Пам’ять - один з головних компонентів успіху на роботі. Існує декілька видів пам’яті, кожна з яких виконує свою окрему функцію і має своє важливе значення для повноцінного розвитку людини. На жаль, не всі від природи володіють даром легко запам’ятовувати інформацію на всіх рівнях і зберігати її. Для багатьох людей від початку життя це плідна робота над своїми здібностями, щоб досягати більшого. Але найголовніше, що всім нам під силу навчитися легко запам’ятовувати нову інформацію.
Первинними одержувачами будь-якої інформації є наші органи чуття, завдяки яким можна розділити інформацію на:
Отримана інформація переноситься по нервових закінченнях в головний мозок, де обробляється і зберігається. Але не вся інформація може довго зберігатися у нас в голові.
Наша пам’ять складається з наступних основних елементів:
Всі ці елементи досить важливі, адже створюють потрібні процеси для повноцінної когнітивної системи.
Навіть уявити собі не можете, як легко й просто можна перевірити якість власної пам’яті та проаналізувати її.
Вправа 1. Складіть список продуктів, що слід придбати в магазині. Через деякий час спробуйте пригадати весь список в тій послідовності, якій його складали. Подивіться, скільки продуктів вірно зафіксувала ваша пам’ять, чи вдалося відтворити послідовність.
Вправа 2. Періодично перераховуйте таблицю множення в умі. Проаналізуйте, чи часто при підрахунку у вас виникають помилки чи ви вимагаєте певний час, щоб пригадати чи підрахувати певні варіанти.
Вправа 3. Розпочніть чи продовжуйте вивчати іноземну мову, це здатно стимулювати мозок пригадувати, запам’ятовувати, відтворювати інформацію.
Вправа 4. Розвивайте координацію руху, очей, смакові рецептори. Можете долучити до цих справ улюблені хобі: малювання, фотографування, приготування нових рецептів тощо.
Розвивати пам’ять необхідно й корисно в будь-якому віці. Психологи вважають, щоб інформація на довгий час закріпилась в голові необхідно працювати та вдосконалювати короткочасну і довготривалу пам’ять.
Короткочасна пам’ять забезпечує проходження інформації через кору головного мозку, проте через слабку емоційну забарвленість або погану увагу запам’ятовування не відбувається. Вона обмежена об’ємом і часом зберігання, бо мозок нехтує такою незначною інформацією. Короткочасність пояснюється ще й відсутністю повторюваності.
На відміну від короткочасної, довготривала зберігає все те, що потрібно нашому мозку в повсякденному використанні. Вона формується в основному через слуховий, зоровий апарат. Першим чином, при вивченні якої-небудь нової інформації вона переходить в короткочасну пам’ять, а звичайна повторюваність дій з певним інтервалом дає змогу закріпити її. Саме довготривала пам’ять служить для багато чого, в тому числі для накопичення знань, досвіду та вмінь, що так потрібні нам в роботі.
Jobs.ua підібрав вам найпростіші поради, дотримуючись яких можна ефективно вплинути на якість пам’яті.
Психологи вважають дуже правильним та корисним розвивати довгострокову пам’ять, використовуючи різні спеціальні вправи. Підібрали для вас вправи, що здатні стимулювати мозок на запам’ятовування.
Згадуйте події під кінець робочого дня
Найпростіший спосіб розвивати та вдосконалювати власну пам'ять - це згадувати події, що відбулися з вами сьогодні. Згадайте всі важливі події та моменти сьогоднішнього дня. Дуже важливо фокусуватися на деталях. Головне, не фокусуйтесь на поганому, адже мозок може грати з вами жарти. Краще сфокусуйтесь на позитиві.
Працюйте з цифрами
Навіть якщо ви чистокровний гуманітарій, поверніть в своє життя цифри та підрахунки. Забудьте про калькулятори та почніть лічити про себе. Вчені запевняють, самостійний рахунок здатний розвивати когнітивні навички та позитивно впливають на роботу пам'яті. Тому будь-якій людині, яка зацікавлена в розвитку пам'яті слід викинути калькулятор та почати рахувати самостійно.
Читайте більше книжок
Читання книг розвиває фантазію, робить вас приємним співрозмовником, примушує концентрувати увагу. Коли ви читаєте, то у вашій голові створюється багато картинок прочитаного, а деякі відкладаються, як в короткостроковій так і довгостроковій пам’яті. Тому, якщо ви байдужі до читання, то пора почати це робити.
Концентруйте увагу
Навчіться давати собі установку на концентрацію уваги. Виберіть будь-який незнайомий до цього предмет і свідомо дочекайтеся моменту, коли підвищиться концентрація уваги. Після чого спробуйте описати його, відвівши погляд. Поверніться до нього, подивіться ще раз, наголошуючи, що пропустили.
Вивчайте вірші
Мало хто цінує той шкільний час, коли доводиться вивчати купу віршів та переказувати зміст прочитаних книжок. Звісно ж, все це дає змогу розвивати пам'ять. Переказ прочитаного вона змушує свою пам'ять працювати. Задля цього можете спробувати запам’ятовувати чи вивчати улюблені вірші, намагатися переказувати прочитані твори чи книжки себе самому. Це також працює.
Розвиток пам'яті залежить від кожної людини окремо і вимагає великого бажання. Тому, якщо хочете зайнятися серйозно розвитком пам’яті, кожен день приділяйте час вправам, що здатні вплинути на її якість.
Ох уже ця англійська! Куди не глянь, в сучасному світі без неї не обійтися. І поки друзі та колеги вільно — чи майже вільно — знають цю прекрасну мову, ви ніяк не зберетеся її вивчити. Знайомо? Якщо так, Jobs.ua пропонує розглянути найпоширеніші проблеми, чому ми кидаємо вчити англійську на пів дорозі.
Світовий ринок праці намагається встигати за новітніми трендами, хоча в наш час все змінюється з блискавичною швидкістю. Та все ж спробуємо окреслити ключові тренди 2025-го року, які впливатимуть на робочі місця в усіх куточках світу.
Працюєте на творчій ниві і переживаєте за те, як ШІ змінить «баланс сил» у вашій професії? Продаєте товари чи послуги і хочете оптимізувати бізнес процеси з використанням штучного інтелекту? З’ясуємо, як «подружитися» з АІ, щоб не відстати в майбутньому від своїх конкурентів.
Нещодавно ми писали, як обрати навчання в магістратурі за кордоном. Сьогодні пропонуємо вашій увазі топову підбірку нагадувань, що взяти з собою, якщо плануєте навчатися в іншій країні.
Перед українцями, які планують навчатися в магістратурі за кордоном, постають цілком закономірні питання: в якій країні навчатися, який ВНЗ обрати? Університетів сотні, обрати доведеться один. В цій статті ми розкажемо, на які речі треба передусім звернути увагу українцям, які хочуть навчатися в магістратурі за кордоном.