Карантин ще триває. Абсолютна більшість зараз перейшла в онлайн: хтось працює в віддаленому режимі, а у когось в планах різні курси, які зроблять корисним і цікавим час, проведений на вдома. Зокрема, практики і вправи, які підтримають нас у тонусі. Разом з jobs.ua пропонуємо звернути увагу на підводні камені, що криються в онлайн-навчанні та як зробити такі свої заняття максимально продуктивними.
Сьогодні багато ресурсів пропонують онлайн-заняття безкоштовно або зі знижкою до 50%. Заклики лунають дуже заманливо, хочеться всього і відразу. Але експерти застерігають (якщо не хочете витратити час даремно): «все і відразу» не працює!
Будь-яке навчання – це рутина: нові вправи і практики повинні стати звичкою. А наш мозок працює так, що засвоїти відразу три-п'ять нових звичок фізично не здатний. Тому бажано діяти з почуттям, з толком, з розстановкою, рухаючись маленькими кроками. Вибирайте те, що вам по-справжньому потрібно, і направляйте увагу на формування відповідної звички.
Якщо в пріоритеті вивчення іноземної мови, то, щоб втягнутися, вам потрібні мінімум 2-3 тижні щоденних занять, нехай навіть по 15 хвилин в день. Якщо гімнастика для хребта – то вебінар і щоденні заняття теж по 15 хвилин в день. Маленькі кроки в одному напрямку дають більший результат, ніж хаотичні скачки в різні боки.
Як вибрати те, що дійсно потрібно? Є один критерій: давно мріяв, але ніяк не міг зібратися. Якщо цієї мрії вже кілька місяців, а то й років, значить, пора приступити! З досвіду експертів щодо результатів: наприклад, ті, хто просто зрадів знижці або безкоштовній можливості подивитися те чи інше заняття, засвоюють матеріал чи практику далеко не так успішно, як ті, хто давно мріяв про це.
Прийнявши рішення займатися, ми зазвичай відчуваємо справжній напад мотивації – перші кілька днів, а то і тиждень. Але будьте готові, що цей вогонь не горітиме вічно: мотивація згодом знижується, і її треба планомірно підтримувати. Що в цьому допоможе?
1. Задоволення
Фокусуючись на приємних відчуттях від навчання, ви будете культивувати почуття задоволення. А воно, в свою чергу, допоможе встати і позайматися навіть тоді, коли дуже і дуже лінь.
2. Супровід і підтримка
Це необхідна складова онлайн-курсу. Вибирайте заняття, де є куратори. Їм можна поставити питання, поспілкуватися в чаті на ту чи іншу тему й заряджатися від них хорошим настроєм. Це корисно і для емоційного стану в цілому, і для підтримки мотивації в процесі освоєння нового курсу.
3. Вартість навчання
Платні курси продуктивніше безкоштовних! Такий ось неочевидний феномен. Знову ж, з досвіду експертів: студенти ефективніше засвоюють матеріал чи вправи на платних заняттях. Чому? Тому що гроші мотивують. На безкоштовних курсах це робити лінь (один раз подивився, потім забув), а на платних... Грошей шкода! Подивитися перші два заняття мотивують гроші, потім – задоволення й результати, і справа пішла.
4. Відмова від перфекціонізму
Не намагайтеся стати відмінником. Якщо ви робите вправи «так собі», на наступний день з'являється мотивація виконати їх ще раз. Ви займаєтеся средненько, і на завтра залишається голод, бажання зробити ще раз. А саме в регулярності й полягає секрет успіху будь-якого навчання.
І на звершення, відомий американський бізнес-тренер та психолог Джим Рон казав, що формальна освіта здатна допомогти людині вижити, і тільки самоосвіта приведе її до успіху. Успіху всім у навчанні!
Так склалося, що в процесі найму більше прийнято звертати увагу на вміння і сильні сторони кандидата. Професійні досягнення і досвід — це чудово, але рекрутер не може знати апріорі, якою людиною є кандидат перед ним. Нижче спробуємо з’ясувати, які риси кандидата мають насторожити рекрутера.
Токсичні люди становлять більшу проблему, ніж здається на перший погляд. Вони можуть перетворити улюблену роботу на справжнісіньке пекло. Звичайно, якщо працюють поруч з нами. В цій статті пропонуємо поміркувати над життєвими уроками, які можна отримати від спілкування з токсичними колегами.
Окрім того, як і що ми говоримо, важливу роль у спілкуванні відіграють міміка, рухи руками, постановка тіла. Але, на жаль, ми часто забуваємо про це, та й особливого значення не надаємо. А даремно. Від того, як ми поводимося на співбесіді, переговорах, ділових зустрічах, може залежати наша кар'єра.
Від попередніх поколінь зумери відрізняються передусім посиленим прагненням до життєвого балансу, гнучкості й свободи у виборі роботи. Та чи варто сприймати на ринку праці їхню амбітність як недолік? Давайте поміркуємо над цим питанням, а ще спробуємо розвінчати міфи про їхній підхід до роботи і життя.
Часті блекаути й аварійні відключення електроенергії висувають нові стандарти до енергонезалежності. Причому як власного житла, так і бізнесу. Дізнайтеся, як компаніям і співробітникам потурбуватися про безперебійну роботу під час блекаутів.