Кожний спеціаліст, що бажає досягти значних професійних результатів задумується над формуванням кар’єрної мапи та плануванням власного подальшого шляху. Набутий життєвий досвід людини та плани на майбутнє структуруються під час організації процесу планування кар’єри у цілісну концепцію життя. Під плануванням кар’єри розуміється процес поступового розвитку професійного самовизначення особистості на підґрунті власних умінь й талантів, мотивів. Трудовий шлях окремого працівника включає періоди як росту, так і спаду. Вчасно відстежувати ці внутрішні, на перший погляд, непомітні, процеси, допомагає аналіз, розвиток та подальше планування усвідомленої кар’єри. Все це допомагає будувати успішне майбутнє спеціаліста.
Планування та управління розвитком кар'єри вимагає від спеціаліста певних зусиль і надає ряд переваг.
По-перше, для кожного спеціаліста це можливість професійного зростати та підвищувати рівень власного життя.
По-друге, цілеспрямованість надає більш чітке бачення власних професійних перспектив та можливість планувати інші аспекти свого життя.
По-третє, це змога спрямована підготуватися до майбутньої професійної діяльності.
По-четверте, це можливість надати собі більшої конкурентоспроможності як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринках праці.
Хочеться одразу зазначити, що без внутрішньої мотивації та розуміння власних потреб, соціально-економічних умов, а також загального уявлення про перспективи власного професійного зростання досить важко планувати власну професійну кар’єру загалом. А тому планування професійної кар’єри передбачає наступні кроки.
Систематизація інформації про себе
Доведено, що для реалізації успішної професійної кар’єри першочергове місце посідають соціально-психологічні якості особистості, що стануть вирішальними в професійній діяльності. А це поглиблені знання про себе: вподобання й інтереси, мотиви та потреби, цінності й цілі, здібності й нахили. Якщо ви досі не можете визначитись із певними складовими про себе, то радимо пройти певні тести, що допоможуть вам дізнатися більше про власну мотиваційну спрямованість особистості, активність, самостійність, адаптивність, орієнтацію на результат, конкурентоспроможність тощо.
Збір повної інформації щодо визначеної професії
Мати уявлення про обрану вами професію - це вже неабияке підґрунтя для вашого кар’єрного планування. Це важлива інформація про предмет, ціль, засоби, умови праці, можливі форми стимулювання і заохочення професійної активності; способи професійного і посадового зростання; професійно важливі особистісні якості; вимоги до рівня професійної компетентності; можливий соціальний статус та фінансові прибутки. Мати уявлення про це значить розуміти, що необхідно, чого не вистачає, а чого вдосталь, щоб досягти професійних цілей.
Володіння інформації щодо ринку праці
Кожен рік ситуація на ринку праці щодо певних професій змінюється, а деякі спеціальності взагалі виходять з ужитку завдяки автоматизації. Цілком корисні знання щодо можливих траєкторій у державній і приватній професійній сферах; затребуваності обраної професії на ринку праці та перспективах попиту на спеціалістів обраного напряму в майбутньому; щодо перспектив розвитку обраної професійної галузі, що можуть вплинути на ваше подальше рішення та планування професійної кар’єри.
Розробка технологій досягнення цілей та професійних планів
Полягає у визначенні сходинок до визначеної мети; добір оптимальних засобів; розбиття великих цілей на менші; аналіз та самооцінка власних сильних і слабких сторін як можливих трамплінів і перешкод для реалізації власної професійної кар’єри; прогнозування, пошук найкращих способів та визначення способів і формування проміжного і підсумкового контролю їх виконання тощо.
Аналіз та коригування
Не обминайте етап аналізу плану кар’єри за такими критеріями: реалістичність, амбіційність, суперечливість, економічність (раціональність), привабливість. Це дасть змогу зрозуміти, скільки докладено зусиль в досягненні вами поставлених цілей. Це дає можливість скоригувати власних професійний шлях, якщо ви розумієте, що втратили орієнтири. Ви також можете підбити підсумки професійного досвіду.
Сценарний аналіз, як спосіб побачити весь спектр можливостей
Сучасний підхід сценарного аналізу кар’єрного планування, що став наразі популярним, дає більше змоги проаналізувати альтернативні шляхи реалізації своєї стратегії. Розробка найрізноманітніших сценаріїв дає можливість спрогнозувати не тільки найкращі та найгірші варіанти професійного розвитку, а взагалі будь-які можливі, прослідковуючи приховані можливості та переваги. Сценарний підхід до професійного планування є запорукою більшого ступеня готовності до всіляких несподіванок – раптових скорочень, незрозумілих перспектив тих чи інших спеціальностей і цілих галузей, кардинальних змін у структурах компаній. І це досить зручно, бути підготовленим до усіляких неочікуваних неприємних форс-мажорів. Є й недоліки цього аналізу, а саме складність побачити більшого спектра можливостей, адже спираємось на наш попередній досвід кар’єрних сценаріїв. Багато аналітиків стверджують, якщо людина не може побачити різні сценарії подальшого розвитку, то вона певно знаходиться на стадії вигорання і їй потрібно терміново звернутися до спеціаліста чи ментора задля допомоги в цьому питанні. До речі, допомога фахівців з питань розвитку кар’єри може допомогти подолати внутрішні бар’єри та вигідно виділитися на тлі інших претендентів, розкрити внутрішні потенціали, збільшити дохід і, навіть, змінити посаду.
Складаючи кар’єрний план, необхідно враховувати низку результатів і змін професійного характеру, що задовольнять ваші особистісні потреби та прагнення. Планувати необхідно такі результати, які б надихали, стимулювали, оскільки тільки вони сприяють вашій мотивації до праці, енергетично заряджують на реалізації всього задуманого.
Змінюватися в кращий бік, безперечно, варто. Та чи треба прив’язуватися до конкретної дати — Нового року, понеділка, першого числа? Спробуємо розібратися в цій статті.
В наш час недостатньо просто йти в ногу з часом. Потрібні інновації, щоб досягати успіху в бізнесі чи кар’єрі. А щоб створювати інновації, потрібні люди з інноваційним мисленням. Простіше кажучи, лідери. Розбираємося, як «прокачати» силу людських зв’язків у 2025 році, бо це справжній каталізатор майбутніх здобутків.
Опанування технік саморегуляції, пошук власних ресурсів для відновлення енергії стають справжнім викликом сьогодення. Розвиток таких навичок є критично важливим скілом для підтримки ментального здоров’я. Ми підібрали для вас дієві поради, як підтримати працівників під час кризи.
Робота HR-спеціаліста містить чимало викликів. Трапляється так, що кандидат технічно підкований на всі сто, але із soft skills спостерігаються проблеми. Що треба знати досвідченому HR-фахівцю, щоб коректно відмовити кандидату?
Кандидати не люблять виконувати тестові завдання, факт. Цьому є цілком логічне пояснення: банально витрачений час. Якщо не візьмуть на роботу, цей час буде змарновано. Тож давайте розберемося, тестові завдання це все-таки перевірка здібностей чи безкоштовна праця на недобросовісного роботодавця?