Її Величність Королева Великобританії, мабуть, один з най прискіпливіших та вимогливих роботодавців світу. Якщо це не так, то Jobs.ua й згадки не має, у чому таємниця досить швидкої зміни персоналу на деяких посадах у Букінгемського палаці.
Не пройшло й півроку, як королівська родина двічі змінила садівника, а зараз, знову шукає фахівця з SMМ, задля пошуку нових каналів комунікації із підданими корони. Відносно недавно, до Букінгемського палацу вже запрошували аналогічного фахівця, який повинен був би допомагати Її Величності у «збереження присутності на світовій арені та перед громадськістю».
Як там все вийшло – не відомо, але знову до Лондона запрошують усіх бажаючих кандидатів. Платити обіцяють майже 30 000 фунтів стерлінгів на місяць, годувати безкоштовно, надавати відпустку та забезпечити житлом.
До речі, жити треба увесь час у палаці де й впроваджувати цікаві ідеї щодо просунення сайту та спеціальних королівських акаунтів, через які вінценосна особа спілкується з мешканцями Королівства та світу.
Змінюватися в кращий бік, безперечно, варто. Та чи треба прив’язуватися до конкретної дати — Нового року, понеділка, першого числа? Спробуємо розібратися в цій статті.
В наш час недостатньо просто йти в ногу з часом. Потрібні інновації, щоб досягати успіху в бізнесі чи кар’єрі. А щоб створювати інновації, потрібні люди з інноваційним мисленням. Простіше кажучи, лідери. Розбираємося, як «прокачати» силу людських зв’язків у 2025 році, бо це справжній каталізатор майбутніх здобутків.
Опанування технік саморегуляції, пошук власних ресурсів для відновлення енергії стають справжнім викликом сьогодення. Розвиток таких навичок є критично важливим скілом для підтримки ментального здоров’я. Ми підібрали для вас дієві поради, як підтримати працівників під час кризи.
Робота HR-спеціаліста містить чимало викликів. Трапляється так, що кандидат технічно підкований на всі сто, але із soft skills спостерігаються проблеми. Що треба знати досвідченому HR-фахівцю, щоб коректно відмовити кандидату?
Кандидати не люблять виконувати тестові завдання, факт. Цьому є цілком логічне пояснення: банально витрачений час. Якщо не візьмуть на роботу, цей час буде змарновано. Тож давайте розберемося, тестові завдання це все-таки перевірка здібностей чи безкоштовна праця на недобросовісного роботодавця?