Пропонуємо вам познайомитися з перспективною сучасною професією, яка допомагає компаніям приймати рішення на основі даних, а не інтуїтивно. Дата-аналітики майже як детективи, тому що теж займаються збором, опрацюванням та аналізом інформації. І теж, як детективи, використовують широкий спектр методів та інструментів, щоб простежити закономірності в отриманих даних і виявити ключові взаємозв’язки. Зацікавились цією професією? Читайте далі, як стати дата-аналітиком і чим він займається.
В попередньому абзаці на простому прикладі спробували пояснити, в чому полягають ключові обов’язки дата-аналітика. Але якщо давати більш професійну характеристику цій професії, скажемо так: це експерт, який на основі отриманих даних допомагає компаніям ухвалювати управлінські рішення. Дата-аналітик підкаже керівництву компанії відповіді на будь-які питання, навіть на кшталт «Середній вік людей, які купують нашу продукцію» або «Чому понизився той чи інший показник?» Нехтувати відсутністю такого спеціаліста в штаті не варто, бо аналітики допомагають знаходити нові рішення і способи, як зацікавити цільову аудиторію, як успішно запустити нову продукцію і так далі.
Ця робота – для людей з аналітичним складом розуму, які люблять знаходити закономірності і відстежувати логіку причинно-наслідкових зв’язків. Ви підходите для цієї професії, якщо любите дивитися детективні серіали із заплутаними розслідуваннями, ігри-головоломки, книги з детективними сюжетами, та й просто любите аналізувати все на світі. Бо саме це й доведеться робити, працюючи дата-аналітиком.
Серед м’яких навичок, які передусім знадобляться представнику цієї професії, назвемо:
За критичне мислення, в принципі, зрозуміло. Це здатність аналізувати інформацію (дані) таким чином, щоб на її підставі ухвалювати раціональні рішення. Що, Як і Чому – ці питання повинні стати незмінними супутниками дата-аналітика.
А от увагу просимо не плутати з пильністю, бо це трохи інші речі.
Бути уважним – це якщо ви старанно писали код, перевірили всі дані, але результати метрик не співпадають. В цьому місці ми переводимо увагу в режим «пильність» і ретельно шукаємо зв’язки між метриками, і в чому полягає суперечність. Іноді причина невідповідності може виявитися настільки дріб’язковою і незначущою на перший погляд, що навіть найуважніше око випустить її з поля зору. Коли маєш роботу з великою кількістю даних, та втомлений і розфокусований – зрозуміло, що уважність і концентрація знижуються. Можливо, варто заздалегідь підтягнути для кращого планування справ і відпочинку навички тайм-менеджменту, які дата-аналітику ще й як стануть у нагоді? З класикою тайм-менеджменту, знаною як піраміда Франкліна, можна ознайомитися тут.
Окрім розвинутих навичок тайм-менеджменту, аналітику даних також знадобиться системність, тобто вміння бачити взаємозв’язки на макро- і мікрорівнях, і вміння розповісти про складне простими і зрозумілими словами.
Про м’які навички поговорили, а як щодо хард скілів? Стартовим набором hard skills дата-аналітика назвемо впевнене володіння Excel, мовами програмування Python та SQL (щоб працювати з базами даних) і, нарешті, Business Intelligence системами (наприклад, Tableau, Power BI, Looker).
Не дивуйтеся, що в цьому списку є Excel. Це потужний інструмент для дата-аналітиків, якщо потрібно обробляти невелику кількість даних. Для роботи в невеликій компанії – це ідеальний варіант. Так, це той самий Excel, який багато людей не злюбили ще зі школи, бо там і формули потрібно не так прописувати, як зазвичай, та й багато різних незрозумілих команд присутні. Але незрозумілі вони на перший погляд. Якщо зануритися у вивчення Excel – можливо, вам навіть сподобається. Особливо коли збагнете всю силу і можливості цієї простої, на перший погляд, програми. І не такої вже простої, бо тоді б не проводилися чемпіонати світу по Excel.
Універсальність професії полягає в тому, що вона використовується в багатьох сферах діяльності для отримання важливої інформації. Від фармацевтики і охорони здоров’я – до продажів, фінансів та ІТ. Опанувавши професію дата-аналітика і влаштувавшись на роботу в галузі, яка значиться в дипломі про вищу освіту, можна досягнути успіху і пристойно заробляти. Про зарплати дата-аналітиків поговоримо далі, а ось декілька прикладів робочих обов’язків дата-аналітика в різних сферах діяльності:
Дата-аналітику є куди розгулятися насправді. Завдяки опануванню згаданих вище мов програмування (особливо Python) ви можете прописувати власні функції для роботи з даними. Це означає, що ви можете працювати з чим завгодно – наприклад, зі сповіщеннями для чат-ботів чи моделюванням нейронних мереж. Можливості насправді безкінечні, тому важливим фактором є власне бажання і мотивація розвиватися в обраній професії.
В яких напрямках може розвиватися спеціаліст із аналізу даних? Перерахуємо їх:
Як бачимо, компанії довіряють роботі дата-аналітика важливі для бізнесу обов’язки. Дата-аналітик з’ясовує стан справ у компанії, відшукує причини і підказує, як покращити наявні процеси. Хіба не важлива і достойна професія?
Оцінювати переваги і недоліки кожної професії – доволі особиста річ. Комусь цікаво вчитися програмувати і створювати додатки, хтось вважатиме написання безкінечних рядків коду важким і нудним заняттям. І так можна сказати про кожну професію, чи не так? Спробуємо перерахувати плюси та мінуси аналітика даних, а ви вже вирішуйте, що вам до вподоби, а що – ні.
Отже, перевагами цієї професії можна назвати:
Перейдемо до мінусів професії:
А тепер про вельми приємні речі. А саме – про зарплату і фінансові перспективи професії в цілому.
Згідно статистики, станом на початок літа 2023 р. українські дата-аналітики отримують:
Зважимо також і те, що в певних компаніях за кваліфіковані послуги можуть платити значно більше. Багато залежить від того, як зможете домовитися під час співбесід та інтерв’ю. А стосовно фінансових перспектив, дата-аналітик може пройти шлях від джуна до керівника напряму аналітики. Звичайно, можна розвивати кар’єру і в горизонтальній площині. Наприклад, опановувати тонкощі трансформації даних, і поступово перекваліфіковуватися на інженера даних (Data Engineer). Або вдосконалювати знання Python чи машинне навчання (machine learning), і здобути професію Data Scientist.
І це ще не всі варіанти. Цікавитеся візуалізацією даних і побудовою графіків? Ставайте суперекспертом з візуалізації, щоб створювати інфографіку для проєктів та івентів. Або ж пригляньтеся до сфери тестування, щоб працювати експертом з тестування. І завдяки знанням статистичних трюків допомагати компаніям швидше впроваджувати клієнтські тестування та опрацьовувати отримані результати.
В бізнесі існують різні підходи до ухвалення рішень. Одним із найпопулярніших наразі є data-driven підхід, що допомагає усунути когнітивні викривлення під час прийняття рішень. Вміння аналітика даних застосовувати цей підхід роблять його привабливим гравцем на ринку праці.
Підсумуємо.
Професія дата-аналітика – цікава, хоч і складна. Опанування методів роботи з даними займе час, але в нагороду отримаєте пристойний фінансовий прибуток, чудові кар’єрні перспективи та можливість розвиватися в обраній сфері діяльності. Втім, яку завжди можна змінити, якщо ваші смаки та уподобання зміняться з часом.
Для професії дата-аналітика важливо володіти критичним мисленням, проявляти уважність в роботі і постійно розвиватися. Вивчайте Excel, Python та SQL, цікавтеся, як працюють інтелектуальні бізнес-системи, бо всі ці речі – незмінні помічники в повсякденній роботі бізнес-аналітика. Також зверніть увагу на data-driven підхід, що дає змогу запобігати когнітивним викривленням під час прийняття важливих управлінських рішень.
Так склалося, що в процесі найму більше прийнято звертати увагу на вміння і сильні сторони кандидата. Професійні досягнення і досвід — це чудово, але рекрутер не може знати апріорі, якою людиною є кандидат перед ним. Нижче спробуємо з’ясувати, які риси кандидата мають насторожити рекрутера.
Токсичні люди становлять більшу проблему, ніж здається на перший погляд. Вони можуть перетворити улюблену роботу на справжнісіньке пекло. Звичайно, якщо працюють поруч з нами. В цій статті пропонуємо поміркувати над життєвими уроками, які можна отримати від спілкування з токсичними колегами.
Окрім того, як і що ми говоримо, важливу роль у спілкуванні відіграють міміка, рухи руками, постановка тіла. Але, на жаль, ми часто забуваємо про це, та й особливого значення не надаємо. А даремно. Від того, як ми поводимося на співбесіді, переговорах, ділових зустрічах, може залежати наша кар'єра.
Від попередніх поколінь зумери відрізняються передусім посиленим прагненням до життєвого балансу, гнучкості й свободи у виборі роботи. Та чи варто сприймати на ринку праці їхню амбітність як недолік? Давайте поміркуємо над цим питанням, а ще спробуємо розвінчати міфи про їхній підхід до роботи і життя.
Часті блекаути й аварійні відключення електроенергії висувають нові стандарти до енергонезалежності. Причому як власного житла, так і бізнесу. Дізнайтеся, як компаніям і співробітникам потурбуватися про безперебійну роботу під час блекаутів.