, які намагаються робити свій бізнес чесно, насправді не кваліфіковані працівники. Як й будь-який інший напрямок бізнесу, сфера нерухомості- окрема наука, й для того щоб ефективно займатися орен6дою чи продажами, необхідні певні знання. В Україні, на посади «брокерів» та «ріелторів», як правило, запрошують усіх бажаючих, вказуючи у об’явах вакансій про «необов’язковий досвід роботи».
Звісно, позначені у новому законопроекті й наслідки, що можуть загрожувати шахраям у разі здійснення ними у цій сфері, злочинів.
Автори законопроекту бачать нових брокерів, як досвідчених (не менш ніж три роки роботи у сфері)агентів, що мають сертифікат, який підтверджує вдале складання ними кваліфікаційного іспиту. Дані таких брокерів, будуть зберігатися у Державному реєстрі, що буде ставити брокерів на облік.
Кожні три роки, фахівець буде повинен скласти іспит, щоб підтвердити свій професіоналізм та продовжити роботу.
Такі нововведення суттєво допоможуть із вирішенням питання тіньового обігу нерухомості та грошей, забезпечать сплату податків з боку підприємців, що пройшли сертифікацію та наддадуть гідні умови для продажів чи купівлі нерухомості пересічними громадянами.
Змінюватися в кращий бік, безперечно, варто. Та чи треба прив’язуватися до конкретної дати — Нового року, понеділка, першого числа? Спробуємо розібратися в цій статті.
В наш час недостатньо просто йти в ногу з часом. Потрібні інновації, щоб досягати успіху в бізнесі чи кар’єрі. А щоб створювати інновації, потрібні люди з інноваційним мисленням. Простіше кажучи, лідери. Розбираємося, як «прокачати» силу людських зв’язків у 2025 році, бо це справжній каталізатор майбутніх здобутків.
Опанування технік саморегуляції, пошук власних ресурсів для відновлення енергії стають справжнім викликом сьогодення. Розвиток таких навичок є критично важливим скілом для підтримки ментального здоров’я. Ми підібрали для вас дієві поради, як підтримати працівників під час кризи.
Робота HR-спеціаліста містить чимало викликів. Трапляється так, що кандидат технічно підкований на всі сто, але із soft skills спостерігаються проблеми. Що треба знати досвідченому HR-фахівцю, щоб коректно відмовити кандидату?
Кандидати не люблять виконувати тестові завдання, факт. Цьому є цілком логічне пояснення: банально витрачений час. Якщо не візьмуть на роботу, цей час буде змарновано. Тож давайте розберемося, тестові завдання це все-таки перевірка здібностей чи безкоштовна праця на недобросовісного роботодавця?