Якщо ви непогано розбираєтеся в своїй справі, вивчили всі можливі нюанси своєї професії – це добра нагода задуматися над тим, щоб стати ментором для когось. Портал з працевлаштування Jobs.ua пропонує вам довідатися, в чому полягає користь менторства для вас самих.
Щоб ефективно навчати інших людей, потрібно володіти розвиненими софт скілами. Передусім для того, щоб зрозуміло і чітко доносити свою думку, пояснювати матеріал так, щоб ваші підопічні швидко засвоювали нову для них інформацію. І якщо ви як фахівець досягли високого професіоналізму, але із софт скілами є деякі прогалини – менторство над іншими дозволить вам підтягнути їх також. Навчаючи, навчатися й самому – користь тут очевидна.
Будуючи навчальний процес, вам доведеться виокремити для кожної теми найважливіше. Пригадати конкретні випадки з робочої практики та вказати новачкам на найбільш поширені помилки. Можливо, доведеться оновити для себе якусь інформацію, підсумувати власний досвід. В будь-якому разі це зайвим не буде. А якщо трапиться так, що ви не знатимете відповіді на якесь питання підопічного, це стане причиною для вас розібратися в незнайомій для себе темі.
Ставши для когось ментором, ви зможете комплексно оцінити набуті вами знання та навички, навчаючи інших. Що, в свою чергу, може призвести до того, що ви захочете прицільніше обрати напрямок для подальшого розвитку своєї кар’єри. Все-таки набагато цікавіше поглиблювати знання в тій справі, яка подобається вам найбільше. Менторство надасть вам таку можливість.
Зрештою, все так і працює. Коли бачите успіхи підопічних, це велика мотивація для свого подальшого саморозвитку.
І знову про софт скіли. Навчаючи когось і таким чином покращуючи свій емоційний інтелект, емпатію, ви зможете покращити комунікацію зі своєю командою. І з колегами чи підлеглими. А оскільки для ментора важливо знайти свій підхід до кожного учня, це також дозволить краще розуміти потреби і запити всіх членів своєї команди.
Чимало людей знецінюють свої досягнення через так званий «синдром самозванця». Розкриваючи себе в ролі ментора, ви зможете побачити, скільки всього корисного насправді знаєте. Ділячись своїми знаннями з іншими, це додасть вам впевненості, яка є важливою умовою для подолання синдрому самозванця.
Розвиваючись як ментор, ви зможете «прокачатися» до того рівня, коли найкращих спеціалістів компанії запрошують на профільні конференції чи майстер-класи. Це плюсик до репутації компанії, до впізнаваності бренду і його привабливості на ринку праці. Що теж може стати й для вас додатковим плюсом.
Як бачимо, менторство відкриває безліч переваг для самого ментора. Залишається лише використати ці переваги з користю для себе. Чого вам і бажаємо.
Змінюватися в кращий бік, безперечно, варто. Та чи треба прив’язуватися до конкретної дати — Нового року, понеділка, першого числа? Спробуємо розібратися в цій статті.
В наш час недостатньо просто йти в ногу з часом. Потрібні інновації, щоб досягати успіху в бізнесі чи кар’єрі. А щоб створювати інновації, потрібні люди з інноваційним мисленням. Простіше кажучи, лідери. Розбираємося, як «прокачати» силу людських зв’язків у 2025 році, бо це справжній каталізатор майбутніх здобутків.
Опанування технік саморегуляції, пошук власних ресурсів для відновлення енергії стають справжнім викликом сьогодення. Розвиток таких навичок є критично важливим скілом для підтримки ментального здоров’я. Ми підібрали для вас дієві поради, як підтримати працівників під час кризи.
Робота HR-спеціаліста містить чимало викликів. Трапляється так, що кандидат технічно підкований на всі сто, але із soft skills спостерігаються проблеми. Що треба знати досвідченому HR-фахівцю, щоб коректно відмовити кандидату?
Кандидати не люблять виконувати тестові завдання, факт. Цьому є цілком логічне пояснення: банально витрачений час. Якщо не візьмуть на роботу, цей час буде змарновано. Тож давайте розберемося, тестові завдання це все-таки перевірка здібностей чи безкоштовна праця на недобросовісного роботодавця?