RUUA
Ваш аккаунт не активирован. Проверьте почту. 
  1. Работа в Украине
  2. Публикации о работе
  3. Соискателю
  4. Прием на работу
  5. Тестові завдання: перевірка здібностей чи час, який витрачено марно?

Тестові завдання: перевірка здібностей чи час, який витрачено марно?

25.12.2024 10
Тестові завдання: перевірка здібностей чи час, який витрачено марно?

Тестові завдання: перевірка здібностей чи час, який витрачено марно?

25.12.2024     10

Кандидати не люблять виконувати тестові завдання, факт. Цьому є цілком логічне пояснення: банально витрачений час. Якщо не візьмуть на роботу, цей час буде змарновано. Між іншим, це не зовсім так, бо це питання можна розглядати з двох точок зору.

З одного боку, наче й марно витрачений час, навіть якщо взяли на роботу, а з іншого — можливість для кандидата перевірити свої навички і вміння, особливо в царині швидкого виконання невеликих професійних завдань. Так, тестове повинне бути невеликим за обсягом, щоб не забирало багато часу — власне, на те воно й тестове.

Тож давайте розберемося, тестові завдання це все-таки перевірка здібностей чи безкоштовна праця на недобросовісного роботодавця?

Для чого потрібне тестове завдання?

Одразу зазначимо, що тестове є одним з етапів рекрутингу. І заміщувати собою інші етапи не повинно. Звичайно, трапляється по-різному, але зазвичай тестове надсилають після співбесіди з ейчаром. HR-менеджер знайомиться з резюме, проводить співбесіду і тільки тоді просить виконати тестове. Звичайно, поширеною є й практика, коли виконати пробне завдання просять ще до співбесіди з рекрутером.

Ось тут і постає питання, чи варто виконувати його до ознайомчої співбесіди? Якщо вам дуже важлива ця робота — мабуть, ви таки виконаєте пробне завдання ще до попередньої співбесіди. І все ж якщо маєте привабливіші пропозиції, то краще звернути на них увагу. Та й звичний процес найму передбачає не одну, а декілька співбесід з представниками компанії. Після ознайомчої співбесіди відбудеться як мінімум технічне інтерв’ю, і після успішно пройденого етапу з привабливим для компанії кандидатом захоче поспілкуватися менеджер вищої ланки.

В будь-якому разі, тестових завдань вам не уникнути аж ніяк, якщо ви працюєте копірайтером, журналістом чи перекладачем; піарником, маркетологом чи smm-ником; дизайнером чи ілюстратором. І, звичайно ж, професії ІТ-спрямування: розробники, тестувальники, проджект-менеджери і вебдизайнери.

Переваги й недоліки тестових завдань

Давайте розглянемо всі «за» і «проти» тестових, і задля справедливості — з боку роботодавців і пошукачів. Отже, переваги пробних завдань для роботодавця:

  • Компанії таким робом можуть справді перевірити технічні знання кандидата. Будемо чесними: недобросовісні шукачі можуть прикрасити своє резюме і прибрехати на ознайомчій співбесіді, а спеціалізоване тестове віднадить від компанії нечесних кандидатів;
  • Окрім hard skills, це також можливість протестувати м’які навички. Банально під час спілкування і виконання тестового можна побачити рівень комунікації пошукача, його уважність до дедлайнів і деталей завдання, та й загалом організованість як професіонала;
  • Відсіювання «випадкових» кандидатів. Кандидати-халтурщики, які одночасно подаються на безліч вакансій, бо сподіваються проскочити на роботу «зайцем», тобто з найменшим докладанням зусиль.
Проскочити зайцем

Для кандидатів тестові — це чудова нагода:

  • Зрозуміти, які реально завдання виконуватиме на цій позиції;
  • «Прощупати» корпоративну культуру компанії ще на етапі працевлаштування;
  • Для кандидатів без досвіду роботи — нагода проявити себе і отримати першу роботу. Навіть якщо не візьмуть, портфоліо поповниться першим виконаним завданням.

Мінуси тестового для роботодавця:

  • Неякісно виконані тестові, бо на кожне тестове все-таки витрачається час на перевірку, а кандидати-халтурщики сильно не напружуватимуться під час виконання (в надії, що тестові — це більше для формальності). Приміром, копірайтери чи дизайнери можуть доручити роботу штучному інтелекту, а не виконати її власноруч.

Окрім вищезазначеного, для компаній складно придумати ще якісь мінуси тестових завдань, чи не так? А ось для пошукачів мінусів, на жаль, вистачає.

Отож недоліки тестових завдань для претендентів на посаду:

  • Витрачені час і зусилля — мабуть, найбільший мінус цього етапу найму. Виконання тестового особливо напружує, якщо компанія поводиться непрозоро (не вказує у вакансії реальний розмір зарплати, «забуває» чітко окреслити обов’язки й кар’єрні перспективи);
  • Тестове ще до ознайомчої співбесіди — як-то кажуть, ще з порогу закликають до роботи, а натомість нічого конкретного не пропонують (кому таке сподобається?);
  • Тестове — це прокляття працівників інтелектуальних професій (факт, бо важко уявити, що будівельника просять покласти кілька «тестових» метрів плитки, майстриню манікюру — нафарбувати кілька тестових нігтів, а водія таксі — проїхати кілька пробних кілометрів);
  • Велике тестове — виконувати багатогодинну роботу без примарних шансів отримати омріяну посаду? На такі гачки поведеться хіба що початківець; професіонал на велике тестове свій час витрачати не буде. Бо не бачить сенсу. Якщо ж роботодавець готовий оплатити «тестову» роботу — тоді, як кажуть деякі люди, питань не є;
  • Нереалістичні дедлайни — ще одна ознака недобросовісних роботодавців. Чи некомпетентних, але пошукачу від того не легше. Бо це означає лиш одне: ця посада передбачатиме перепрацювання і перенапруження всіх сил, психічних і фізичних. Тож якщо вам пропонують зробити на вихідних тестове, яке ви реально оцінюєте в декілька днів (мінімум), виникає питання: вам справді так сильно потрібна ця робота? Може, краще звернути увагу на інші пропозиції на ринку праці?

Підсумуємо

Насправді, це не всі мінуси тестових завдань, від яких знатно палає в кандидатів. Наприклад, шахраї можуть запропонувати виконати тестове, що підозріло скидається на повноцінну роботу. Або, принаймні, на чималий шмат повноцінної роботи. Якщо у вас виникають такі підозри — цілком імовірно, що це зовсім не підозри. Або візьмемо відсутність фідбеку після виконання тестового, що теж дуже обурює пошукачів: на роботу витрачається кілька годин, а рекрутери навіть лінуються відписати.

Як бачимо, тестові завдання можна перетворити на перевірку професійних вмінь. Як мінімум, поповните ще однією роботою портфоліо. Але якщо тестове завдання забирає хоча б декілька годин, та ще й неоплачуване — приготуйтеся, що цей час може бути витрачений марно. Але чи треба сильно засмучуватися? Зрештою, це теж досвід.

Читайте также

  • Вітаємо вас із Різдвом Христовим та Новим роком!23 Декабрь, 2024

    Дорогі партнери, колеги, друзі!

    Щиро вітаємо вас із Різдвом Христовим та Новим роком!


  • Новорічні знижки на сайт Jobs.ua23 Декабрь, 2024

    Шановні клієнти!
    Напередодні нового року пропонуємо знижки на період з 23 грудня по 31 січня.

  • Тривожні сигнали: 5 рис, які мають насторожити рекрутера17 Декабрь, 2024

    Так склалося, що в процесі найму більше прийнято звертати увагу на вміння і сильні сторони кандидата. Професійні досягнення і досвід — це чудово, але рекрутер не може знати апріорі, якою людиною є кандидат перед ним. Нижче спробуємо з’ясувати, які риси кандидата мають насторожити рекрутера.

  • Токсичні колеги: 7 життєвих уроків, які працюють на вас11 Декабрь, 2024

    Токсичні люди становлять більшу проблему, ніж здається на перший погляд. Вони можуть перетворити улюблену роботу на справжнісіньке пекло. Звичайно, якщо працюють поруч з нами. В цій статті пропонуємо поміркувати над життєвими уроками, які можна отримати від спілкування з токсичними колегами.

  • Робота над помилками (у спілкуванні) 8 Декабрь, 2024

    Окрім того, як і що ми говоримо, важливу роль у спілкуванні відіграють міміка, рухи руками, постановка тіла. Але, на жаль, ми часто забуваємо про це, та й особливого значення не надаємо. А даремно. Від того, як ми поводимося на співбесіді, переговорах, ділових зустрічах, може залежати наша кар'єра.


↑ Наверх