Можливість працювати віддалено, без прив'язки до офісу, так званий «хоум-офіс» – це вже не якась мрія обраних, а необхідність у зв’язку з теперішньою епідемічною ситуацією. І все більше претендентів замислюються: як заробити в інтернеті і як влаштуватися на інтернет-роботу? Jobs.ua детально вивчив найпопулярніші інтернет-професії і склав список вакансій віддаленої роботи.
Веб-майстер – це одна з найпопулярніших професій в інтернеті. Веб-майстер – фахівець, який займається розробкою та адмініструванням веб-сайту. Іншими словами він створює сайт з нуля. І може працювати повністю віддалено.
Копірайтер. Який же сайт без корисних і грамотних статей? А хто цим займається? Написання текстів для сайтів – це «хліб» копірайтера – фахівця зі створення текстового контенту в інтернеті.
Контент-менеджер займається наповненням сайту тематичним контентом (статтями, новинами, картинками і описом товарних позицій), а також стежить за працездатністю самого сайту. Контент-менеджер є основним модератором коментарів, стежить за оновленнями ПЗ, CMS.
SMM-фахівець. SMM розшифровується як «Social Media Marketing» – маркетинг в соціальних мережах. SMM-фахівець на дому або віддалено займається залученням трафіку з соціальних мереж, просуванням бренду або продукту в соціальних платформах, перш за все в Фейсбуці, Твіттері, Instagram.
Програміст (Developer, розробник) – один з найголовніших IT-фахівців в інтернеті. Залежно від досвіду, навичок і мови програмування, а також від конкретного проекту і роботодавця рівень зарплат програмістів може різнитися.
SEO-оптимізатор. Для будь-якого сайту в інтернеті однією з найважливіших складових успіху є SEO (від англ. Search engine optimization – оптимізація в пошукових системах). SEO-оптимізатор займається комплексним просуванням сайту в пошукових системах, перш за все в Google, для того, щоб підняти його в ТОП-10, ТОП-5 і навіть в ТОП-3 видимості пошукових систем.
Web-програміст. Розробник, який проектує і впроваджує безпосередньо інтернет-додатки і сайти, називається веб-програміст. З розвитком всесвітньої павутини ця віддалена професія отримала широку популярність і сьогодні багато юнаків і дівчат мріють стати не льотчиками чи космонавтами, а Web-програмістами.
Адміністратор інтернет-магазину (менеджер інтернет-магазину) – одна з найбільш привабливих вакансій для роботи в режимі home office. Це найпопулярніша віддалена робота у дівчат 25-35 років хоча б тому, що кількість таких магазинів неухильно зростає, а ось торговельні точки в реалі, навпаки, закриваються.
Модератор. Активне поширення соціальної компоненти на сайтах і форумах призвело до появи сотень і навіть тисяч коментарів. Модератор форуму або групи в соціальній мережі (наприклад групи Facebook) займається контролем та перевіркою (модеруванням) записів від користувачів.
Маркетолог. Людина, яка відповідає за зростання продажів інтернет компанії, називається інтернет-маркетолог. Це досить цікава, велика, многозадачная і захоплююча професія на дому.
Репетитор. З розвитком інтернету більше не потрібно відвідувати учнів на дому – можна проводити уроки дистанційно по скайпу. Є спеціальні веб-служби, що займаються організацією роботи репетиторів і педагогів через інтернет.
І це ще не всі професії й робота, яку можна виконувати сидячи вдома.
Змінюватися в кращий бік, безперечно, варто. Та чи треба прив’язуватися до конкретної дати — Нового року, понеділка, першого числа? Спробуємо розібратися в цій статті.
В наш час недостатньо просто йти в ногу з часом. Потрібні інновації, щоб досягати успіху в бізнесі чи кар’єрі. А щоб створювати інновації, потрібні люди з інноваційним мисленням. Простіше кажучи, лідери. Розбираємося, як «прокачати» силу людських зв’язків у 2025 році, бо це справжній каталізатор майбутніх здобутків.
Опанування технік саморегуляції, пошук власних ресурсів для відновлення енергії стають справжнім викликом сьогодення. Розвиток таких навичок є критично важливим скілом для підтримки ментального здоров’я. Ми підібрали для вас дієві поради, як підтримати працівників під час кризи.
Робота HR-спеціаліста містить чимало викликів. Трапляється так, що кандидат технічно підкований на всі сто, але із soft skills спостерігаються проблеми. Що треба знати досвідченому HR-фахівцю, щоб коректно відмовити кандидату?
Кандидати не люблять виконувати тестові завдання, факт. Цьому є цілком логічне пояснення: банально витрачений час. Якщо не візьмуть на роботу, цей час буде змарновано. Тож давайте розберемося, тестові завдання це все-таки перевірка здібностей чи безкоштовна праця на недобросовісного роботодавця?