Можливість працювати віддалено, без прив'язки до офісу, так званий «хоум-офіс» – це вже не якась мрія обраних, а необхідність у зв’язку з теперішньою епідемічною ситуацією. І все більше претендентів замислюються: як заробити в інтернеті і як влаштуватися на інтернет-роботу? Jobs.ua детально вивчив найпопулярніші інтернет-професії і склав список вакансій віддаленої роботи.
Веб-майстер – це одна з найпопулярніших професій в інтернеті. Веб-майстер – фахівець, який займається розробкою та адмініструванням веб-сайту. Іншими словами він створює сайт з нуля. І може працювати повністю віддалено.
Копірайтер. Який же сайт без корисних і грамотних статей? А хто цим займається? Написання текстів для сайтів – це «хліб» копірайтера – фахівця зі створення текстового контенту в інтернеті.
Контент-менеджер займається наповненням сайту тематичним контентом (статтями, новинами, картинками і описом товарних позицій), а також стежить за працездатністю самого сайту. Контент-менеджер є основним модератором коментарів, стежить за оновленнями ПЗ, CMS.
SMM-фахівець. SMM розшифровується як «Social Media Marketing» – маркетинг в соціальних мережах. SMM-фахівець на дому або віддалено займається залученням трафіку з соціальних мереж, просуванням бренду або продукту в соціальних платформах, перш за все в Фейсбуці, Твіттері, Instagram.
Програміст (Developer, розробник) – один з найголовніших IT-фахівців в інтернеті. Залежно від досвіду, навичок і мови програмування, а також від конкретного проекту і роботодавця рівень зарплат програмістів може різнитися.
SEO-оптимізатор. Для будь-якого сайту в інтернеті однією з найважливіших складових успіху є SEO (від англ. Search engine optimization – оптимізація в пошукових системах). SEO-оптимізатор займається комплексним просуванням сайту в пошукових системах, перш за все в Google, для того, щоб підняти його в ТОП-10, ТОП-5 і навіть в ТОП-3 видимості пошукових систем.
Web-програміст. Розробник, який проектує і впроваджує безпосередньо інтернет-додатки і сайти, називається веб-програміст. З розвитком всесвітньої павутини ця віддалена професія отримала широку популярність і сьогодні багато юнаків і дівчат мріють стати не льотчиками чи космонавтами, а Web-програмістами.
Адміністратор інтернет-магазину (менеджер інтернет-магазину) – одна з найбільш привабливих вакансій для роботи в режимі home office. Це найпопулярніша віддалена робота у дівчат 25-35 років хоча б тому, що кількість таких магазинів неухильно зростає, а ось торговельні точки в реалі, навпаки, закриваються.
Модератор. Активне поширення соціальної компоненти на сайтах і форумах призвело до появи сотень і навіть тисяч коментарів. Модератор форуму або групи в соціальній мережі (наприклад групи Facebook) займається контролем та перевіркою (модеруванням) записів від користувачів.
Маркетолог. Людина, яка відповідає за зростання продажів інтернет компанії, називається інтернет-маркетолог. Це досить цікава, велика, многозадачная і захоплююча професія на дому.
Репетитор. З розвитком інтернету більше не потрібно відвідувати учнів на дому – можна проводити уроки дистанційно по скайпу. Є спеціальні веб-служби, що займаються організацією роботи репетиторів і педагогів через інтернет.
І це ще не всі професії й робота, яку можна виконувати сидячи вдома.
Так склалося, що в процесі найму більше прийнято звертати увагу на вміння і сильні сторони кандидата. Професійні досягнення і досвід — це чудово, але рекрутер не може знати апріорі, якою людиною є кандидат перед ним. Нижче спробуємо з’ясувати, які риси кандидата мають насторожити рекрутера.
Токсичні люди становлять більшу проблему, ніж здається на перший погляд. Вони можуть перетворити улюблену роботу на справжнісіньке пекло. Звичайно, якщо працюють поруч з нами. В цій статті пропонуємо поміркувати над життєвими уроками, які можна отримати від спілкування з токсичними колегами.
Окрім того, як і що ми говоримо, важливу роль у спілкуванні відіграють міміка, рухи руками, постановка тіла. Але, на жаль, ми часто забуваємо про це, та й особливого значення не надаємо. А даремно. Від того, як ми поводимося на співбесіді, переговорах, ділових зустрічах, може залежати наша кар'єра.
Від попередніх поколінь зумери відрізняються передусім посиленим прагненням до життєвого балансу, гнучкості й свободи у виборі роботи. Та чи варто сприймати на ринку праці їхню амбітність як недолік? Давайте поміркуємо над цим питанням, а ще спробуємо розвінчати міфи про їхній підхід до роботи і життя.
Часті блекаути й аварійні відключення електроенергії висувають нові стандарти до енергонезалежності. Причому як власного житла, так і бізнесу. Дізнайтеся, як компаніям і співробітникам потурбуватися про безперебійну роботу під час блекаутів.