Пандемія коронавірусу триває, й зокрема в Україні демонструє не втішні показники нових хворих. Проте, суто сидіння на карантині виявилося не лише мало ефективним засобом протидії поширенню пошесті, але й доволі небезпечним експериментом з економікою країни та таким, що руйнує налагоджене життя пересічних громадян.
Закриття бізнесів та втрата робочих місць, зростання безробіття, відсутність очікуваного наповнення бюджету – це все змусило як уряд, так й громадян країни, принаймні частково повертатися до роботи.
Досліджуючи ринок праці країни, Jobs.ua вже розповідав про настрої українських працівників та їх ставлення, щодо нового віддаленого формату роботи. При тому, що більшість з числа опитаних респондентів виказували загальне задоволення можливістю працювати з дому, чималий відсоток все таки нарікав на таку працю. Вважаючи роботу з дому важкою та мало ефективною або скаржачись на те, що за такий формат роботи менше платять.
Час минув й дослідники порталу з Jobs.ua провели чергове соціальне опитування, питання якого не торкалися фінансових та технічних боків роботи з дому. Виданню було цікаво, чи не скучили українські працівники за звичним форматом офісного життя та всім тим, що кожного дня оточувало їх у минулому до карантинному житті.
Задаючи питання своїм респондентам, які працюють в офісах численних компаній України (якщо немає навали небезпечних вірусів): «Чи готові ви повертатися до офісної роботи?», Jobs.ua отримав наступні відповіді.
47% українських офісних працівників серед тих, що потрапили да опитування впевнено відповіли «Так», зауважуючи, що скучають за «старим добрим» форматом офісної праці. До речі, більш ніж 50% респондентів під час минулого опитування виказували максимум позитиву в адресу віддаленого формату, розповідаючи про те, що вони завжди мріяли працювати таким чином. Можливо, такий тривалий час сидіння вдома, все-таки зробив свою справу, змусивши людей бажати скоріше залишити вже «надто рідні» стіни.
12% респондентів, які прийняли участь в дослідження, чесно відповіли, що не мають великого бажання повертатися до офісів, проте добре розуміють, що таким чином зможуть отримувати більшу заробітну платню.
Коротку відповідь без пояснень «Взагалі не хочу», обрали 28% потенційних офісних працівників. Мабуть, в цих людей й так все виходить доволі непогано, й працювати з дому для них й комфортно, й вигідно. Або, вони серйозно ставляться до ризиків зараження та не бажають ризикувати надто швидким поверненням у гущу суспільного життя.
Готовність до повернення в офіси та відновлення класичного формату власної роботи, виказали ще 13% українців. При цьому, вони зазначили, що вийдуть на робочі місця, лише у разі гарантій з боку роботодавців, що такий формат праці не буде занадто ризикованим та не наражатиме їх на можливість зараження вірусом COVID-19.
Такі справи. Але час йде, коронавірус, також, поки що не припиняє агресії, тому цілком можливо, наступне опитування продемонструє ще більші зміни у настроях українців.
Дорогі партнери, колеги, друзі!
Щиро вітаємо вас із Різдвом Христовим та Новим роком!
Шановні клієнти!
Напередодні нового року пропонуємо знижки на період з 23 грудня по 31 січня.
Так склалося, що в процесі найму більше прийнято звертати увагу на вміння і сильні сторони кандидата. Професійні досягнення і досвід — це чудово, але рекрутер не може знати апріорі, якою людиною є кандидат перед ним. Нижче спробуємо з’ясувати, які риси кандидата мають насторожити рекрутера.
Токсичні люди становлять більшу проблему, ніж здається на перший погляд. Вони можуть перетворити улюблену роботу на справжнісіньке пекло. Звичайно, якщо працюють поруч з нами. В цій статті пропонуємо поміркувати над життєвими уроками, які можна отримати від спілкування з токсичними колегами.
Окрім того, як і що ми говоримо, важливу роль у спілкуванні відіграють міміка, рухи руками, постановка тіла. Але, на жаль, ми часто забуваємо про це, та й особливого значення не надаємо. А даремно. Від того, як ми поводимося на співбесіді, переговорах, ділових зустрічах, може залежати наша кар'єра.