В наш час все стрімко трансформується, що навіть актуальність тих чи інших професій змінюється швидше, ніж змінюється одне покоління. Які сфери діяльності залишаться вкрай актуальними, а які відійдуть на другий план? Розглянемо разом з Jobs.ua прогнозований МОН України список найзатребуваніших професій майбутнього і з’ясуємо, в чому полягає специфіка деяких поки що екзотичних професій.
В нещодавно опублікованому проєкті Міністерство освіти і науки України, зокрема, «порадувало» тим фактом, що гуманітарні професії в майбутньому втратять свої позиції, а на передній план вийдуть технічні та інженерні спеціальності.
Найважливішими професіями, як виділили МОН у своєму проєкті-прогнозі, є і залишаються ті, що пов’язані з передовими технологіями, а також із біологією та медициною. А найбільше виграють ті фахівці, які зможуть поєднати природничо-наукову підготовку з опануванням сфери ІТ, як зазначили МОН у своєму документі.
Хто наразі опановує професії, пов’язані із сферою здоров’я чи навчанням, наданням індивідуальних та творчих послуг, можуть не хвилюватися. Такі спеціальності і надалі залишаться актуальними, адже їх не зможуть замінити автоматизовані системи навіть із вбудованим штучним інтелектом.
В даному проєкті МОН окреслили чотири найважливіші професійні сфери найближчих десятиліть: технології майбутнього, ІТ-технології і дані, екологізація виробництва та життя, здоров’я людини. Розглянемо детальніше, які професії можна віднести до кожної з цих сфер, а також з’ясуємо, в чому полягає робота деяких незвичних наразі професій.
1. До технологій майбутнього МОН зарахували такі важливі професії, як:
архітектор територій, фахівець з 3D-друку, розробники та диспетчери безпілотних літальних апаратів, космогеолог, фахівці з робототехніки, інженери-проєктувальники.
2. ІТ-технології і дані:
Проєктувальник SMART-середовища і SMART-будівель, розробник програмного забезпечення, аналітик даних, фахівці та аналітики з кібербезпеки, розробники доповнених і віртуальних реальностей, цифровий лінгвіст, фахівець з цифрового контенту;
3. Екологізація виробництва та життя:
Екоаналітик у сфері будівництва, біоетик, ресайклінг-дизайнер, спеціаліст з альтернативної енергетики (сонячної, вітрової тощо), фахівці з сіті-фермерства;
4. Здоров’я людини:
Біогенетик, біоінженер, біофармаколог, ІТ-лікар, біоінформатик, нейропсихолог, фізіотерапевт, медична сестра.
Чим займаються всі ці люди: космогеолог, цифровий лінгвіст, біоетик, біоінформатик?
Космогеолог – це людина, яка займатиметься в майбутньому розвідкою і добуванням корисних копалин на Місяці та астероїдах. Технології так стрімко розвиваються, що незабаром ця професія стане вкрай затребуваною. Та й подібне заняття зможе бодай частково перенести добуток корисних копалин з нашої багатостраждальної планети в космос.
Цифровий лінгвіст. Задача цього спеціаліста полягає в тому, щоб розробляти лінгвістичні системи семантичного перекладу з врахуванням контексту і смислу. Тобто в широкому розумінні завдання цифрового лінгвіста буде заключатися в створенні нових інтерфейсів спілкування між людиною і комп’ютером.
Біоетик – це спеціаліст, який розуміється на відповідних правових та етичних аспектах, і який допомагатиме науково-дослідницьким лабораторіям захищати свої відкриття, і, що важливо, не переходити при цьому моральні межі. До сфери їхніх інтересів також можна віднести вирішення проблем, пов’язаних зі створенням трансгенних рослин і тварин, використанням ГМО-продуктів тощо.
Біоінформатик: спеціаліст, який займається аналізом медико-біологічних даних. В його сферу діяльності входить розробка і застосування обчислювальних методів та алгоритмів, які дозволять дізнатися більше про інформацію, яка міститься в клітинах нашого організму. Ця професія матиме важливе значення, адже біоінформатики зможуть суттєво вплинути на пошуки шляхів лікування ракових, хронічних, аутоімунних захворювань.
Насправді це серйозна проблема багатьох людей, тобто вміння працювати з власною агресією. З’ясуємо разом з Jobs.ua, як правильно працювати з агресією і знайти їй краще застосування, аніж ображати одне одного в соцмережах.
Змінюватися в кращий бік, безперечно, варто. Та чи треба прив’язуватися до конкретної дати — Нового року, понеділка, першого числа? Спробуємо розібратися в цій статті.
В наш час недостатньо просто йти в ногу з часом. Потрібні інновації, щоб досягати успіху в бізнесі чи кар’єрі. А щоб створювати інновації, потрібні люди з інноваційним мисленням. Простіше кажучи, лідери. Розбираємося, як «прокачати» силу людських зв’язків у 2025 році, бо це справжній каталізатор майбутніх здобутків.
Опанування технік саморегуляції, пошук власних ресурсів для відновлення енергії стають справжнім викликом сьогодення. Розвиток таких навичок є критично важливим скілом для підтримки ментального здоров’я. Ми підібрали для вас дієві поради, як підтримати працівників під час кризи.
Робота HR-спеціаліста містить чимало викликів. Трапляється так, що кандидат технічно підкований на всі сто, але із soft skills спостерігаються проблеми. Що треба знати досвідченому HR-фахівцю, щоб коректно відмовити кандидату?