- Работа в Украине
- →
- Онлайн консультация юриста
- →
- Зарплата / материальная ответственность
Зарплата / материальная ответственность #5126
Вопрос от Виталий ( 9 Декабрь 2009):
28 сентября 2009 г. уволился с предприятия по собственному желанию прошло уже два споловинной месяца до этого времени мне не выплатили заработную плату с июня месяца 2009 и расчетные, подскажите куда мне обратится за помощью, положена мне компенсация за время задержки.И какие нужны документы.
Ответ юриста () :
В суд.
До ______________ міськрайонного суду
_________________області
Позивач: Семенуха Олег Іванович,
який проживає за адресою: вул. Миру, буд. 11-а, кв. 19,
м. _____________ _____________обл.,
поштовий індекс _____
Відповідач: Приватне підприємство „Десна”
вул. Парижської Комуни, буд. 113, м. _____________
_____________обл., поштовий індекс _____
Ціна позову: 353 гр. 44 коп.
Позовна заява
про зміну формулювання причини звільнення, дати звільнення
і стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу
12 січня 2003 року мене прийняли на роботу оператором АЗС у приватне підприємство „Десна” м. _____________.
13 травня 2005 року я подав заяву про звільнення з роботи за власним бажанням, ст. 38 КЗпП України.
За день до звільнення директор підприємства попросив мене не залишати роботу, поки він не знайде на моє місце іншого працівника.
Однак я відмовився, оскільки мав намір працевлаштуватись на іншу роботу.
У зв’язку з цим, 30 травня 2005 року він звільнив мене з роботи за прогул без поважних причин, п. 4 ст. 40 КЗпП України і вніс в мою трудову книжку відповідний запис.
Вважаю формулювання причини звільнення мене з роботи неправильним, оскільки у відповідності з ч. 1 ст. 38 КЗпП України я мав право розірвати трудовий договір, укладений з відповідачем, попередивши його письмово за два тижні, і він зобов’язаний був звільнити мене з роботи за власним бажанням.
Неправильне формулювання причин звільнення в моїй трудовій книжці стало перешкодою для мого працевлаштування на іншу роботу, у зв’язку з чим я маю право на виплату середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
На день пред’явлення позову до суду я перебував у вимушеному прогулі 16 днів, з 30 травня 2005 року по 20 червня 2005 року. За цей час відповідач зобв’язаний виплатити на мою користь заробітну плату в сумі 353 гр. 44 коп. ( 950 гр. / фактична заробітна плата за останні два місяці роботи / : 43 дні / кількість фактично відпрацьованих робочих днів за два останні місяці роботи / = 22 гр. 09 коп. / розмір середньоденної заробітної плати / х 16 днів / кількість днів вимушеного прогулу / ). Свої вимоги у зазначеній частині я збільшу на день розгляду справи в суді.
У відповідності з п. 1 ч. 1 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України „Про державне мито” робітники і службовці звільняються від сплати судового збору за позовами, що випливають з трудових правовідносин.
Крім доданих документів, зазначені мною обставини зможуть підтвердити Чещевой А.В., та Радужна В.В.
На підставі викладеного й у відповідності з ч. 1 ст. 38, п. 2 ч. 1 ст. 232, ч. 2, 3 ст. 235 КЗпП України, керуючись ч. 1 ст. 88, п. 5 ч. 6 ст. 130, п. 2 ч. 1 ст. 367 ЦПК України
прошу:
1. Змінити формулювання причин звільнення мене з роботи з приватного підприємства „Десна” із „звільнений за прогул без поважних причин, п. 4 ст. 40 КЗпП України ” на „звільнений за власним бажанням, ст. 38 КЗпП України”, і дату звільнення з „30 травня 2005 року” на день вирішення справи в суді.
2. Стягнути з приватного підприємства „Десна” на мою користь заробітну плату за час вимушеного прогулу в сумі 353 гр. 44 коп.
3. Стягнути з відповідача на мою користь судові витрати.
4. Допустити негайне виконання рішення суду в частині стягнення заробітної плати, але не більше чим за один місяць.
5. Під час попереднього судового засідання вирішити питання про виклик до суду свідків:
Чещевого Артема Володимировича, який проживає за адресою: вул. Дзержинського, буд. 9-а, кв. 34, м. _____________ _____________обл.,
Радужної Валентини Василівни, яка проживає за адресою: вул. Онупрієнка, буд. 9, кв. 247, м. _____________ _____________ обл.
Додатки:
1. Копія наказу про прийняття на роботу.
2. Копія наказу про звільнення з роботи.
3. Довідка про середній заробіток.
4. Квитанція про оплату витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.
5. Копії позовних заяв.
„____”___________200__ р.
_____________Семенуха Р.І.
Зарплата / материальная ответственность, другие вопросы
Олена ( 9 Август 2024)
Добрий день!
Чи рахується робота у вихідні ( по графіку) чи святкові (в Україні) дні понаднормовою( якої по ст.65 КЗпП) має бути не більше 120 годин на рік? Чи понаднормова робота і вихід у вихідний це дві різні системи обліку?
Бо зіштовхнулася з ситуацією,коли кадровий відділ не дозволяє вивести працівника у вихідний день ,аргументуючи перевищенням в 120 понаднормових годин за рік.
Дякую
Посмотреть ответ
Вікторія ( 2 Июль 2024)
То я не зрозуміла. То без коефіцієнта, чи з? Можна виплачувати матеріальну допомогу тренерам ДЮСШ
Посмотреть ответ
Вікторія ( 2 Июль 2024)
В якому розмірі можна виплачувати матеріальну допомогу тренерам ДЮСШ? З коефіцієнтом, чи без?
Посмотреть ответ
Вікторія (28 Июнь 2024)
У школі працює зовнішній сумісник вчитель і має навантаження 9 годин. Чи в період канікул правомірно не виплачувати йому з/п-ту?
Посмотреть ответ
Оксана ( 1 Июнь 2024)
Добрий день! Працюю в штаті ліцею, вчителем-дефектологoм, з навантаженням 18 годин( корекційно-розвиткові заняття з дітьми з ООП, які навчаються в інклюзивних класах). Чи має мені бути доплата 20% за роботу з дітьми з ООП. за постановою КАБІНЕТА МІНІСТРІВ УКРАЇНИ від 28 грудня 2021 р. № 1391
"Деякі питання встановлення підвищень посадових окладів (ставок заробітної плати) та доплат за окремі види педагогічної діяльності у державних і комунальних закладах та установах освіти".
З повагою, Оксана КОВАЛЕНКО
Посмотреть ответ
Тетяна (25 Май 2024)
Добрий день. Допоможіть з таким питанням.
Соціальний педагог працює в загальноосвітньому навчальному закладі на 0,75 ст. Протягом двох місяців здійснювала заміну тимчасово відсутнього працівника - практичного психолога (декретна відпустка). Чи має право соціальний педагог на встановлення доплати в розмірі до 50% за виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника?.
Посмотреть ответ
Наталія (15 Май 2024)
Пройшла у 2024 році атестацію, як педагог- організатор(.10.04). Маю стаж 50 років, повну вищу освіту, нагрудний знак Відмінник освіти України, вищу кваліфікаційну категорію, педзвання старший учитель, а за педагога-організатора проатестована як спеціаліст 2 категорії Чи правильно це?
Посмотреть ответ
Крістіна ( 9 Февраль 2024)
Доброго дня, чому в січні зрізали зарплату асистену вчителя, в той час як вчителям її підвищили? дякую
Посмотреть ответ
Світлана (24 Январь 2024)
Добрий день. В колективному договорі підприємства прописано, що " Форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні ставки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат установлюються в колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством. Системами оплати праці є тарифна та інші системи, що формуються на оцінках складності виконуваних робіт і кваліфікації працівників. Тарифна система оплати праці включає: тарифні сітки, тарифі ставки, схеми посадових окладів і професійні стандарти (кваліфікаційні характеристики). Конкретні розміри посадових окладів фахівців, керівників встановлюються в кожному випадку індивідуально у відповідності з посадою, кваліфікацією, складністю та умовами виконуваної роботи."
В ст. 6 Закон України "Про оплату праці" зазначено "Тарифна сітка (схема посадових окладів) формується на основі тарифної ставки робітника першого розряду та міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень розмірів тарифних ставок (посадових окладів).
В колективному договорі згадка про міжкваліфікаційні (міжпосадові) співвідношення розмірів тарифних ставок (посадових окладів) відсутня. Посадові оклади спеціалістів, фахівців на рівні окладу прибиральниці. Чи є це порушенням? Чи є відповідальність? Як встановлюються на підприємстві міжкваліфікаційні (міжпосадові) співвідношення розмірів тарифних ставок (посадових окладів)?
Посмотреть ответ
Тетяна ( 5 Январь 2024)
Доброго дня! можна консультацію з такого питання,я маю 0,5 ставки заступника директора з виховної роботи і 18 годин історії в ліцеї, чи можу я читати з січня 11 годин історї у філії ліцею по факту,мені аргументують у відділі освіти ,що я як заступник можу в рік прочитати по факту тільки 240 годин, у мене з 1 вересня по 29 грудня 2023 року вже є 198 годин, враховується навчальний рік чи фінансовий? дякую за відповідь
Посмотреть ответ