Нещодавно ми розповідали про особливості професії Front-end розробника – спеціаліста, який займається створенням клієнтської частини сайту. Але не менш важливою є професія Back-end розробника, про яку й поговоримо в цій публікації.
Якщо коротко, цей ІТ-спеціаліст відповідає за реалізацію серверної частини сайту. І якщо front-end розробка – це, образно кажучи, сцена, то back-end – це закулісся. Приміром, якщо ви заповнюєте авторизацію на сайті, то після натиснення кнопки авторизації frontend закінчується і починається backend. Все просто – ваш запит про авторизацію надсилається на сервер, де обробляється отримана від вас інформація і реєструється новий користувач. Ну а потім знову «спрацьовує» frontend, що ви й побачите на екрані монітора, планшета чи смартфона.
Отже, в сферу обов’язків Back-end розробника входить:
Загалом обов’язки Back-end девелопера можуть суттєво відрізнятися. Це залежить від того, над яким проєктом він працює. Тому цей ІТ-спеціаліст може створювати та інтегрувати бази даних, забезпечувати безпеку або налаштовувати технології резервного копіювання та відновлення.
Проте зазвичай робота Back-end спеціаліста минає в декілька етапів:
Приглядаєтеся до цієї затребуваної професії на ринку ІТ? Тоді зверніть увагу на ті якості, якими повинен володіти Back-end спеціаліст:
Звичайно, тут все досить суб’єктивно. І все ж виділимо ті основні моменти, які крокують пліч-о-пліч з професією Back-end розробника. А плюси це чи мінуси – вирішувати вам (окрім останнього пункту, звісно, бо це однозначно мінус будь-якої ІТ-професії):
Звичайно, цей спеціаліст повинен чудово розбиратися в тому, як працює інтернет: це і протоколи передачі даних, і особливості взаємодії браузера із сервером, DNS, навички роботи з різними операційними системами.
Вважається, що цю професію складніше опанувати, ніж фронтенд. Загалом це так, і бекендщику потрібно знати 2-3 мови програмування – наприклад, обирайте щось із переліченого: C#, JS, Python, PHP, Ruby, Java. Але якщо освоїти добре одну мову програмування, наступні дадуться в рази легше.
Звичайно ж, робота із фреймворками: Django, Express.js, ASP.NET core, Flask, Play (Scala) та інші. Переглядаючи вакансії, можна зауважити, що ІТ-компанії використовують в своїй роботі різні фреймворки. Це зумовлено специфікою їхньої роботи. А які краще вивчати, щоб не прогадати – тут вам ніхто не дасть універсальну пораду. Кожен з перелічених фреймворків має свої недоліки та переваги.
Куди ж без систем управління базами даних? Виділимо найпопулярніші: MySQL, PostgreSQL, SQLite, MongoDB. Знову ж таки, кожна ІТ-компанія використовуватиме в своїй роботі ту чи іншу базу даних. Але переживати через це не потрібно – яку з перелічених мов програмування, СУБД та фреймворків ви б не вивчали, ваші навички будуть затребувані на ринку праці. Але більшість бекендщиків починають свій шлях з вивчення Python.
Серед інших технологій, необхідних для Back-end розробника, виділимо наступні:
Кар’єрний шлях Back-end спеціаліста цілком стандартний. На шляху від Trainee до Lead’а доведеться побувати Джуніором, Мідлом та Сеньйором. Зарплати на всіх етапах росту відрізнятимуться від компанії до компанії, а також від складності проєктів, знання англійської мови та інших факторів. Зрозуміло, що чим вищий професіоналізм та вміння бекендщика, тим вищою буде його зарплата.
Можна розвиватися і в суміжних сферах, якщо Back-end розробнику набридне займатися виключно бекендом. Наприклад, ставати управлінцем або розвивати свої експертні навички. Але на початку кар’єри цими питаннями не потрібно перейматися. З часом вам стане зрозуміло, в якому напрямку потрібно рухатися саме вам.
Що обрати для старту – безкоштовний контент чи платні курси?
Кожен з цих варіантів має свої переваги. Безкоштовний – тому що безкоштовно; платні ж курси ефективні тим, що мотивації подекуди більше, бо людина заплатила гроші за навчання, та й зворотній зв’язок і підтримка з боку менторів багато важить. Але якщо у початківця мотивації хоч відбавляй – на тому ж YouTube безліч якісного контенту, по якому можна вчитися самостійно.
Що стосується книг, які варто прочитати початківцю – перерахуємо найважливіші:
Роберт Мартін, «Чистий код». Класика серед професійної літератури для програмістів. Прочитавши цю книгу, ви навчитеся писати код, який легко читати та підтримувати. Вивчайте безліч наочних прикладів, наведених в книзі, щоб навчитися відрізняти добре написаний код від поганого;
Стів Макконнел, «Досконалий код». Попри рік видання, ця книга завжди залишатиметься актуальною серед розробників. Її головний меседж – навчитися писати свій код так, щоб інші розробники не поминали вас лихом;
Адітья Бхаргава, «Грокаємо алгоритми. Ілюстрований посібник для програмістів і перехожих». Вивчайте з цією книгою структури даних та алгоритми, які потрібно знати кожному програмісту. Ця книга простою і доступною мовою пояснює доволі складні для розуміння концепції.
Опановуючи цю складну і непросту професію – це правда, бо сказати, що це легко, означає злукавити – ви ніколи не залишитеся без роботи. І якщо проглянути наявні зараз вакансії в ІТ-сфері, то пропозицій для бекенду значно більше, ніж для фронт-енд розробників. В сучасному світі, куди не кинь оком, скрізь потрібно працювати з даними, реалізовувати складну логіку та забезпечувати безперебійний доступ до контенту з будь-яких гаджетів та пристроїв. А із зростанням роботизації всіх сфер нашого життя потреба у таких фахівцях тільки зростатиме.
Новачок на роботі. До нього завжди придивляються. Від того наскільки новий співробітник уважний, тактовний та обачний залежить, як його прийме колектив, як складатимуться взаємини з керівництвом. Треба докласти чимало зусиль, щоб перше враження було гідним, адже другого шансу може й не бути.
В сучасному ритмі життя, коли треба скрізь встигнути і багато чого зробити, наша пам'ять час від часу дає збій. Не завжди пам'ятаємо, де лежать документи, забуваємо про заплановану зустріч, вийшовши з дому, важко згадуємо, чи вимкнули з розетки праску тощо. А причина такого збою – перевтома, часті хвилювання, і, як не дивно, одноманітність.
Підвищення по службі чи в іншій діяльності, досягнення популярності, слави тощо – це все кар'єра. А з чого починається це сходження і коли? На це запитання дає відповідь соціолог із Оксфорда Марк Тейлор.
Декілька порад від наших експертів про те, як, повернувшись до роботи, правильно застосувати «відновлений багаж сил».
Впавши, піднімаємося, обтрушуємо одяг, хочемо зробити крок, але біль у забитих колінах не дає ступити. Адже йти треба, хоча б до медпункту. Одні встають і, перемагаючи біль, йдуть далі, а в інших сил вистачає лише до кабінету лікаря або самому перев'язати собі рани, а деякі не можуть навіть піднятися від сильних забитих місць, розчарування та зневіри. Що робити і як допомогти собі?