RUUA
Ваш аккаунт не активирован. Проверьте почту. 
  1. Работа в Украине
  2. Онлайн консультация юриста
  3. Другое

Другое #1177

Вопрос от Денис ( 6 Сентябрь 2009):
Ув. работники онлайн-консультации! Прошу дать мне ответ по проблеме жилищного характера. Меня зовут Денис. У нас имеется квартира в г.Днепропетровске. Она приватизирована уже 13 лет. В ней прописаны 5 человек: 1) Я, 2) моя мама, 3) моя бабушка, 4) мой двоюродный брат, 5) родная сестра моей мамы. Последние два человека в данной квартире не проживают около 25 лет. Ранее квартира была приватизирована на всех, однако 5 лет назад мой двоюродный брат и родная сестра моей мамы оформили дарственную на мою маму. Они оба категорически отказываются выписываться, средств на оплаты жилья и ком.услуг не дают. Возможно ли как-то выписать №4 и №5 по суду? Если да, то как, и что надо делать? Очень прошу помочь!

Ответ юриста () :

Пишите заявление в суд (о признании их такими, что утратили право пользования), в котором указываете данные обстоятельства, берете двух-трех свидетелей, представителей ЖЭКа, доказывате их проживание в другом городе, получаете решение суда и на его основании выписываете ваших родственников. У разі вибуття наймача та членів його сім'ї на постійнепроживання до іншого населеного пункту або в інше жиле приміщенняв тому ж населеному пункті договір найму жилого приміщеннявважається розірваним з дня вибуття. Якщо з жилого приміщеннявибуває не вся сім'я, то договір найму жилого приміщення нерозривається, а член сім'ї, який вибув, втрачає право користуванняцим жилим приміщенням з дня вибуття.На ствердження вибуття суд може брати до уваги будь-якіфактичні дані, які свідчать про обрання стороною іншого постійногомісця проживання (повідомлення про це в листах, розписка,переадресовка кореспонденції, утворення сім'ї в іншому місці,перевезення майна в інше жиле приміщення, виїзд в інший населенийпункт, укладення трудового договору на невизначений строк тощо). Визнання особи такою, що втратила право користування жилимприміщенням внаслідок відсутності цієї особи понад встановленістроки, провадиться в судовому порядку. Зняття з реєстрації місця проживання здійснюється протягомсеми днів на підставі заяви особи, запиту органу реєстрації зановим місцем проживання особи, остаточного рішення суду (пропозбавлення права власності на житлове приміщення або правакористування житловим приміщенням, визнання особи безвісновідсутньою або померлою), свідоцтва про смерть. Тимчасова відсутність особи повинна бути безперервною і, за загальним правилом, не повинна перевищувати шести місяців. Початок відліку часу відсутності визначається з дня непроживання особи в займаному приміщенні. Повернення особи в житлове приміщення, яке вона раніше займала, перериває відлік часу тимчасової відсутності. Проте епізодичне з'явлення громадянина в житловому приміщенні тільки для вигляду, не може розглядатися як повернення, що перериває відлік часу протягом шести місяців. Якщо тимчасова відсутність особи перевищує шість місяців, члени сім'ї, в тому числі і колишні, а також наймодавець вправі пред'явити позов про визнання особи такою, що втратила право користування житловим приміщенням.

Другое, другие вопросы

    Галина (10 Май 2024)

    Професія "Склодув" відсутня в ЕТКД. Чи користуватися в роботі?

     Посмотреть ответ

    Анна (24 Апрель 2024)

    Доброго дня. Цікавить таке питання,чи має право на відстрочку чоловік у якого на утриманні троє дітей: перша дитина від попереднього шлюбу (сплачує аліменти),друга дитина від неофіційного першого шлюбу дружини (але дитина записана на батька,участі не приймає) і третя дитина спільна від теперішнього шлюбу

     Посмотреть ответ

    Марина (31 Март 2024)

    Добрый день. Мне осталось 12 месяцев до выхода на пенсию. Хочу поменять работу, при этом стать на учёт в центр занятости. Не отразится ли в будущем это на размер пенсии?

     Посмотреть ответ

    Світлана (26 Март 2024)

    Д.день! Норма робочого часу вчителя-дефектолога 18 годин на тиждень . Просимо вас надати нормативну-правову базу відпрацювання робочого часу вчителя-дефектолога, який працює в Медичній установі.

     Посмотреть ответ

    Наталія (25 Март 2024)

    Доброго дня. Державний заклад перебуває на стадії реорганізації шляхом приєднання до нової установи. Уже необхідно попереджати працівників про зміну умов праці та готувати штатний розпис для новоствореної установи. Підскажіть будьласка штатний розпис новоствореної установи повинен складатись лише з вакансій і через два місяці туди переводити людей чи зразу можна формувати штити з окладами персоналу, адже люди мають персональні надбавки і доплати, які значно впливають на фонд оплати праці затверджений штитним розписом? Дякую.

     Посмотреть ответ

    Ольга (15 Март 2024)

    Цікавить відповідь на таке питання. У грудні 2020 року отримала диплом магістра. У 2024 році атестуюся як вчитель початкових класів, але не маю курсів з підвищення кваліфікації за 2021 рік(за 2022 і 2023 роки маю 295 годин). Чи можу у такому випадку бути проатестована на II категорію?

     Посмотреть ответ

    Світлана (13 Март 2024)

    Доброго дня. На нашому підприємсві цех "А" з'єднують із цехом "Б" і утворюють цех із назвою "В". Посади фасувальник-пакувальник цеху "А" змінюються на посади фасувальник-пакувальник цеху "В". Як оформляти правильно: а) наказом про переведення на посаду в інший цех за згодою працівника (ч.1ст.32 КЗП) чи наказом про зміну назви цеху (без згоди працівника) (ч.2 ст.32 КЗП)?

     Посмотреть ответ

    Наталія (21 Февраль 2024)

    Доброго дня! Чи може медична сестра ліцею суміщати виконання обов'язків вихователя по підвозу дітей? Та чи можна її тарифікувати як педагогічного працівника? Дякую.

     Посмотреть ответ

    Наталія (12 Февраль 2024)

    Добрий день. Чи має право підприємство самостійно присвоїти ( раніше не було взагалі) робітникам розряди? При присвоєнні розрядів керуємось ДКХП. Якщо в ДКХП професія не розподіляється на розряди, як бути?

     Посмотреть ответ

    Наталія (12 Февраль 2024)

    Добрий день. Плануємо присвоїти розряди робітникам підприємства. Чи маємо ми право самостійно присовїти розряди робітникам ? ( за погодженням з представником трудового колектива) розробити Положення про присвоєння розрядів , внести відповідні дані в колективний договір. створити комісію, взяти за основу при присвоєнні розрядів ДКХП . Якщо в ДКХП професія не розподіляється за розрядами . як бути?

     Посмотреть ответ

Ищете работу?

Ищете персонал?

Часто ищут

↑ Наверх