Пропонуємо вам познайомитися з перспективною сучасною професією, яка допомагає компаніям приймати рішення на основі даних, а не інтуїтивно. Дата-аналітики майже як детективи, тому що теж займаються збором, опрацюванням та аналізом інформації. І теж, як детективи, використовують широкий спектр методів та інструментів, щоб простежити закономірності в отриманих даних і виявити ключові взаємозв’язки. Зацікавились цією професією? Читайте далі, як стати дата-аналітиком і чим він займається.
В попередньому абзаці на простому прикладі спробували пояснити, в чому полягають ключові обов’язки дата-аналітика. Але якщо давати більш професійну характеристику цій професії, скажемо так: це експерт, який на основі отриманих даних допомагає компаніям ухвалювати управлінські рішення. Дата-аналітик підкаже керівництву компанії відповіді на будь-які питання, навіть на кшталт «Середній вік людей, які купують нашу продукцію» або «Чому понизився той чи інший показник?» Нехтувати відсутністю такого спеціаліста в штаті не варто, бо аналітики допомагають знаходити нові рішення і способи, як зацікавити цільову аудиторію, як успішно запустити нову продукцію і так далі.
Ця робота – для людей з аналітичним складом розуму, які люблять знаходити закономірності і відстежувати логіку причинно-наслідкових зв’язків. Ви підходите для цієї професії, якщо любите дивитися детективні серіали із заплутаними розслідуваннями, ігри-головоломки, книги з детективними сюжетами, та й просто любите аналізувати все на світі. Бо саме це й доведеться робити, працюючи дата-аналітиком.
Серед м’яких навичок, які передусім знадобляться представнику цієї професії, назвемо:
За критичне мислення, в принципі, зрозуміло. Це здатність аналізувати інформацію (дані) таким чином, щоб на її підставі ухвалювати раціональні рішення. Що, Як і Чому – ці питання повинні стати незмінними супутниками дата-аналітика.
А от увагу просимо не плутати з пильністю, бо це трохи інші речі.
Бути уважним – це якщо ви старанно писали код, перевірили всі дані, але результати метрик не співпадають. В цьому місці ми переводимо увагу в режим «пильність» і ретельно шукаємо зв’язки між метриками, і в чому полягає суперечність. Іноді причина невідповідності може виявитися настільки дріб’язковою і незначущою на перший погляд, що навіть найуважніше око випустить її з поля зору. Коли маєш роботу з великою кількістю даних, та втомлений і розфокусований – зрозуміло, що уважність і концентрація знижуються. Можливо, варто заздалегідь підтягнути для кращого планування справ і відпочинку навички тайм-менеджменту, які дата-аналітику ще й як стануть у нагоді? З класикою тайм-менеджменту, знаною як піраміда Франкліна, можна ознайомитися тут.
Окрім розвинутих навичок тайм-менеджменту, аналітику даних також знадобиться системність, тобто вміння бачити взаємозв’язки на макро- і мікрорівнях, і вміння розповісти про складне простими і зрозумілими словами.
Про м’які навички поговорили, а як щодо хард скілів? Стартовим набором hard skills дата-аналітика назвемо впевнене володіння Excel, мовами програмування Python та SQL (щоб працювати з базами даних) і, нарешті, Business Intelligence системами (наприклад, Tableau, Power BI, Looker).
Не дивуйтеся, що в цьому списку є Excel. Це потужний інструмент для дата-аналітиків, якщо потрібно обробляти невелику кількість даних. Для роботи в невеликій компанії – це ідеальний варіант. Так, це той самий Excel, який багато людей не злюбили ще зі школи, бо там і формули потрібно не так прописувати, як зазвичай, та й багато різних незрозумілих команд присутні. Але незрозумілі вони на перший погляд. Якщо зануритися у вивчення Excel – можливо, вам навіть сподобається. Особливо коли збагнете всю силу і можливості цієї простої, на перший погляд, програми. І не такої вже простої, бо тоді б не проводилися чемпіонати світу по Excel.
Універсальність професії полягає в тому, що вона використовується в багатьох сферах діяльності для отримання важливої інформації. Від фармацевтики і охорони здоров’я – до продажів, фінансів та ІТ. Опанувавши професію дата-аналітика і влаштувавшись на роботу в галузі, яка значиться в дипломі про вищу освіту, можна досягнути успіху і пристойно заробляти. Про зарплати дата-аналітиків поговоримо далі, а ось декілька прикладів робочих обов’язків дата-аналітика в різних сферах діяльності:
Дата-аналітику є куди розгулятися насправді. Завдяки опануванню згаданих вище мов програмування (особливо Python) ви можете прописувати власні функції для роботи з даними. Це означає, що ви можете працювати з чим завгодно – наприклад, зі сповіщеннями для чат-ботів чи моделюванням нейронних мереж. Можливості насправді безкінечні, тому важливим фактором є власне бажання і мотивація розвиватися в обраній професії.
В яких напрямках може розвиватися спеціаліст із аналізу даних? Перерахуємо їх:
Як бачимо, компанії довіряють роботі дата-аналітика важливі для бізнесу обов’язки. Дата-аналітик з’ясовує стан справ у компанії, відшукує причини і підказує, як покращити наявні процеси. Хіба не важлива і достойна професія?
Оцінювати переваги і недоліки кожної професії – доволі особиста річ. Комусь цікаво вчитися програмувати і створювати додатки, хтось вважатиме написання безкінечних рядків коду важким і нудним заняттям. І так можна сказати про кожну професію, чи не так? Спробуємо перерахувати плюси та мінуси аналітика даних, а ви вже вирішуйте, що вам до вподоби, а що – ні.
Отже, перевагами цієї професії можна назвати:
Перейдемо до мінусів професії:
А тепер про вельми приємні речі. А саме – про зарплату і фінансові перспективи професії в цілому.
Згідно статистики, станом на початок літа 2023 р. українські дата-аналітики отримують:
Зважимо також і те, що в певних компаніях за кваліфіковані послуги можуть платити значно більше. Багато залежить від того, як зможете домовитися під час співбесід та інтерв’ю. А стосовно фінансових перспектив, дата-аналітик може пройти шлях від джуна до керівника напряму аналітики. Звичайно, можна розвивати кар’єру і в горизонтальній площині. Наприклад, опановувати тонкощі трансформації даних, і поступово перекваліфіковуватися на інженера даних (Data Engineer). Або вдосконалювати знання Python чи машинне навчання (machine learning), і здобути професію Data Scientist.
І це ще не всі варіанти. Цікавитеся візуалізацією даних і побудовою графіків? Ставайте суперекспертом з візуалізації, щоб створювати інфографіку для проєктів та івентів. Або ж пригляньтеся до сфери тестування, щоб працювати експертом з тестування. І завдяки знанням статистичних трюків допомагати компаніям швидше впроваджувати клієнтські тестування та опрацьовувати отримані результати.
В бізнесі існують різні підходи до ухвалення рішень. Одним із найпопулярніших наразі є data-driven підхід, що допомагає усунути когнітивні викривлення під час прийняття рішень. Вміння аналітика даних застосовувати цей підхід роблять його привабливим гравцем на ринку праці.
Підсумуємо.
Професія дата-аналітика – цікава, хоч і складна. Опанування методів роботи з даними займе час, але в нагороду отримаєте пристойний фінансовий прибуток, чудові кар’єрні перспективи та можливість розвиватися в обраній сфері діяльності. Втім, яку завжди можна змінити, якщо ваші смаки та уподобання зміняться з часом.
Для професії дата-аналітика важливо володіти критичним мисленням, проявляти уважність в роботі і постійно розвиватися. Вивчайте Excel, Python та SQL, цікавтеся, як працюють інтелектуальні бізнес-системи, бо всі ці речі – незмінні помічники в повсякденній роботі бізнес-аналітика. Також зверніть увагу на data-driven підхід, що дає змогу запобігати когнітивним викривленням під час прийняття важливих управлінських рішень.
Змінюватися в кращий бік, безперечно, варто. Та чи треба прив’язуватися до конкретної дати — Нового року, понеділка, першого числа? Спробуємо розібратися в цій статті.
В наш час недостатньо просто йти в ногу з часом. Потрібні інновації, щоб досягати успіху в бізнесі чи кар’єрі. А щоб створювати інновації, потрібні люди з інноваційним мисленням. Простіше кажучи, лідери. Розбираємося, як «прокачати» силу людських зв’язків у 2025 році, бо це справжній каталізатор майбутніх здобутків.
Опанування технік саморегуляції, пошук власних ресурсів для відновлення енергії стають справжнім викликом сьогодення. Розвиток таких навичок є критично важливим скілом для підтримки ментального здоров’я. Ми підібрали для вас дієві поради, як підтримати працівників під час кризи.
Робота HR-спеціаліста містить чимало викликів. Трапляється так, що кандидат технічно підкований на всі сто, але із soft skills спостерігаються проблеми. Що треба знати досвідченому HR-фахівцю, щоб коректно відмовити кандидату?
Кандидати не люблять виконувати тестові завдання, факт. Цьому є цілком логічне пояснення: банально витрачений час. Якщо не візьмуть на роботу, цей час буде змарновано. Тож давайте розберемося, тестові завдання це все-таки перевірка здібностей чи безкоштовна праця на недобросовісного роботодавця?