Якщо ви непогано розбираєтеся в своїй справі, вивчили всі можливі нюанси своєї професії – це добра нагода задуматися над тим, щоб стати ментором для когось. Портал з працевлаштування Jobs.ua пропонує вам довідатися, в чому полягає користь менторства для вас самих.
Щоб ефективно навчати інших людей, потрібно володіти розвиненими софт скілами. Передусім для того, щоб зрозуміло і чітко доносити свою думку, пояснювати матеріал так, щоб ваші підопічні швидко засвоювали нову для них інформацію. І якщо ви як фахівець досягли високого професіоналізму, але із софт скілами є деякі прогалини – менторство над іншими дозволить вам підтягнути їх також. Навчаючи, навчатися й самому – користь тут очевидна.
Будуючи навчальний процес, вам доведеться виокремити для кожної теми найважливіше. Пригадати конкретні випадки з робочої практики та вказати новачкам на найбільш поширені помилки. Можливо, доведеться оновити для себе якусь інформацію, підсумувати власний досвід. В будь-якому разі це зайвим не буде. А якщо трапиться так, що ви не знатимете відповіді на якесь питання підопічного, це стане причиною для вас розібратися в незнайомій для себе темі.
Ставши для когось ментором, ви зможете комплексно оцінити набуті вами знання та навички, навчаючи інших. Що, в свою чергу, може призвести до того, що ви захочете прицільніше обрати напрямок для подальшого розвитку своєї кар’єри. Все-таки набагато цікавіше поглиблювати знання в тій справі, яка подобається вам найбільше. Менторство надасть вам таку можливість.
Зрештою, все так і працює. Коли бачите успіхи підопічних, це велика мотивація для свого подальшого саморозвитку.
І знову про софт скіли. Навчаючи когось і таким чином покращуючи свій емоційний інтелект, емпатію, ви зможете покращити комунікацію зі своєю командою. І з колегами чи підлеглими. А оскільки для ментора важливо знайти свій підхід до кожного учня, це також дозволить краще розуміти потреби і запити всіх членів своєї команди.
Чимало людей знецінюють свої досягнення через так званий «синдром самозванця». Розкриваючи себе в ролі ментора, ви зможете побачити, скільки всього корисного насправді знаєте. Ділячись своїми знаннями з іншими, це додасть вам впевненості, яка є важливою умовою для подолання синдрому самозванця.
Розвиваючись як ментор, ви зможете «прокачатися» до того рівня, коли найкращих спеціалістів компанії запрошують на профільні конференції чи майстер-класи. Це плюсик до репутації компанії, до впізнаваності бренду і його привабливості на ринку праці. Що теж може стати й для вас додатковим плюсом.
Як бачимо, менторство відкриває безліч переваг для самого ментора. Залишається лише використати ці переваги з користю для себе. Чого вам і бажаємо.
Так склалося, що в процесі найму більше прийнято звертати увагу на вміння і сильні сторони кандидата. Професійні досягнення і досвід — це чудово, але рекрутер не може знати апріорі, якою людиною є кандидат перед ним. Нижче спробуємо з’ясувати, які риси кандидата мають насторожити рекрутера.
Токсичні люди становлять більшу проблему, ніж здається на перший погляд. Вони можуть перетворити улюблену роботу на справжнісіньке пекло. Звичайно, якщо працюють поруч з нами. В цій статті пропонуємо поміркувати над життєвими уроками, які можна отримати від спілкування з токсичними колегами.
Окрім того, як і що ми говоримо, важливу роль у спілкуванні відіграють міміка, рухи руками, постановка тіла. Але, на жаль, ми часто забуваємо про це, та й особливого значення не надаємо. А даремно. Від того, як ми поводимося на співбесіді, переговорах, ділових зустрічах, може залежати наша кар'єра.
Від попередніх поколінь зумери відрізняються передусім посиленим прагненням до життєвого балансу, гнучкості й свободи у виборі роботи. Та чи варто сприймати на ринку праці їхню амбітність як недолік? Давайте поміркуємо над цим питанням, а ще спробуємо розвінчати міфи про їхній підхід до роботи і життя.
Часті блекаути й аварійні відключення електроенергії висувають нові стандарти до енергонезалежності. Причому як власного житла, так і бізнесу. Дізнайтеся, як компаніям і співробітникам потурбуватися про безперебійну роботу під час блекаутів.