Одне з універсальних правил життя можна сформулювати так: навчіться відмовляти. Мається на увазі відмовляти настирливим людям в їхніх проханнях, або ж колегам, якщо ми говоримо про робочі відносини. Зауважте, ми не говоримо про ситуації, коли вас просить про щось колега, який не схильний зловживати чужим часом. Але є категорія людей, які страх як полюбляють користуватися чужою працею, їх і маємо на увазі. Портал з працевлаштування Jobs.ua має для вас чіткі рекомендації, як відмовляти настирливому колезі так, щоб потім вас не мучило почуття провини.
Якщо вам соромно навіть подумати про таке, щоб відмовити колезі в його проханні, бо ви потім довго мучитиметеся від цього – послухайте, як відмовляють один одному інші люди. В офісі, на вулиці, по телефону – будь-де і в будь-який час. Попрактикуйтеся так декілька тижнів, щоб скласти для себе чітке уявлення, як люди навколо вас відмовляють один одному в проханнях. Оберіть для себе найкращі, на вашу думку, варіанти. І користуйтеся на здоров’я. А почуття провини нехай допоможе прибрати усвідомлення того, що всі люди відмовляють один одному (бодай іноді!), це беззаперечний факт.
Але штука в тому, що хтось відмовляє неввічливо і грубо, а інші відмовляють так, що навіть доволі нахабні люди можуть не образитися на них. Цілком очевидно, що краще обирати другий варіант, коли збираєтеся відмовити настирливому колезі. Для себе ви повинні розуміти, що якщо у вас на конкретний час є свої плани, ви не повинні відмовлятися від них тільки через те, що комусь щось від вас потрібно тут і зараз. Відмовляючи ввічливо і тактовно, запропонуйте інший варіант. Якщо колезі це не до вподоби, що ж – це його проблеми, не ваші. Зрозумійте одне – ви пішли назустріч людині, вислухали її, приділили час, а їй ще щось не подобається. Невже за це потрібно відчувати провину? Очевидно, що ні.
Якщо вас напружує вимовляння частки «Ні», сформулюйте свою відмову в інший спосіб. А відмовляючи, будьте впевнені у своїх словах. Бо якщо ваш колега – професійний маніпулятор, він з легкістю «проб’є» ваш захист. І ви будете змушені вкотре приставати на невигідну вам пропозицію. Невже краще докоряти собі тим, що все не навчитеся відмовляти? Знову ж таки, відповідь цілком очевидна і не потребує додаткових пояснень.
Можливо, вам складно відмовляти через те, що ви думаєте ось про що: мовляв, не хочу відмовляти іншим людям, бо як так можна – відмовляти колезі в його проханні? В такому разі змістіть акценти, і ви одразу побачите результат. Замість «Вибач, але я мушу відмовити тобі» скажіть щось на кшталт: «Співчуваю твоїй проблемі, але ніяк не можу допомогти, тому що не був/була у такій ситуації». Звичайно, ці слова приблизні, бо ви краще знаєте, за допомогою яких формулювань звик діставати вас набридливий колега. Тому підкорегуйте цей шаблон відповідно до його звичних «наїздів».
Ось такі прості та ефективні поради, як відмовляти настирливим колегам без найменшого почуття провини.
Змінюватися в кращий бік, безперечно, варто. Та чи треба прив’язуватися до конкретної дати — Нового року, понеділка, першого числа? Спробуємо розібратися в цій статті.
В наш час недостатньо просто йти в ногу з часом. Потрібні інновації, щоб досягати успіху в бізнесі чи кар’єрі. А щоб створювати інновації, потрібні люди з інноваційним мисленням. Простіше кажучи, лідери. Розбираємося, як «прокачати» силу людських зв’язків у 2025 році, бо це справжній каталізатор майбутніх здобутків.
Опанування технік саморегуляції, пошук власних ресурсів для відновлення енергії стають справжнім викликом сьогодення. Розвиток таких навичок є критично важливим скілом для підтримки ментального здоров’я. Ми підібрали для вас дієві поради, як підтримати працівників під час кризи.
Робота HR-спеціаліста містить чимало викликів. Трапляється так, що кандидат технічно підкований на всі сто, але із soft skills спостерігаються проблеми. Що треба знати досвідченому HR-фахівцю, щоб коректно відмовити кандидату?
Кандидати не люблять виконувати тестові завдання, факт. Цьому є цілком логічне пояснення: банально витрачений час. Якщо не візьмуть на роботу, цей час буде змарновано. Тож давайте розберемося, тестові завдання це все-таки перевірка здібностей чи безкоштовна праця на недобросовісного роботодавця?