З наступанням холодів ми починаємо частішехворіти, а часто трапляються випадки що за сезон хворіємо декілька разів. Однак, для людини, яка працює хворіти в теплій постілі вдома часто це розкіш з різних причин. Одна з таких – робота. Для таких випадків в законодавстві України передбачена тимчасова непрацездатність працівника. Але ж як часто і скільки ми можемо хворіти?
Тимчасова непрацездатність (так званий лікарняний)-ценепрацездатністьособи внаслідок захворювання,травми або з інших причин, що не залежить відфактувтратипрацездатності(пологи,карантин,догляд за хворим тощо),яка має тимчасовий зворотний характерпідвпливом лікуваннятареабілітаційнихзаходів,триваєдовідновлення працездатності або встановлення групи інвалідності, а в разі інших причин - до закінчення причин відсторонення від роботи.Тимчасова непрацездатністьзастрахованихосібзасвідчуєтьсялистком непрацездатності.
Відповідно до п.5 ч. 1 ст. 40 Кодексу законів про працю України розірвати трудовий договір (звільнити) з власної ініціативи власник або уповноважений ним орган може у випадку нез'явлення працівника на роботу протягом більш як чотирьох місяців підряд внаслідок тимчасової непрацездатності, не рахуючи відпустки по вагітності і родах, якщо законодавством не встановлений триваліший строк збереження місця роботи (посади) при певному захворюванні. За працівниками, які втратили працездатність коли у зв'язку з трудовим каліцтвом або професійним захворюванням, місце роботи (посада) зберігається до відновлення працездатності або встановлення інвалідності
Тобто, роботодавець може звільнити працівника увипадку, якщо останній хворіє безперервно понад чотири місяці, крім випадку коли втрата працездатності відбулась у зв'язку з трудовим каліцтвом або професійним захворюванням чи для певного захворювання встановлений більший термін збереження робочого місця. Звертаємо увагу, що це лише право роботодавця і не є підставою для обов’язковогозвільнення працівника.
Крім того, роботодавець не можезвільнити працівника з власної ініціативи в період його тимчасової непрацездатності, тобто коли працівник перебуває на лікарняному (крім випадку описаного вище), а також у період перебування працівника у відпустці. Однак це правило не поширюється на випадок повної ліквідації підприємства, установи, організації.
Дні тимчасової непрацездатності працівника (перебування на лікарняному), засвідченої у встановленому порядку, а також відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами до щорічних відпусток не включаються, тобто невикористана відпустка залишається у тій ж кількості, що й до лікарняного.
Отже, можемо зробити висновок, що максимальний термін коли ми хворіємо – чотири місять підряд, однак якщо ж працівник стає до роботи та пропрацює хоч один день, він перериває цей термін.
Слід пам’ятати, що тимчасова непрацездатність має бути належним чином оформлена- листком непрацездатності установленого зразка.
Юрист, Адвокатська компанія"Кравець і Партнери"
Читайте також: Як бути з розрахунком лікарняних при коронавірусі у 2021 році.
Короткий світловий день, холод і осіння мряка впливають на настрій, а втома, апатія і навіть легка депресія — компаньйони гнітючих осінніх днів. Втім, скористайтеся нашими порадами, щоб мінімізувати стрес від перебування в такій непривітній «компанії».
Новачок на роботі. До нього завжди придивляються. Від того наскільки новий співробітник уважний, тактовний та обачний залежить, як його прийме колектив, як складатимуться взаємини з керівництвом. Треба докласти чимало зусиль, щоб перше враження було гідним, адже другого шансу може й не бути.
В сучасному ритмі життя, коли треба скрізь встигнути і багато чого зробити, наша пам'ять час від часу дає збій. Не завжди пам'ятаємо, де лежать документи, забуваємо про заплановану зустріч, вийшовши з дому, важко згадуємо, чи вимкнули з розетки праску тощо. А причина такого збою – перевтома, часті хвилювання, і, як не дивно, одноманітність.
Підвищення по службі чи в іншій діяльності, досягнення популярності, слави тощо – це все кар'єра. А з чого починається це сходження і коли? На це запитання дає відповідь соціолог із Оксфорда Марк Тейлор.
Декілька порад від наших експертів про те, як, повернувшись до роботи, правильно застосувати «відновлений багаж сил».