Що вам спадає на думку, коли чуєте слова «усвідомлений, усвідомлення»? Для когось вони асоціюються з внутрішньою гармонією, душевним спокоєм та медитацією. А ще для когось – це слова-синоніми раціонального ставлення до покупок та утилізації відходів. Але в останнє десятиліття це поняття все частіше асоціюють з кар’єрою. То як будувати усвідомлену кар’єру в сучасних реаліях – спробуємо з’ясувати?
Але спершу давайте з’ясуємо, які ж варіанти побудови власної кар’єри можуть швиденько перетворити вашу роботу в сірі будні.
Вашу майбутню професію обираєте не ви. Тато з мамою, близькі родичі, вчителі – але тільки не ви самі. Наприклад, ви йдете навчатися на юриста, а потім роками працюєте на скучній для вас роботі. А коли робота не викликає захоплення, навіть висока зарплата не нівелює те саме неприємне відчуття, що все відбувається зовсім не так, як вам хотілося б;
Вибір популярної професії. Так, сама по собі професія може бути вкрай захопливою. Але це не означає, що вона підходить саме вам. Колись було модно йти в рекламщики, тепер – в ІТ. Але «модна» професія, яка у всіх на слуху, не гарантує того, що ви будете з нетерпінням чекати на кожен робочий день;
Вибір «непильної» професії. Буває, людина мислить так: «Працювати в житті все одно доведеться, тому виберу щось таке, що не надто напрягатиме мене по життю». Теж не найкраща стратегія, як не крути;
Найбільш високооплачувана професія. Тут можна провести паралелі з другим пунктом, адже популярні професії можна певною мірою прирівняти до високооплачуваних.
Як бачимо, випадково вибрана професія практично не має шансів принести вам відчуття внутрішнього задоволення. І характерні ознаки не-вашої професії добре відомі: в понеділок хочеться, щоб настала п’ятниця, вихідні пролітають дуже швидко, і знову все по колу. Ось це відчуття – що ви не на своєму місці, може призвести з роками до серйозної кризи, навіть до повної втрати сенсу життя.
Щоб підійти усвідомлено до вибору професії, потрібно добре знати глибинні потреби своєї особистості. Потрібно розібратися в своїх бажаннях, нахилах та сильних сторонах. Адже це не просто вибір певного способу заробляння грошей; важливо ще на старті усвідомити, що на роботі кожен з нас проведе більшу частину життя. Відтак, цю частину життя можна і треба зробити максимально захоплюючою для себе.
Так, в наш динамічний час можна «світчнутися» в іншу професію вже в зрілому віці. Але хіба не краще одразу не прогадати з нею? Тим паче, розвиватися в улюбленій професії можна як у вертикальній площині, так і в горизонтальній. Набридло виконувати функціональні обов’язки? Нема проблем – навчаєте інших. Набридло займатися менторством – повернулися назад в експертну діяльність. І якщо ви справжній профі, ви будете затребувані всюди.
Отже, які кроки слід здійснити на шляху до усвідомленої кар’єри в наших сучасних реаліях?
На основі зібраної інформації вам буде легше скласти список професій, які найкраще підійдуть саме вам.
По-перше, не поспішайте. Тим паче, якщо не можете одразу приступити до роботи, бо чогось не вистачає. Можна поспішити із звільненням і потім гірко пошкодувати, бо щось піде не за планом.
По-друге, вчіться. Нова спеціальність потребує додаткової освіти? Пошукайте недорогі або ж безкоштовні курси, щоб зрозуміти, чи це вам підходить. Це вбереже від додаткового розчарування, якщо на пів дорозі зрозумієте, що це не ваше.
Оточення та підтримка дуже важливі. Зміни, тим паче в професійній діяльності – серйозний крок для кожної людини. Тому розповідайте про дуже важливі плани тільки дуже важливим людям. А зі всіма іншими, хто не готовий розділити ваш оптимізм і підтримати, тримайте рот на замку.
І останнє – наважилися на кардинальні зміни? Не здавайтеся. Пам’ятайте про ту винагороду, яка чекатиме вас після всіх витрачених зусиль. Воно того вартує, не сумнівайтесь.
Опанування технік саморегуляції, пошук власних ресурсів для відновлення енергії стають справжнім викликом сьогодення. Розвиток таких навичок є критично важливим скілом для підтримки ментального здоров’я. Ми підібрали для вас дієві поради, як підтримати працівників під час кризи.
Робота HR-спеціаліста містить чимало викликів. Трапляється так, що кандидат технічно підкований на всі сто, але із soft skills спостерігаються проблеми. Що треба знати досвідченому HR-фахівцю, щоб коректно відмовити кандидату?
Кандидати не люблять виконувати тестові завдання, факт. Цьому є цілком логічне пояснення: банально витрачений час. Якщо не візьмуть на роботу, цей час буде змарновано. Тож давайте розберемося, тестові завдання це все-таки перевірка здібностей чи безкоштовна праця на недобросовісного роботодавця?
Дорогі партнери, колеги, друзі!
Щиро вітаємо вас із Різдвом Христовим та Новим роком!
Шановні клієнти!
Напередодні нового року пропонуємо знижки на період з 23 грудня по 31 січня.