Skype-співбесіда вже давно не викликає здивувань ні з боку работодавців, ні з боку здобувачів, а навпаки є відмінним рішенням, коли бракує часу. Як ви могли вже зрозуміти, співбесіда по Skype вимагає особливої підготовки спеціаліста. З одного боку, така зустріч спростовується, бо проводиться в зручних умовах. З іншого, викликає певні незручності, яких не існує при індивідуальних зустрічах. Сьогодні ми спробуємо вияснити як найпростіше впоратись з цим завданням спеціалісту і що для цього потрібно?
Отже, з першого погляду, співбесіда по Skype нічим не відрізняється від звичайної ділової зустрічі роботодавця зі здобувачем, окрім того, що все це відбувається на відстані. Але, як показує практика, відмінність все ж таки є.
По-перше, комп’ютер і програма повинні працювати бездоганно: звук, візуальна картинка, відключіть роботу інших додатків, які можуть відволікати вашу увагу. Перевірте якісне підключення і до інтернету. Ви також можете підготувати заздалегідь і створити документ з вашими контактними данними, які зможете одразу передати їх онлайн, перебуваючи на співбесіді.
Оформлення вашого профілю в Skype також краще перевірити. Обов’язково поставте чітке фото, приберіть зайві безглузді статуси. Якщо ви зараз проходите період активного пошуку роботи, то краще зазначити в інформації вашого профілю мінімальні контакти, наприклад: імейл чи номер телефону.
Готуючись до співбесіди, приділіть увагу вашому зовнішньому вигляду. Навіть якщо ви знаходитесь вдома, то буде зовсім некомпетентно з вашого боку з’являтися перед роботодавцем в халаті чи піжамі. Тож прордумайте свій зовнішній вигляд.
Співбесіда на відстані тим зручна, що спеціаліст може покласти біля себе якісь записнички з інформацією і підглядати в них, якщо це неоьбхідно. Наприклад, таким чином можна написати список питань для работодавця і задавати їх пол порядку. До того ж, можна покласти підказки з теорії вашої спеціальності і підглядати. Загалом, це дуже зручно.
Підготовка до співбесіди дуже важлива, навіть якщо зустріч проходить в зручних для вас умовах - по Skype. Готуйтесь до неї завжди.
В наш час недостатньо просто йти в ногу з часом. Потрібні інновації, щоб досягати успіху в бізнесі чи кар’єрі. А щоб створювати інновації, потрібні люди з інноваційним мисленням. Простіше кажучи, лідери. Розбираємося, як «прокачати» силу людських зв’язків у 2025 році, бо це справжній каталізатор майбутніх здобутків.
Опанування технік саморегуляції, пошук власних ресурсів для відновлення енергії стають справжнім викликом сьогодення. Розвиток таких навичок є критично важливим скілом для підтримки ментального здоров’я. Ми підібрали для вас дієві поради, як підтримати працівників під час кризи.
Робота HR-спеціаліста містить чимало викликів. Трапляється так, що кандидат технічно підкований на всі сто, але із soft skills спостерігаються проблеми. Що треба знати досвідченому HR-фахівцю, щоб коректно відмовити кандидату?
Кандидати не люблять виконувати тестові завдання, факт. Цьому є цілком логічне пояснення: банально витрачений час. Якщо не візьмуть на роботу, цей час буде змарновано. Тож давайте розберемося, тестові завдання це все-таки перевірка здібностей чи безкоштовна праця на недобросовісного роботодавця?
Дорогі партнери, колеги, друзі!
Щиро вітаємо вас із Різдвом Христовим та Новим роком!