Хобі та всілякі «не робочі захоплення», багатьма шукачами вважаються сферою приватних інтересів, й розповідати про щось подібне на співбесіді, вони сприймають, як нонсенс.
Й, дарма. Бо, на дворі XXI сторіччя, і у професіоналів-рекрутерів в тренді пошуки особистостей з високим емоційним інтелектом. А, ваше хобі, як раз, краще за все інше продемонструє його наявність.
Крім того, багато захоплень, так чи інакше, але мають «крапки пересічення» з професійною діяльністю власника. Це, означає, що ваше прагнення до поглиблення у нові знання, зможе позитивно вплинути й на вашу кар’єру.
Навіть, якщо ви дуже скромна людина та зовсім не вважаєте ваше хобі темою розмови, про нього варто згадати, якщо ви побачите, що його наявність важлива для вашого екзаменатора.
Різні хобі мають спільну здатність, а саме, розвивати у людини ті властивості характеру, які просто необхідні у будівництві власної кар’ри. Можливо, ваш опонент, як раз шукає людину, що зможе обіймати керуючу посаду, перевіряючи, за допомогою «хобі», рівень вашого розвитку, як особистості.
Захоплені спортом шукачі, вже виглядають в очах рекрутера, як робітники, які не бояться перенавантажень, та спрямовані дійти «до фіналу». Погодьтеся, це вже невеличкий «плюс», що наближає бажаний результат.
Чи, наприклад, ви обожнюєте мандрувати, можливо, вам запропонують посаду, що передбачає довгі командировки, чим й «відлякує» від себе більшість ваших майбутніх колег-домосідів.
Про хобі, та навіть, про «читання», можна згадати у той момент розмови, коли ви відчуєте, що чаша схиляється не у ваш бік. Можливо, така інформація зуміє компенсувати в очах рекрутера, ті недоліки, які він побачив у ваших знаннях.
До речі, існує відомий випадок прийняття на роботу (на дуже гарну та «цікаву» посаду) людини, яка отримала це місце тільки завдяки своєму хобі – комп’ютерним іграм, в яких він став просто «гуру» та мав безліч фаловерів у мережі інтернету. Одним з фанатів, виявився і рекрутер, який проводив співбесіду. Спочатку, він не побачив у шукачеві нічого цікавого й був готовий завершувати. Але коли, мова зайшла про хобі та прозвучав відомий у віртуальному світі, «нікнейм» шукача, ситуація різко змінилася на користь останнього.
Тому, Jobs.ua радить: не соромтесь своїх хобі!
Так склалося, що в процесі найму більше прийнято звертати увагу на вміння і сильні сторони кандидата. Професійні досягнення і досвід — це чудово, але рекрутер не може знати апріорі, якою людиною є кандидат перед ним. Нижче спробуємо з’ясувати, які риси кандидата мають насторожити рекрутера.
Токсичні люди становлять більшу проблему, ніж здається на перший погляд. Вони можуть перетворити улюблену роботу на справжнісіньке пекло. Звичайно, якщо працюють поруч з нами. В цій статті пропонуємо поміркувати над життєвими уроками, які можна отримати від спілкування з токсичними колегами.
Окрім того, як і що ми говоримо, важливу роль у спілкуванні відіграють міміка, рухи руками, постановка тіла. Але, на жаль, ми часто забуваємо про це, та й особливого значення не надаємо. А даремно. Від того, як ми поводимося на співбесіді, переговорах, ділових зустрічах, може залежати наша кар'єра.
Від попередніх поколінь зумери відрізняються передусім посиленим прагненням до життєвого балансу, гнучкості й свободи у виборі роботи. Та чи варто сприймати на ринку праці їхню амбітність як недолік? Давайте поміркуємо над цим питанням, а ще спробуємо розвінчати міфи про їхній підхід до роботи і життя.
Часті блекаути й аварійні відключення електроенергії висувають нові стандарти до енергонезалежності. Причому як власного житла, так і бізнесу. Дізнайтеся, як компаніям і співробітникам потурбуватися про безперебійну роботу під час блекаутів.