В Роскомнадзоре объяснили внесение YouTube в реестр запрещенных сайтов технической ошибкой. Роскомнадзор уже удалил URL-адрес видеохостинга YouTube из "черного списка".
В ведомстве пояснили, что адрес сайта держался какое-то время в этом реестре из-за технического сбоя.
"Нежелательная информация удалена, адрес сайта держался какое-то время в реестре из-за технического сбоя, однако к 17:00 мск мы из реестра его исключили", - цитирует Би-би-си.
Ранее на сайте реестра (zapret-info.gov.ru) появилась информация о том, что адрес портала YouTube был внесен в "черный список" 21 ноября. В настоящий момент после набора адреса видеохостинга выводится сообщение: "Искомый адрес не значится в реестре".
Как сообщил пресс-секретарь Роскомнадзора Владимир Пиков, в реестр была внесена только какая-то из страниц видеохостинга, а доступ к самому YouTube может быть ограничен только в том случае, если администрация сайта не уберет из открытого доступа нежелательные материалы.
Напомним, что 19 ноября пресс-секретарь Роскомнадзора Владимир Пиков заявил, что один из IP-адресов поисковика Google попал в реестр запрещенных сайтов из-за технической ошибки.
Так склалося, що в процесі найму більше прийнято звертати увагу на вміння і сильні сторони кандидата. Професійні досягнення і досвід — це чудово, але рекрутер не може знати апріорі, якою людиною є кандидат перед ним. Нижче спробуємо з’ясувати, які риси кандидата мають насторожити рекрутера.
Токсичні люди становлять більшу проблему, ніж здається на перший погляд. Вони можуть перетворити улюблену роботу на справжнісіньке пекло. Звичайно, якщо працюють поруч з нами. В цій статті пропонуємо поміркувати над життєвими уроками, які можна отримати від спілкування з токсичними колегами.
Окрім того, як і що ми говоримо, важливу роль у спілкуванні відіграють міміка, рухи руками, постановка тіла. Але, на жаль, ми часто забуваємо про це, та й особливого значення не надаємо. А даремно. Від того, як ми поводимося на співбесіді, переговорах, ділових зустрічах, може залежати наша кар'єра.
Від попередніх поколінь зумери відрізняються передусім посиленим прагненням до життєвого балансу, гнучкості й свободи у виборі роботи. Та чи варто сприймати на ринку праці їхню амбітність як недолік? Давайте поміркуємо над цим питанням, а ще спробуємо розвінчати міфи про їхній підхід до роботи і життя.
Часті блекаути й аварійні відключення електроенергії висувають нові стандарти до енергонезалежності. Причому як власного житла, так і бізнесу. Дізнайтеся, як компаніям і співробітникам потурбуватися про безперебійну роботу під час блекаутів.