Якщо у вас немає досвіду роботи, пройти успішно співбесіду – це складне завдання. Вам доведеться продемонструвати роботодавцю свою готовність викладатися на сто відсотків, адже відсутність досвіду роботи доведеться чимось перекривати. Але важливо не перегнути палицю в прагненні показати рекрутеру свій ентузіазм. Розглянемо, які найважливіші кроки необхідно здійснити, щоб успішно пройти співбесіду без досвіду роботи.
Дивно було б прийти на співбесіду і нічого не знати про компанію, в якій хочете працювати, та ще й без релевантного досвіду роботи. Деякі кандидати схильні не вивчати роботодавця перед співбесідою, і це перша помилка. Поставтеся з усією відповідальністю до цього питання: довідайтеся про історію компанії і поточні проєкти, які напрямки роботи здійснюються нею, ознайомтеся з профайлами працівників на LinkedІn, поцікавтеся сторінками компанії в соцмережах. Ви не можете знати, яка інформація стане у нагоді на співбесіді, тому максимальна обізнаність про компанію та вакансію зможе виручити вас на інтерв’ю.
Скористайтеся також порадами зі статті Як дізнатися більше про компанію та потенційного роботодавця, щоб не пропустити щось важливе в процесі підготовки до інтерв’ю.
Будьте готовими до того, що вас попросять коротко розповісти про себе, бо таке прохання звучить майже на кожній співбесіді. Тому самопрезентація – ще один важливий крок на шляху до успішного проходження інтерв’ю. Що розповідати про себе? Виділимо декілька пунктів:
Проявіть креативність у цьому питанні, розказуючи про себе. І, звичайно, деякі теми не потрібно піднімати на співбесіді: а які саме, пропонуємо детальніше ознайомитися за цим посиланням.
Далеко не кожен кандидат знайде в собі сили зізнатися потенційному роботодавцю, що йому не вистачає hard skills для цієї вакансії. Дехто навіть вирішує вказати у вакансії ті професійні навички, з якими знайомий лише в теорії. І якщо ви подумуєте про подібне – зважте, чи варто це робити. Адже навіть безпосередньо на інтерв’ю вам можуть поставити питання стосовно ваших hard skills, і ви не зможете відповісти. Тобто самого себе в кут не треба заганяти. Правдива відповідь – це краще, ніж обман.
Оскільки підготовка до співбесіди, тим паче без досвіду роботи – серйозний крок, радимо скористатися порадами, наведеними у статті Не повністю відповідаєте вимогам до кандидата? Чи подаватися на вакансію?
Це вміння розповідати про себе цікаво і захопливо. Погодьтеся, мало інформативності у словах «Я дуже люблю свою роботу». Такі вислови не несуть жодних відомостей для роботодавця, тому що можна сфальшувати багато речей, але підробити пристрасть і захоплення своєю справою не вдасться. Хоча б тому, що такі моменти одразу кидаються в очі. Так, над створенням особистої історії, яка б захопила увагу інтерв’юера, доведеться гарненько подумати, але це вартуватиме витраченого часу. Захопити увагу рекрутера – ваша задача, тому почати розповідь про себе можна наступними словами: «Зацікавлення мовами програмування з’явилося ще в старших класах. Я навчався в школі з поглибленим вивченням інформаційних технологій, тому перший вдалий проєкт ми створили ще на уроках інформатики в 11-му класі, а свою першу програму я написав, навчаючись в університеті».
Якщо у вас немає питань до інтерв’юера – це погано. Ваші питання – показник вашої мотивації. Недостатньо просто сказати на співбесіді про те, як ви готові викладатися вже в процесі роботи, ненастанно вчитися і опановувати робочі навички навіть у вільний від роботи час. Підкріпіть ці слова реальними питаннями – і не лише наприкінці співбесіди, коли рекрутер поцікавиться у вас, чи маєте якісь питання. Правильні питання варто ставити в процесі усього спілкування з рекрутером, щоб він теж частково почувався так, ніби прийшов на співбесіду, а не тільки ви.
Пам’ятайте, що відсутність з вашого боку питань можуть розцінити як брак зацікавленості в цій вакансії та ваш непродуманий підхід до вибору роботи. Тому, вирушаючи на співбесіду, ви повинні знати, про що будете запитувати рекрутера, і в процесі спілкування з ним, звісно, теж повинні «назріти» конкретні питання. Які це можуть бути питання? Наприклад: поцікавтеся стратегією розвитку компанії, умовами роботи, технічним забезпеченням тощо.
Якщо ви хочете влаштуватися в ІТ-компанію, в айтішніків значно простіше із проблемою відсутності досвіду в кандидатів. Через брак спеціалістів на ІТ-ринку компанія може взяти на роботу людину без досвіду, а прокачка скілів і досвіду відбудеться вже в реальному проєкті. Про інші сфери діяльності такого не скажеш, тому будьте готові продемонструвати свої технічні навички на практиці. Майже на будь-яку позицію можна продумати тестове завдання.
Як зробити це правильно? Проаналізуйте ті вимоги у вакансії, стосовно яких відчувається брак досвіду роботи, але з якими ви знайомі в теорії. Продумайте практичне завдання. Вирішіть його і поділіться своїми результатами на співбесіді. Ось вам простий приклад: ви хочете працювати SMM-ником, теорію опанували, але на практиці ще нічого не робили. Зайдіть на фейсбук-сторінку компанії, проаналізуйте її на наявність цікавих публікацій і придумайте нову рубрику, а то й декілька. Напишіть контент-план і покажіть його рекрутеру.
Саме це слово, співбесіда, означає аж ніяк не односторонній рух. Співбесіда, тобто спільна бесіда, вловлюєте це? Поставтеся до неї як до можливості довідатися про компанію чим побільше. Ідеально, якщо інтерв’ю минатиме у форматі дружньої бесіди, а не лише питання рекрутера – і ваша відповідь, питання – відповідь. Не соромтеся, повторимось, ставити питання ейчару. Вас запитують «Чому ми повинні найняти саме вас?», після відповіді поцікавтеся «А що компанія може дати мені натомість? Які можливості для кар’єрного зростання і саморозвитку можете мені запропонувати?». Іноді кандидати соромляться запитувати про ці речі, як і цікавитися фінансовою стороною питання. І це, безумовно, знижує їхню привабливість для роботодавця. Тобто йдеться про те, щоб тримати фокус на двох моментах: що компанія може дати вам, і що ви можете дати компанії натомість.
А оскільки знань та корисної інформації замало не буває, радимо зазирнути за цими посиланнями:
Що робити, якщо ви потрапили на дивну співбесіду,
Як успішно пройти стрес-інтерв’ю,
Помилки на співбесіді та як їх уникнути.
І пам’ятайте – навіть якщо найперша співбесіда у вашому житті виявиться для вас безрезультатною, бо компанія не хоче брати без практичного досвіду, опускати руки не потрібно. Краще поцікавтеся в рекрутера, чи зможуть вас у майбутньому взяти на роботу, якщо ви підтягнете професійні навички і вміння.
Кандидати не люблять виконувати тестові завдання, факт. Цьому є цілком логічне пояснення: банально витрачений час. Якщо не візьмуть на роботу, цей час буде змарновано. Тож давайте розберемося, тестові завдання це все-таки перевірка здібностей чи безкоштовна праця на недобросовісного роботодавця?
Дорогі партнери, колеги, друзі!
Щиро вітаємо вас із Різдвом Христовим та Новим роком!
Шановні клієнти!
Напередодні нового року пропонуємо знижки на період з 23 грудня по 31 січня.
Так склалося, що в процесі найму більше прийнято звертати увагу на вміння і сильні сторони кандидата. Професійні досягнення і досвід — це чудово, але рекрутер не може знати апріорі, якою людиною є кандидат перед ним. Нижче спробуємо з’ясувати, які риси кандидата мають насторожити рекрутера.
Токсичні люди становлять більшу проблему, ніж здається на перший погляд. Вони можуть перетворити улюблену роботу на справжнісіньке пекло. Звичайно, якщо працюють поруч з нами. В цій статті пропонуємо поміркувати над життєвими уроками, які можна отримати від спілкування з токсичними колегами.