Портал Jobs.ua підготував поради для майбутніх вступників і їхніх батьків, які стосуються вибору професії, адже профорієнтація – це не лише майстер-клас у школі чи ярмарка професій. Це значно ширше поняття. Вибір професії – важливий вибір у житті кожної дитини, тому до цього питання батькам варто поставитися з усією відповідальністю.
Профорієнтація – це комплекс заходів, спрямованих на те, щоб допомогти дітям обрати майбутню спеціалізацію. Пам’ятайте, що якісна профорієнтація складається з кількох етапів, тому це помилкова думка – вважати, що один проведений у школі відкритий урок (або ж майстер-клас, як варіант) можна зараховувати вчителям як якісно проведену комплексну профорієнтацію. Насправді це не так.
Але профорієнтація починається вдома, в родинному колі, бо найважливішим джерелом інформації про навколишній світ для підлітка повинні бути саме батьки, а не школа (як би це парадоксально не звучало для деяких батьків). І найкраще, що ви можете зробити для своєї дитини, щоб вона успішно обрала майбутню спеціальність – це створити сприятливе для цього середовище. Звичайно, перевагами вважатиметься таке середовище, яке дасть дитині змогу подорожувати, спілкуватися з іншими людьми за межами родинно-шкільної бульбашки. Контакт з різними сферами життя значною мірою впливає на розширення кругозору у дітей, що в свою чергу може допомогти їм визначитися з професією.
Насправді, дуже просто. Батькам, діти яких вступили у підлітковий вік, важливо зрозуміти кілька простих речей. По-перше, так як раніше вже не буде. Підлітки уже починають сприймати себе як окрему особистість, тому починають окреслювати свої кордони навіть у власному помешканні, що батькам дуже часто не подобається. Потрібно прийняти це як даність і з повагою віднестися до нової реальності.
По-друге, навчіться довіряти своїй дитині, поважати і підтримувати її вибір. З талантами ніби все зрозуміло, бо це не дуже й складно – підмічати нахили дитини і розвивати їх. Записати, приміром, дитину в музичну школу і спортивну секцію, а там далі все іде второваною доріжкою. А от навчитися довіряти своїм дітям буває складніше. Але тут є один дієвий спосіб, хоча він дещо екстремальний.
Щоб навчитися довіряти своїй дитині, віддайте їй місячний бюджет на харчування. От просто віддайте своїй дитині на початку місяця значну суму і поясніть їй, що тепер від її рішень залежатиме харчування всієї сім’ї… весь наступний місяць. Звичайно, ви повинні бути готовими до того, що син чи донька частину цих грошей витратять на несуттєві речі, але подумайте про те, наскільки цінним буде для них цей урок! І ви навчитеся довіряти рішенням своєї дитини, і вона вчитиметься відповідальності і фінансовій грамотності. У перспективі виграють і батьки, і діти.
Отже, якісна профорієнтація – це більше про індивідуальний підхід до кожної дитини та винятковість кожної особистості, а не кілька відкритих уроків у школі і один-два майстер-класи. Тому дорогі батьки – не бійтеся довіряти своїм дітям, і нехай вони з вашою допомогою перетворять свої таланти у реальну професію, яка приноситиме їм і фінансовий дохід, і моральне задоволення.
Насправді це серйозна проблема багатьох людей, тобто вміння працювати з власною агресією. З’ясуємо разом з Jobs.ua, як правильно працювати з агресією і знайти їй краще застосування, аніж ображати одне одного в соцмережах.
Змінюватися в кращий бік, безперечно, варто. Та чи треба прив’язуватися до конкретної дати — Нового року, понеділка, першого числа? Спробуємо розібратися в цій статті.
В наш час недостатньо просто йти в ногу з часом. Потрібні інновації, щоб досягати успіху в бізнесі чи кар’єрі. А щоб створювати інновації, потрібні люди з інноваційним мисленням. Простіше кажучи, лідери. Розбираємося, як «прокачати» силу людських зв’язків у 2025 році, бо це справжній каталізатор майбутніх здобутків.
Опанування технік саморегуляції, пошук власних ресурсів для відновлення енергії стають справжнім викликом сьогодення. Розвиток таких навичок є критично важливим скілом для підтримки ментального здоров’я. Ми підібрали для вас дієві поради, як підтримати працівників під час кризи.
Робота HR-спеціаліста містить чимало викликів. Трапляється так, що кандидат технічно підкований на всі сто, але із soft skills спостерігаються проблеми. Що треба знати досвідченому HR-фахівцю, щоб коректно відмовити кандидату?