Карантинні обмеження пов’язані з пандемією Covid-19 досі діють по всій території України. Досить хиткому українському бізнесу довелось пристосуватись до нових обмежень: зменшити робочі штати працівників, перевести деяких на дистанційну роботу, організувати робочі місця відповідно рекомендаціям МОЗ і ще багато чого. У зв’язку з чим стають актуальними питання щодо наступної реалізації та трансформації робочого процесу, зокрема питання про надання відпустки під час карантину та дистанційної роботи.
Введення карантину зовсім не є підставою для перенесення чи взагалі скасування щорічної відпустки для робочого колективу. А якщо відпустка за якимись причинами все ж таки переноситься, то відбувається це індивідуально за угодою обох сторін.
Держпраця має окремі рекомендації для керівників підприємств щодо реалізації карантинних заходів без зупинки робочого процесу й порушень прав працівників:
Тож якщо у працівника в наявності невикористані дні щорічної відпустки, зі згодою керівника він має право ними скористатися (відповідно до ст. 74 КЗпП України та ст. 2 Закону України «Про відпустки»), або піти у відпустку без збереження заробітної плати.
Відповідно Закону у ч. 5 ст. 11 Закону України «Про відпустки» зазначено, що забороняється ненадання щорічних відпусток повної тривалості протягом двох років підряд. Тому за порушення цих правил роботодавець може понести матеріальну відповідальність перед Законом.
Роботодавець попереджається заздалегідь про намір співробітника на щорічну відпустку. Відмовити в запиті роботодавець не може, але може перенести відпустку, якщо термінові завдання не будуть закриті. Тому в інтересах робітників в швидкому порядку закрити термінові задачі або пообіцяти роботодавцю закрити їх до відпустки. Щоб спокійно відпустити співробітника на чесний відпочинок, керівник повинен знати на якому етапі виконання знаходяться термінові задачі робітника, що зібрався у відпустку. Не рекомендуємо в останні дні вимагати від працівника закінчення виконання всіх завдань. Якщо на ньому й справді лежить багато завдань, запитуйте про них протягом всього періоду перед відпусткою. Так ви завантажите не тільки його, а й себе. Він в свою чергу буде знати, що їх виконання відкладати не можна.
Також не забувайте про таку деталь, як заява про відпустку, яку робітник повинен написати так само заздалегідь та подати на підпис. Також необхідно заздалегідь потурбуватися про виплату відпускних в повному обсязі.
Готуйте своїх працівників до відпустки заздалегідь, і пам’ятайте, працюють добре ті робітники, хто добре відпочиває.
Новачок на роботі. До нього завжди придивляються. Від того наскільки новий співробітник уважний, тактовний та обачний залежить, як його прийме колектив, як складатимуться взаємини з керівництвом. Треба докласти чимало зусиль, щоб перше враження було гідним, адже другого шансу може й не бути.
В сучасному ритмі життя, коли треба скрізь встигнути і багато чого зробити, наша пам'ять час від часу дає збій. Не завжди пам'ятаємо, де лежать документи, забуваємо про заплановану зустріч, вийшовши з дому, важко згадуємо, чи вимкнули з розетки праску тощо. А причина такого збою – перевтома, часті хвилювання, і, як не дивно, одноманітність.
Підвищення по службі чи в іншій діяльності, досягнення популярності, слави тощо – це все кар'єра. А з чого починається це сходження і коли? На це запитання дає відповідь соціолог із Оксфорда Марк Тейлор.
Декілька порад від наших експертів про те, як, повернувшись до роботи, правильно застосувати «відновлений багаж сил».
Впавши, піднімаємося, обтрушуємо одяг, хочемо зробити крок, але біль у забитих колінах не дає ступити. Адже йти треба, хоча б до медпункту. Одні встають і, перемагаючи біль, йдуть далі, а в інших сил вистачає лише до кабінету лікаря або самому перев'язати собі рани, а деякі не можуть навіть піднятися від сильних забитих місць, розчарування та зневіри. Що робити і як допомогти собі?